Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 90
  1. 25-07-11 01:48 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kafros gate 7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιτα αν θες τη γνωμη μου επειδη εχω κανει και τα 2 ακουσε...
    με το starting strength του bill starr εγω επειδη ημουν πιο προχωρημενος και οχι τοσο αρχαριος μπηκα
    κατευθειαν στο intermediate. το εκανα για 4-5 μηνες και ειδα αποτελεσματα παρα πολυ καλα σε δυναμη αλλα και σε ογκο
    παρολο που παιζει σχεδον αποκλειστικα 5αρες επαναληψεις.θα σου ελεγα να ακολουθησεις αυτο τουλαχιστον για αρχη.αυτο που ισως παθεις
    απο καποιο σημειο και μετα ειναι οτι μπορει να μπουχτισεις και να το ψιλοβαρεθεις γιατι παιζει συνεχως ιδιες επαναληψεις και ιδιες ασκησεις.καν' το ομως.

    τωρα ειχα αρχισει απο απριλη το 5/3/1 με μια διακοπη 3 εβδομαδες λογω πανελληνιων και τωρα συνεχιζω.ειναι καλο προγραμμα αν και αποτελεσματα σε
    δυναμη δεν εχω ακομα 'δει τρελα αλλα εχω ανεβει.αξιζει επισης να διαβασεις το βιβλιο του jim wendler για το προγραμμα αυτο.μπορεις αν θες να βρεις το
    e-book σε πολλα torrentαδικα (δν ξερω αν επιτρεπεται να βαλω λινκ αν θες στειλε πμ να στο δωσω).το καλο με αυτο το προγραμμα ειναι
    οτι αν και οπως ειπε και καποιο παιδι πιο πανω με 3αρες επαναληψεις δν στοχευεις τοσο σε μυϊκη αναπτυξη οσο σε δυναμη, παιζει με αρκετες συμπληρωματικες ασκησεις
    και σετ των 10+ επαναληψεων.ετσι ανεβαζεις και ενταση,στοχευεις και σε ογκο και δεν βαριεσαι κιολας κανοντας συνεχεια τα ιδια και τα ιδια καθως μπορεις να
    αλλαζεις ανα 1-2 ή 3 κυκλους τις συμπληρωματικες ασκησεις που κανεις.
    Το εχω το 5/3/1 και το εχω διαβασει! Ευχαριστω παντως για την καλη σου προθεση! Επισης αν ψαχνεις και εσυ καποιο pdf ρωτα με γιατι εχω αρκετα. Για το 5χ5 του bill starr με βλεπω γιατι του rippettoe τα 3 τελευταια σετ μου φαινονται λιγο υπερβολικα οσο το εχω δοκιμασει, ενα μηνα δηλαδη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-07-11 01:58 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη ειναι δικη σου αποψη ...πολλοι ανθρωποι μαζι τους και εγω εχουμε δει παρα πολυ καλα αποτελεσματα απ αυτες τις προπονησεις...αμα προτιμας εσυ να κανεις προπονησεις τυπου body pump για να πρηζεσαι και να νοιωθεις το καψιμο και να λες οτι εκανες καλη προπονηση ειναι δικο σου θεμα και δν αποτελει κριτηριο επιλογης προγραμματος για το παιδι που ρωταει ή να μπορεις να διαψευδεις την αποτελεσματικοτητα του προγραμματος αυτου (Κ ολων αυτων γενικα) τη στιγμη π καθε 2-3 μερες ρωτουσεσ για προγραμματα συνεχως και χανοσουν γενικα...και με τα high reps αφου σταματησεις για κανα 2 μηνες χασε και 3-4 μυικα κιλα στην πλακα (σαρκοπλασμικη υπερτροφια huh?)
    θα ηθελα να δω τις μελετες που αναφερεις γτ εγω μπορω να σ βρω περισσοτερες και πιο σοβαρες που θα υποστηριζουν οτι more weight=more mass (το ειπα και ωμα).

    anyway on topic, το 5/3/1 θα σ αποφερει σιγουρα πολλα αποτελεσματα.. αλλα εφοσον βλεπω οτι οι αριθμοι σου ειναι ακομα χαμηλοι μετα απο καιρο (2 χρονια?) θα εκανα το starting strength δεδομενου οτι ξερεις και κανεις τις ασκησεις σωστα,με καμια εξτρα προσθηκη.θεωρω οτι εχεις ακομα να παρεις.
    θα τις ανεβασω!!!!!!!! 2 χρονια με τον τελευταιο ομως λογω εξωτερικων παραγοντων να μην κανω full... Επισης οπως ειπα και σε ανα αλλο ποστ με ενδιαφερει να κανω τις επαναληψεις οσο καλυτερα... και οχι να σηκωνω για να σηκωνω... Για τη ζωνη καμια αποψη? αποτι εχω διαβασει και εχω δει σχετικα, δεν το εχω ρισκαρει ακομα και ουτε νομιζω.... bill starr για τωρα, wendler αργοτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-07-11 02:07 #18
    Προεπιλογή
    το καλο με τις ρεπς απο 1-5 ειναι οτι μπορεις να συγκεντρωθεις στην καθε μια ξεχωριστα.. κοιτα να σηκωνεις εκρηκτικα με οσο μεγαλυτερη ταχυτητα γινεται... και στα μεγαλα βαρη (κοντα στο 90-100%RM ) η προθεση εχει σημασια .. δλδ αν εχεις την προθεση και τα δινεις ολα ρε παιδι μου, για να βγει εκρηκτικα η επαναληψη , δν εχει σημασια π θα βγει αργα ."The goal is to send the strongest possible signal from your brain to
    your muscles, activating the biggest motor units. Effort is everything."
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-07-11 02:17 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλο με τις ρεπς απο 1-5 ειναι οτι μπορεις να συγκεντρωθεις στην καθε μια ξεχωριστα.. κοιτα να σηκωνεις εκρηκτικα με οσο μεγαλυτερη ταχυτητα γινεται... και στα μεγαλα βαρη (κοντα στο 90-100%RM ) η προθεση εχει σημασια .. δλδ αν εχεις την προθεση και τα δινεις ολα ρε παιδι μου, για να βγει εκρηκτικα η επαναληψη , δν εχει σημασια π θα βγει αργα ."The goal is to send the strongest possible signal from your brain to
    your muscles, activating the biggest motor units. Effort is everything."
    Με την μικρη εμπειρια που διαθετω συμφωνω απολυτα. Απλα μερικες φορες βλεπω οτι ειναι καλυτερο και πιο επικοδομητικο να μενουν μια δυο επαναληψεις αντι να φτανω τελος(οπως το 90 τις εκατο των γνωστων strength coaches υποστηριζουν), χωρις αυτο να σημαινει πως δεν τα δινουμε ολα! Ε και στη τελικη και λιγο καψιμο πιστευω καλο ειναι αλλα κατ εμε παντα με μετρο! Για τη ζωνη καμια αποψη?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-07-11 02:20 #20
    Προεπιλογή
    θα κανεις εσυ τα διαστηματα σου... δν φτανουμε παντα στο 90-100% αυτο εννοειτε .controlled fatique is everything also...τα προγραμματα π θα ακολουθησεις τα αναλυουν ανα βδομαδα μια χαρα αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-07-11 02:27 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτη ειναι δικη σου αποψη ...πολλοι ανθρωποι μαζι τους και εγω εχουμε δει παρα πολυ καλα αποτελεσματα απ αυτες τις προπονησεις...αμα προτιμας εσυ να κανεις προπονησεις τυπου body pump για να πρηζεσαι και να νοιωθεις το καψιμο και να λες οτι εκανες καλη προπονηση ειναι δικο σου θεμα και δν αποτελει κριτηριο επιλογης προγραμματος για το παιδι που ρωταει ή να μπορεις να διαψευδεις την αποτελεσματικοτητα του προγραμματος αυτου (Κ ολων αυτων γενικα) τη στιγμη π καθε 2-3 μερες ρωτουσεσ για προγραμματα συνεχως και χανοσουν γενικα...και με τα high reps αφου σταματησεις για κανα 2 μηνες χασε και 3-4 μυικα κιλα στην πλακα (σαρκοπλασμικη υπερτροφια huh?)
    θα ηθελα να δω τις μελετες που αναφερεις γτ εγω μπορω να σ βρω περισσοτερες και πιο σοβαρες που θα υποστηριζουν οτι more weight=more mass (το ειπα και ωμα).

    anyway on topic, το 5/3/1 θα σ αποφερει σιγουρα πολλα αποτελεσματα.. αλλα εφοσον βλεπω οτι οι αριθμοι σου ειναι ακομα χαμηλοι μετα απο καιρο (2 χρονια?) θα εκανα το starting strength δεδομενου οτι ξερεις και κανεις τις ασκησεις σωστα,με καμια εξτρα προσθηκη.θεωρω οτι εχεις ακομα να παρεις.
    Το ειπες και μονος σου. Απλα σε βοηθαει να αυξησεις τα μεγιστα κιλα που σηκωνεις.. Το οποιο πλεον δε με ενδιαφερει καθολου. Το σωμα μου εχει αλλαξει τελειως. Προτιμω να ειμαι φετες και να μη σηκωνω και τα μεγιστα κιλα. Δε παω για powerlifter. Τωρα, με ο,τι βολευεται ο καθενας.


    επισης αν ειναι να κανεις κανα ποστ κανε στα συμπληρωματα και μη λες αρλουμπες περι προπονησης...
    Την αποψη μου λεω, δε θα μου απαγορευσει κανενας να μιλαω. Εσυ συνεχισε με την προσπαθεια σου να σηκωσεις παγκο τα 150 κιλα 1 επαναληψη και ασε τους αλλους να χτιζουν μυες.


    Οσο για squat κανω full 80x8 και semi 130x5 Βασικα εκανα, γιατι τωρα ειμαι και 10 κιλα κατω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deluxe : 25-07-11 στις 02:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-07-11 02:32 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι μικρα τα νουμερα αυτα αν δε κλεβεις (για τα σκουατ μιλαω αρσεις δεν εχω κανει ποτε μου). Αν κλεβεις εστω και λιγο ανεβαινουν κατακορυφα τα κιλα και κατεβαινει κατακορυφα το αποτελεσμα (κατ εμε)
    Tα νουμερα ειναι μικρα για καποιον που κανει 2 χρονια ασχολουμενος σχεδον αποκλειστικα με βασικες,οπως ειπε ο φιλος.Μπορει καποιος στον ιδιο χρονο να εχει πολυ καλυτερα νουμερα,και με εξισου καλη τεχνικη.Αλλα εξηγησε τους λογους το παλικαρι,δεν το ειπα για να τον προσβαλλω φυσικα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petranpyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που εχω παρατηρησει ειναι οτι με τα 5ρια στα σετ και σχετικα βαρια για τα κυβικα μου παντα , συγκριτικα με ελαφρα 10ρια, ειναι πως νιωθω πολυ πιο φρεσκος και με ενεργεια. Γιατι το 5 3 1 περα απο το γνωστο συστημα για τις βασικες. στηριζεται στις βοηθητικες σαν συμπληρωμα. Συν οτι τα 10ρια δε φανταζομαι να μου προσφερουν και κατι σε θεμα αναπτυξης στα περιορισμενα κιλα που μπορω να τα παιξω... Με μπολικο φαι και διαρκες ανεβασμα στα κιλα των ασκησεων(με χαμηλες επαναληψεις) πιστευω οτι και σε θεμα δυναμης αλλα και ογκου θα ειμαι καλλυμενος. Οποτε 5 3 1 στα υποψην για αργοτερα με το καλο. Για το 5χ5 του starr γινεται ψιλοπανικος στο νετ, αλλα οπως και να χει μου φαινεται πιο φυσιολογικο απο το starting strenght ...
    Κοιτα το assistance work στο 5/3/1 ειναι περισσοτερο για τους τυπους,οπως εχει πει και ο ιδιος ο Wendler.Να ξερεις γενικα οτι στην φαση που εισαι δεν θα δεις διαφορα απ το assist,αυτο ειναι περισσοτερο για ατομα που κανουν ηδη υψηλοτατα lifts σε σχεση με το σωματικο βαρος τους.Για αυτο και η συμβουλη μου ειναι να μην επιλεγεις προγραμματα που στηριζονται πολυ στο assist,οπως π.χ το dl routine του Coan,οχι γιατι ειναι μαιμουδες,αλλα γιατι μπορει να μην δεις τα αποτελεσματα που ευελπιστεις να εχεις.
    Εγω εχω παραγκωνισει το assist,και τις αλλες ασκησεις που επιλεγω,το κανω καθαρα με κριτηριο ποιες βλεπω(οσο μπορω)οτι εχουν effect πανω μου απο αποψη υπερτροφιας.Κανω 2 σετ μεχρι αποτυχιας σε αυτες και εφυγα(εκτος και αν εχω προγραμμα που η συχνοτητα των βασικων δεν μου το επιτρεπει).Π.χ εγω αν εκανα το 5/3/1 θα εβαζα π.χ την μερα του bench 2 σετ βυθισεις μεχρι κοπωση,αλλα 2 σετ push ups με ανω κλιση για το πανω μερος του στηθους και 2 σετ οπισθιες ωμων.Και στις αλλες μερες θα προσθετα ασκησεις με το ιδιο σκεπτικο
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-07-11 02:33 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ειπες και μονος σου. Απλα σε βοηθαει να αυξησεις τα μεγιστα κιλα που σηκωνεις.. Το οποιο πλεον δε με ενδιαφερει καθολου. Το σωμα μου εχει αλλαξει τελειως. Προτιμω να ειμαι φετες και να μη σηκωνω και τα μεγιστα κιλα. Δε παω για powerlifter. Τωρα, με ο,τι βολευεται ο καθενας.
    κανε μια παυση για 2 μηνες το καλοκαιρακι και θα δεις για ποσο θα σ αρεσει μετα.σαρκομερικη > σαρκοπλασμικη ... κ τα πριξηματα και τα "γρηγορα αποτελεσματα" π βλεπεις ειναι τερμα εικονικα..κανε εσυ λοιπον 60 κιλα παγκο για 15 επαναληψεις και θα δουμε αν εσυ εχεις μεγαλυτερο στηθος και χερια.. εσυ ή αυτος π κανει 150 για 1 επαναληψη?... you judge
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-07-11 02:37 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα νουμερα ειναι μικρα για καποιον που κανει 2 χρονια ασχολουμενος σχεδον αποκλειστικα με βασικες,οπως ειπε ο φιλος.Μπορει καποιος στον ιδιο χρονο να εχει πολυ καλυτερα νουμερα,και με εξισου καλη τεχνικη.Αλλα εξηγησε τους λογους το παλικαρι,δεν το ειπα για να τον προσβαλλω φυσικα.


    Κοιτα το assistance work στο 5/3/1 ειναι περισσοτερο για τους τυπους,οπως εχει πει και ο ιδιος ο Wendler.Να ξερεις γενικα οτι στην φαση που εισαι δεν θα δεις διαφορα απ το assist,αυτο ειναι περισσοτερο για ατομα που κανουν ηδη υψηλοτατα lifts σε σχεση με το σωματικο βαρος τους.Για αυτο και η συμβουλη μου ειναι να μην επιλεγεις προγραμματα που στηριζονται πολυ στο assist,οπως π.χ το dl routine του Coan,οχι γιατι ειναι μαιμουδες,αλλα γιατι μπορει να μην δεις τα αποτελεσματα που ευελπιστεις να εχεις.
    Εγω εχω παραγκωνισει το assist,και τις αλλες ασκησεις που επιλεγω,το κανω καθαρα με κριτηριο ποιες βλεπω(οσο μπορω)οτι εχουν effect πανω μου απο αποψη υπερτροφιας.Κανω 2 σετ μεχρι αποτυχιας σε αυτες και εφυγα(εκτος και αν εχω προγραμμα που η συχνοτητα των βασικων δεν μου το επιτρεπει).Π.χ εγω αν εκανα το 5/3/1 θα εβαζα π.χ την μερα του bench 2 σετ βυθισεις μεχρι κοπωση,αλλα 2 σετ push ups με ανω κλιση για το πανω μερος του στηθους και 2 σετ οπισθιες ωμων.Και στις αλλες μερες θα προσθετα ασκησεις με το ιδιο σκεπτικο
    συμφωνω κ γω μ αυτα π λες αλλα οχι για τ παραδειγμα assistance π εφερες για το 5/3/1 καθως το fatique απο τα till failure dips και push up μπορει και σιγουρα θα τον κρατησει πισω στις αλλες μερες.. νομιζω πως ενα απ τα προγραμματα π ανεφερες οτι δν επιτρεπουν τετοιου ειδους assistance ειναι και το 5/3/1 οπως τονιζει και ο ιδιος ο wendler
    σε ενα push pull legs για παραδειγμα θα ταιριαζε απολυτα αυτο π λες .
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-07-11 02:42 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα νουμερα ειναι μικρα για καποιον που κανει 2 χρονια ασχολουμενος σχεδον αποκλειστικα με βασικες,οπως ειπε ο φιλος.Μπορει καποιος στον ιδιο χρονο να εχει πολυ καλυτερα νουμερα,και με εξισου καλη τεχνικη.Αλλα εξηγησε τους λογους το παλικαρι,δεν το ειπα για να τον προσβαλλω φυσικα.


    Κοιτα το assistance work στο 5/3/1 ειναι περισσοτερο για τους τυπους,οπως εχει πει και ο ιδιος ο Wendler.Να ξερεις γενικα οτι στην φαση που εισαι δεν θα δεις διαφορα απ το assist,αυτο ειναι περισσοτερο για ατομα που κανουν ηδη υψηλοτατα lifts σε σχεση με το σωματικο βαρος τους.Για αυτο και η συμβουλη μου ειναι να μην επιλεγεις προγραμματα που στηριζονται πολυ στο assist,οπως π.χ το dl routine του Coan,οχι γιατι ειναι μαιμουδες,αλλα γιατι μπορει να μην δεις τα αποτελεσματα που ευελπιστεις να εχεις.
    Εγω εχω παραγκωνισει το assist,και τις αλλες ασκησεις που επιλεγω,το κανω καθαρα με κριτηριο ποιες βλεπω(οσο μπορω)οτι εχουν effect πανω μου απο αποψη υπερτροφιας.Κανω 2 σετ μεχρι αποτυχιας σε αυτες και εφυγα(εκτος και αν εχω προγραμμα που η συχνοτητα των βασικων δεν μου το επιτρεπει).Π.χ εγω αν εκανα το 5/3/1 θα εβαζα π.χ την μερα του bench 2 σετ βυθισεις μεχρι κοπωση,αλλα 2 σετ push ups με ανω κλιση για το πανω μερος του στηθους και 2 σετ οπισθιες ωμων.Και στις αλλες μερες θα προσθετα ασκησεις με το ιδιο σκεπτικο
    Ναι τι να λεει να βαραω δεκαρια με γελοια κιλα? Για αυτο αλλωστε και δεν θα κανω ακομα το 5/3/1. Και δεν προσβληθηκα αλλα μπαινω στην πριζα!!!!!! Οι δικοι σου αριθμοι, αν επιτρεπεται κιολας που κυμαινονται?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-07-11 02:45 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω κ γω μ αυτα π λες αλλα οχι για τ παραδειγμα assistance π εφερες για το 5/3/1 καθως το fatique απο τα till failure dips και push up μπορει και σιγουρα θα τον κρατησει πισω στις αλλες μερες.. νομιζω πως ενα απ τα προγραμματα π ανεφερες οτι δν επιτρεπουν τετοιου ειδους assistance ειναι και το 5/3/1 οπως τονιζει και ο ιδιος ο wendler
    σε ενα push pull legs για παραδειγμα θα ταιριαζε απολυτα αυτο π λες .
    Βασικα οι μερες του 5/3/1 ειναι σαν upper/lower προγραμμα...Και μεσολαβουν αρκετες μερες μεταξυ των προπονησεων ανω και κατω σωματος.Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος,εννοω π.χ οτι πως δεν θα προλαβει να αναρρωσει αν μεσολαβουν 4 μερες απο την μερα του bench ως την μερα του mp?Kαι αλλες 3 απ την μερα του mp ως την μερα του bp?Πως θα τον κρατησει πισω αυτο?
    Χωρις να ξερω τι ειναι το fatique βεβαια,αλλα υποθετοντας οτι εννοεις το παραπανω θεμα.Αλλα αν εννοεις και τη συνολικη φορτιση,νομιζω το συχνο deload λυνει κ αυτο το θεμα...
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-07-11 02:47 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων


    Οσο για squat κανω full 80x8 και semi 130x5 Βασικα εκανα, γιατι τωρα ειμαι και 10 κιλα κατω.
    αυτο π κολλαει? ποσο καιρο προπονησε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-07-11 02:48 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petranpyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι τι να λεει να βαραω δεκαρια με γελοια κιλα? Για αυτο αλλωστε και δεν θα κανω ακομα το 5/3/1. Και δεν προσβληθηκα αλλα μπαινω στην πριζα!!!!!! Οι δικοι σου αριθμοι, αν επιτρεπεται κιολας που κυμαινονται?

    Νταξει οπως σου ειπα αν θελεις μπορεις και να το διαμορφωσεις.

    Και γω ακομα στον αγωνα ειμαι που ρωτας,εχω μεγιστη στα dls 170,bench 108 και squat 130(εχοντας χτυπησει ενα απιστευτο πλατω εδω περα...)
    Παπκες,παπκες που μου κανουν πα πα πα
    και με αγχωνουν μου θυμωνουν μου τσακιζουν τα φτερα
    κ ετσι μετα δεν θα πετω μες στο κεφαλι το ρηχο σαν χορωδια μοναχος μου δυνατα θα τραγουδω
    Παπκες,παπκες στο μυαλο μου...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-07-11 02:49 #29
    Το avatar του χρήστη geo28

    Εγγραφή
    27-11-2009
    Περ.
    zanarkand ruins
    Μηνύματα
    1.095
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ειπες και μονος σου. Απλα σε βοηθαει να αυξησεις τα μεγιστα κιλα που σηκωνεις.. Το οποιο πλεον δε με ενδιαφερει καθολου. Το σωμα μου εχει αλλαξει τελειως. Προτιμω να ειμαι φετες και να μη σηκωνω και τα μεγιστα κιλα. Δε παω για powerlifter. Τωρα, με ο,τι βολευεται ο καθενας.


    Την αποψη μου λεω, δε θα μου απαγορευσει κανενας να μιλαω. Εσυ συνεχισε με την προσπαθεια σου να σηκωσεις παγκο τα 150 κιλα 1 επαναληψη και ασε τους αλλους να χτιζουν μυες.


    Οσο για squat κανω full 80x8 και semi 130x5 Βασικα εκανα, γιατι τωρα ειμαι και 10 κιλα κατω.
    εκτιθεσαι,αν ο οποιοσδηποτε σ αυτο τον κοσμο κανει μια επαναληψη ολοκληρη παγκο 150 κιλα μ ενα φυσιολογικο
    σωματικο βαρος απλα εχει περισσοτερη μυικοτητα απ αυτη που ενδεχομενως αποκτησεις εσυ οσο θ ασχολεισαι με βαρη.
    εγω τουλαχιστον αυτο εχω δει..επισης αυτο που λες δεν ειναι αποψη,ειναι μια ημιμαθης μπαρουφα,εχεις βγαλει ενα αυθαιρετο
    συμπερασμα για τον συγκεκριμενο τυπο προπονησης και υποστηριζεις το πολλες ρεπς=ογγοσ και λιγες=γραμμωση,συμπερασμα
    που ο καθε αδαης που αποφασιζει ν ασχοληθει με τα βαρη εγκαταλειπει μετα απο λιγο ψαξιμο..ποσα χρονια ειπαμε οτι εισαι στο φορουμ?
    για ειδη υπερτροφιας εχεις ακουσει.?για motor units εχεις ακουσει που ενεργοποιουνται στα max φορτια?feedbacks απο πργραμματα εχεις
    διαβασει?...βασικα ολοι αυτοι που ασχολουνται με τα γνωστα προγραμματα 5χ5,s.s,531 klp, φτανουν τον παγκο τους 100 κιλα χωρις να χουν βαλει
    μυς ε?ενδιαφερον...επισης πανω μιλησες και για ερευνες....θες μια ερευνα που λεει οτι οσο ανεβαινει το rm επιτυγχανεται μεγαλυτερη
    πρωτεινοσυνθεση?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geo28 : 25-07-11 στις 02:54
    "A lie gets halfway around the world before the truth has a chance to get its pants on."
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-07-11 02:52 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Αντωνης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα οι μερες του 5/3/1 ειναι σαν upper/lower προγραμμα...Και μεσολαβουν αρκετες μερες μεταξυ των προπονησεων ανω και κατω σωματος.Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος,εννοω π.χ οτι πως δεν θα προλαβει να αναρρωσει αν μεσολαβουν 4 μερες απο την μερα του bench ως την μερα του mp?Kαι αλλες 3 απ την μερα του mp ως την μερα του bp?Πως θα τον κρατησει πισω αυτο?
    Χωρις να ξερω τι ειναι το fatique βεβαια,αλλα υποθετοντας οτι εννοεις το παραπανω θεμα.Αλλα αν εννοεις και τη συνολικη φορτιση,νομιζω το συχνο deload λυνει κ αυτο το θεμα...
    καταλαβα τι λες.. fatique δν σημαινει αναγκαστικα κοπωση των μυων π εμπλεκονται στην ασκηση...εφοσον προπονουμαστε με αυτες τις ασκησεις και με αυτην τη φιλοσοφια ,τοτε δινουμε μεγιστη σημασια στο CNS..στο οποιο θα επηρεαστει αν εκανες 40 ρεπς πους απ και την παρα αλλη μερα πας για deadlift θα επηρεασει εστω και σε μικρο βαθμο..το deload θα το βοηθησει σιγουρα αλλα μεσα στον κυκλο ειναι το θεμα κ οχι η προετοιμασια του επομενου..δν ξερω αν καταλαβες τι εννοω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukiss : 25-07-11 στις 02:56
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία