Θέμα: Calisthenics

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 120 από 134
  1. 26-02-14 20:47 #106
    Προεπιλογή
    Γεια σου φίλε! Η γνώμη μου είναι πως οι ασκήσεις με το σωματικό μας βάρος είναι πιο αποτελεσματικές και πιο λειτουργικές από τις ασκήσεις με βάρη.
    Ομως δεν κάνει να εκτελούνται κάθε μέρα γιατί, όπως και στις ασκήσεις με βάρη, οι μύες ερεθίζονται και χρειάζονται 48 ώρες τουλάχιστον για να
    ανακάμψουν. Επίσης δεν είναι μόνο οι έλξεις, κάμψεις, βυθίσεις. Υπάρχουν πολλές και διάφορες ασκήσεις με τις οποίες γυμνάζονται όλοι οι μύες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-08-14 20:46 #107
    Προεπιλογή Street Workout VS Gym
    Καλησπερα! Ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι βλεποντας καποια βιντεο οπως: https://www.youtube.com/watch?v=4_HWxrbgMEQ μου κινησαν το ενδιαφερον μιας και το γυμναστηριο πιστευω καποια στιγμη το βαριεσαι! Επισης μου φενεται και πιο δυσκολο να κανεις ασκησεις οπως αυτες στο βιντεο ( αν και ειναι προχωρημενες οι συγκεκριμενες) γιατι κατα την γνωμη μου χρησιμοποιεις διαφορετικους μυες, σε αντιθεση με αυτους που χρησιμοποιεις στο γυμναστηριο κ.α..! Ετσι θελω να δω την γνωμη μας οσον αφορα κυριως την αναπτυξη της μυικης μαζας,δυναμης στο street workout , (φυσικα με καταλληλη διατροφη) σε σχεση με το γυμναστηριο ! Τελος θελω να σημειωσω οτι το street workout κλινη προς το crossfit κατα την γνωμη μου , κατι το οποιο ειναι "μοδα" στις μερες μας! Για παμε να δουμε τι εχουμε να πουμεε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-01-16 00:36 #108
    Προεπιλογή Καλισθενικη Γυμναστικη
    Παιδες τι γνωμη εχετε για την καλισθενικη γυμναστικη ? Πιστευετε οτι μπορει να εχει ιδια αποτελεσματα με μια εκγυμναση με βαρη ? Την προτεινετε γενικα σε καποιον αν δεν εχει τη δυνατοτητα να παει γυμναστηριο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-01-16 01:15 #109
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο George.S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες τι γνωμη εχετε για την καλισθενικη γυμναστικη ? Πιστευετε οτι μπορει να εχει ιδια αποτελεσματα με μια εκγυμναση με βαρη ? Την προτεινετε γενικα σε καποιον αν δεν εχει τη δυνατοτητα να παει γυμναστηριο?
    Γιατι δεν διαβαζεις τις προηγουμενες σελίδες?
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-01-16 01:20 #110
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    του το μετεφερα εγω ρε, το ειχε ανοιξει σαν θεμα μονο του
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-01-16 01:24 #111
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    φουριοζος να πεσει κατευθειαν με το κεφαλι στα calisthenics
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-03-16 04:56 #112
    Προεπιλογή γυμναστικη στο σπιτι
    γεια σας παιδια σε ολους τους φιλους των calisthenics αυτή είναι η σελίδα μου με συμβουλές περι ασκήσεων αλλα και διατροφής με σκοπό να καταρρίψω τους μύθους γύρω απο τα αθλήματα που μας αρέσουν:
    www.gymanzomaispiti.blogspot.com
    www.facebook.com/gymnazomaispiti

    καλες προπονήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-04-16 17:21 #113
    Προεπιλογή Calisthenics
    Ασχολούμαι εδώ και 2 εβδομάδες με την καλισθενικη προπόνηση,υπάρχει κανείς εδώ που να έχει εμπειρία με αυτού του τύπου την προπόνηση?Απλά θέλω συμβουλες...
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-07-16 21:59 #114
    Προεπιλογή
    στο 1 :04 τρομερη γραμμωση πειτε μου οτι δεν τρωει πατατες τηγανητες και μακαρονια
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-07-16 01:40 #115
    Προεπιλογή
    Παιδιά εγώ ασχολιόμουν συστηματικά με την καλλισθενική γυμναστική, street workout και το bodyweight training γενικότερα αρκετό καιρό. Αν θέλετε καμια συμβουλή ευχαρίστως να βοηθήσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-01-17 19:27 #116
    Προεπιλογή Καλλισθενικη γυμναστικη η αλλιως bodyweight
    Καταρχας να εξηγησω τι ειναι η καλλισθενικη γυμναστικη.Ειναι ενας ειδος γυμναστικης το οποιο εχει ριζες απο την αρχαια ελλαδα(ναι,ειναι καθαρα ελληνικο),προερχεται απο τις λεξεις "καλλος",που σημαινει ομορφια και "σθενος",που σημαινει δυναμη.Το χρησιμοποιουσαν γνωστοι αρχαιοι αθλητες οι οποιοι φημιζοταν για την υπερανθρωποι δυναμη τους και γνωστοι πολεμιστες οπως ο λεωνιδας και γενικοτερα στην αρχαια Σπαρτη η οποια φημιζεται για τους δυνατους και γενναιους πολεμιστες της.Περιλαμβανει ασκησεις μονο με το βαρος του σωματος,οπως ελξεις στο μονοζυγο,καμψεις,καθισματα με το βαρος του σωματος,κ.α..Οταν εκτελουνται τετοιου ειδους ασκησεις,το σωμα βαζει πολλους μυες να συνεργαζονται μαζι ταυτοχρονα,πραγμα που σημαινει οτι οι μυες αναπτυσονται ταυτοχρονα,χωρις να υπαρξει καποια διαφορα σε ογκο,π.χ. ενα απο τα 2 δικεφαλα να υπερτερει σε ογκο.Επισης,οι μυες μαθαινουν να συνεργαζονται.Ειναι καταλληλη για αθλητες οι οποιοι χρησιμοποιουν ταυτοχρονα πολλες ομαδες μυων για να ανταπεξελθουν στο αθλημα τους,οπως π.χ.μαχητες πολεμικων τεχνων,μπορει ομως να χρησιμοποιηθει και απο οποιονδηποτε θελει απλα να γυμναστει για να αλλαξει την ζωη του.Επισης μπορειτε να γυμναστειτε οπουδηποτε και οποτεδηποτε,χωρις συνδρομες σε γυμναστηρια.Ο εξοπλισμος ειναι ελαχιστος εως καθολου,τα πιο απαραιτητα ειναι ενα μονοζυγο και ενα διζυγο,η κατι που να μοιαζει με αυτα,αφου αυτα καλυπτουν το μισο ασκησιολογιο.Βλεπω και ακουω πολλους να ρωτανε αν δουλευει οντως,εαν μπορουν να χτισουν δυναμη,να χασουν κιλα κτλπ.Βεβαιως και μπορειτε,αναλογα με τον στοχο σας και τις καταλληλες ασκησεις γι αυτον,μπορειτε να δειτε τρομερα αποτελεσματα.Βεβαια,οπως με ολα τα ειδη γυμναστικης,ετσι και με αυτο,μην περιμενετε να δειτε αποτελεσματα απο την μια μερα στην αλλη,θα παρει αρκετο καιρο.Καταρχην παιζει μεγαλο ρολο να μαθετε να εκτελειτε σωστα τις ασκησεις,αυτο μονο θα παρει ενα καποιο χρονικο διαστημα.Επισης και εδω παιζει μεγαλο ρολο η διατροφη.Αν δεν κανετε σωστη διατροφη,μην περιμενετε ουαου αποτελεσματα.Υπαρχουν χιλιαδες βιντεακιαμε ασκησεις,προγραμματα,συμβουλες κτλπ στο διαδικτυο για να ξεκινησετε,να παρετε ιδεες,να εμπλουτισετε στο ασκησιολογιο σας.Παρακατω θα σας παραθεσω μερικες ασκησεις για να παρετε μια ιδεα.

    Ασκησεις για πλατη/δικεφαλα/πισω ωμους:
    1)ελξεις στο μονοζυγο(παλαμες προς τα εξω),με ανοιχτη,κλειστη η κανονικη λαβη
    2)ελξεις στο μονοζυγο(παλαμες προς τα μεσα),με ανοιχτη,κλειστη η κανονικη λαβη
    3)ουδετερες ελξεις(παλαμες αντικριστα)
    4)ελξεις με μιξη λαβων,δλδ μια παλαμη προς τα μεσα και μια προς τα εξω
    5)ισομετρικες ελξεις,δλδ εκτελουμε ελξη,κρατιομαστε στην κορυφη για καποια δευτερολεπτα και επανερχομαστε στην κανονικη θεση

    Ασκησεις για στηθος/τρικεφαλα/μπροστα ωμους:
    1)καμψεις με χερια μεγαλυτερα απο το ανοιγμα των ωμων,στο ανοιγμα των ωμων η πιο μεσα απο το ανοιγμα των ωμων
    2)βυθισεις
    3)σπαρτιατικες καμψεις
    4)ισομετρικες καμψεις(οπως και με τις ελξεις,εκτελουμε καμψη,μενουμε για καποια δευτερα και επανερχομαστε στην αρχικη θεση)
    5)σπαρτιατικες καμψεις

    Ασκησεις για ποδια:
    1)καθισματα με το σωματικο βαρος η καθισματα με το ενα ποδι
    2)αρσεις γαμπων με το σωματικο βαρος
    3)προβολες ποδιων με το σωματικο βαρος
    4)ισομετρικα καθισματα
    5)duck walk(περπατημα απο θεση καθισματος)

    Ασκησεις για κοιλιακους/πυρηνα:
    1)κλασικα ροκανισματα
    2)ροκανισματα με σηκωμενα ποδια
    3)ανασηκωσεις ποδιων η γονατων
    4)γεφυρα
    5)πλαγια ροκανισματα

    Αεροβικες Ασκησεις:
    1)σχοινακι/jumping rope
    2)αλματα
    3)ψηλα γονατα
    4)burpees
    5)jumping jacks

    Αυτες ειναι μονο μερικες ακησεις,υπαρχει πληθωρα ασκησεων,αναλογα με τον στοχο σας,μπορειτε να εμπνευστειτε απο τα προγραμματα μου,τα οποια θα ανεβαζω κατα καιρους μαζι με το πλανο διατροφης μου.Οι ασκησεις θα μπορουσαν να εκτελεστουν ειτε σε σετ,ειτε σε κυκλους,full body,ειτε σπαστες μυϊκες ομαδες.Ενα προχειρο προγραμμα,για αρχαριους θα ηταν:

    3 σετ ελξεις
    3 σετ καμψεις
    3 σετ καθισματα
    3 σετ κοιλιακους
    3 σετ ραχιαιους

    Καλο ζεσταμα πριν τις ασκησεις,ξεκουραση 30 δευτερολεπτων-1 λεπτο αναμεσα στα σετ,αυξομειωστε τα σετ αναλογα το επιπεδο σας,για πιο αρχιαριους ασκουμενους θα προτεινα να κανετε ενα 60% των μεγιστων επαναληψεων σας σε καθε σετ,και καθως εξοικειωνεστε με το προγραμμα να αυξανετε τις επαναληψεις.Θα προτινα ενα αεροβιο ζεσταμα,και παντα στο τελος του προγραμματος διατασεις για ολο το σωμα,για αποθεραπεια.Μπορουν να συνδυαστουν με καθε αθλημα η αποκατασταση μετα απο τραυματισμο και ειναι για ολες τις ηλικιες φυσικα.Θα βρειτε χιλιαδες βιντεο σχετικα με το πως να εκτελεσετε σωστα καθε μια απο αυτες τις ασκησεις,προτεινω να τα συμβουλευτειτε πριν ξεκινησετε για αποφυγη τραυματισμων.Αν εχετε οποιαδηποτε απορεια μπορειτε να ρωτησετε ελευθερα και αν εχω γνωσεις πανω στην ερωτηση χαρα μου να σας βοηθησω.Στο μελλον θα δημοσιευσω κι αλλα αρθρα σχετικα με προγραμματα που μπορειτε να ακολουθεισετε,και για διαφορους στοχους.

    Υ.Γ.:
    Δεν εχω σκοπο να θιξω αλλα ειδη γυμναστικης η προγραμματα,δεν εχω σκοπο να το παιξω εμπειρος,δεν ειμαι personal trainer η κατι τετοιο,θελω απλα με βαση την εμπειρια μου να κανω αυτο το ειδος γυμναστικης πιο γνωστο,διοτι με εχει βοηθησει παρα πολυ στο αθλημα μου αλλα και στο να μεταμορφωσω το σωμα μου.Οποτε δεν χρειαζεται να το διαβασετε καν,αν δεν σας ενδιαφερει.Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-01-17 20:07 #117
    Προεπιλογή
    Ωραίο ποστ

    Καθαρά για λόγους ακρίβειας. Κάνεις ένα λογικό άλμα, λες αρχαία Έλληνες αθλητές κι από κάτω ασκήσεις μόνο με το σωματικό βάρος.
    Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν πέτρες για τα βαριά λιφτς, αρσεις, πιέσεις, μεταφορές (deadlift n walk ), πετάγματα. Και αλτήρες , που ουδεμία ομοιότητα έχουν με τους σημερινούς dumbbells, για να δημιουργήσουν έξτρα υπερτροφία σε επιθυμητές μυϊκές ομάδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-01-17 20:44 #118
    Προεπιλογή
    Ναι εχεις ενα δικιο σ αυτο.Εχω διαβασει επισης οτι κουβαλουσαν ακομα και ζωα,αλλα εχω διαβασει και ο,τι ειχαν ενταξει στο προγραμμα τους καλλισθενικες ασκησεις και ειχα δει και μια ζωγραφια σε βαζο,απ αυτες που εκαναν τοτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-06-18 12:12 #119
    Το avatar του χρήστη Θανος_φωτο

    Εγγραφή
    23-07-2017
    Περ.
    Αγια μαρινα,
    Μηνύματα
    47
    Προεπιλογή
    Ρε παιδια μονο που βλεπω καλισθενικη κουραζομαι....

    Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-06-18 20:23 #120
    Προεπιλογή
    Ωραία τα καλισθενικς,αν και νομίζω έχει γίνει λίγο μόδα.
    Εννοώντας ότι εξ ανέκαθεν μεγάλο κομμάτι ασκουμένων κάναμε ασκήσεις με σωματικό βάρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6789 ΤελευταίαΤελευταία