Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 153
  1. 10-07-11 06:18 #91
    Προεπιλογή
    Θέλω να προσθέσω ότι σε μια κετογενική δίαιτα, τα λιπαρά δεν είναι κατ`ανάγκη να είναι αποκλειστικά καλά λιπαρά. Οι κετογενικές δίαιτες δουλέυουν φανταστικά με όλα τα λίπη.

    Αυτό και μόνο ανεβάζει σημαντικά τον αριθμό των τροφών που μπορούμε να καταναλώσουμε. Και σε γενικές γραμμές μια κετογενική διαίτα μπορεί να είναι πιο πολύ πιο ``ενδιαφέρουσα`` γευστικά και σου δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στην επιλογή, από μια καθαρή δίαιτα low carb (λόγου χάρη).

    Δεν λέω να πέσετε με τα μούτρα στα τηγανητά και στο μπέικον, αλλά τροφές όπως κοτόπουλο (όλα τα μέρη), κόκκινο κρέας (όλων των ειδών), αυγά (με τους κρόκους) κτλ. είναι must.

    -------------------------

    Επίσης να συμπληρώσω, ότι προσωπικά δεν θεωρώ σημαντικό το re-feed. Και όχι μόνο δεν το θεωρώ σημαντικό, αλλά συνάμα το θεωρώ και ζημιογόνο. Ο οργανισμός μας για να μπει σε κέτωση χρειάζεται κάποιες μέρες. Για κάποιους μπορεί να είναι 2-3 μέρες, για άλλους μπορεί να 7-8 μέρες. Σε γενικές γραμμές χρειαζόμαστε 3-4 μέρες για να αρχίσει η παραγωγή κετώνων και άλλες περίπου 4μέρες για να μπουμε σε πλήρη κέτωση (που είναι και ο στόχος μας). Άυτό αμέσως μας δείχνει ότι η κέτο διαίτα μας, αρχίζει και δουλεύει όπως πρέπει (σαν κέτο) μετά από 7 μέρες (στην καλύτερη περίπτωση).

    Οπότε με ένα re-feed πάνω στις 7μέρες, έχουμε ουσιαστικά διαλύσει την δίαιτα, πρίν ακόμα προλάβει να αρχίσει να δουλεύει. Η μεγαλύτερη επίπτωση σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα είστε συνέχεια κουρασμένοι, με άδειες ``μπαταρίες`` και πεινασμένοι, θα κάιτε ελάχιστο λίπος και συγχρόνως θα υπάρχει και απώλεια μυικού ιστού.

    Με ένα re-feed κάθε 10-12 μέρες υπονομεύετε την κέτο, αφού ουσιαστικά η δίαιτα θα δουλεύει μόνο για 3 μέρες σε κάθε κύκλο. OUch!! Και πάλι, εκεί που θα αρχίσετε να νιώθετε καλά, μετά το re-feed θα επέρχετε κούραση και πείνα.

    Για τους παραπάνω λόγους, προτείνω re-feed μόνο 1 φορά τον μήνα ή και καθόλου (για τους σκληροπυρηνικούς )...

    ΥΓ... Στην κέτο δίαιτα το σώμα μας δουλεύει πολύ διαφορετικά, απ`ότι δουλεύει με δίαιτες που βασίζονται στην χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων, όπου το re-feed/carb load είναι επεβεβλημένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-11 16:39 #92
    Προεπιλογή
    litlejohn συμφωνω σε αυτο που λες για τα λιπαρα στην κετο...αλαλ σιγουρα τα ακαλ λιπαρα βοηθουν και περαιτερω την υγεια...οσο για το ριφιντ που λες...κατι μια αποψη ειναι σωστο...αλλα μην ξεχνας οτι οταν καπιος κανει ριφιντ δεν χρειαζεται να ειναι μια μερα αρκει ενα μεγαλο γευμα με υδατανθρακες[200-300-400 γρ υδατανθρακα] ανεβαζει και τη λεπτινη και βοηθαει και το θυροειδη να δουλευει πιο γρηγορα...στην κετο δστυχως και αυτο ειναι σιγουρο οτι ο μεταβολισμος πεφτει και πεφτει αρκετα επειδη δεν τρωμε υδατανθρακες...σιγουρα παλι λιπωνεις δυσκολα αλλα εαν το παρακανουμε με τα λιπαρα βαζουμε για πλακα λιπος.[εγω περσυ οταν ετρωγα 200 -220 γρ λιπους καθε μερα εβαζα λιπος αρκετο χωρις να τρωω υδατνθρακες,]..εγω θεωρω εστω ενα 200 γρ υδατανθρακα 1 φορα την εβδομαδα ή καθε 4 μερες[αυτο αναλογα με το ποσο λεπτος ειναι καπιος και τι προπονηση κανει] στο τελευταιο γευμα μιας μερας χρειαζεται γι αυτο το λογω κυριως οχι για γλυκογονα και τετια,σε αυτο δεν ειναι αναγκαιο...το γλυκογονο δεν ξεγεμιζει ποτε ολοκληρωτικα το να παραγεμισει ομως ειναι πιο ευκολο....
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-11 23:49 #93
    Προεπιλογή
    Εχει παραπανω απο μηνα που εχω περιορισει αρκετα τους υδατανθρακες. Τρωω μονο στο πρωϊνο βρωμη με γαλα μαζι με myofusion και κανενα φρουτο και μετα την προπονηση που πινω το waxy. Ισως φαω και καμμια ρυζογκοφρετα σε καποιο γευμα.

    Τι μπορω να κανω με το πρωϊνο; Να τρωω σκετη βρωμη με νερο; Τα φρουτα θα τα πεταξω.

    Επισης πειραζει που πινω waxy μετα την προπονηση; Εχω και δεξτροζη και μαλτοδεξτρινη, αλλα τα αφηνω για τις περιοδους ογκου. Μπορω να πινω και μια δοση waxy πριν την προπονηση;

    Θελω να χασω οσο το δυνατον περισσοτερο λιπος και να φανει το 6-pack μου. Καποιες μικρες λεπτομερειες πρεπει να προσεξω και θα το επιτυχω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-11 01:10 #94
    Προεπιλογή
    ντελουξ εαν κανεις κετο κανονικη τοτε δεν επιτρεπεται υδατανθρακας....οποτε ουτε βρωμη,ουτε ,φρουτα,ουτε γουαξυ ουτε ζαχαρες ουτε τιποτα...μονο σαλατες πρασινες και αυτες με σχετικο μετρο...
    εαν θες να κανεις στοχευμενη κετο...τοτε πριν την προπονηση πινε γουαξ λη τρωγε φρουτα ή βρωμη....και οχι αλλες ωρες...το πρωι φαε ολοκληρα αυγα...εαν μμειωσεις τον υδατανθρακα πρπει να αυξησεις τα λιπαρα...
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 12-07-11 11:12 #95
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    litlejohn συμφωνω σε αυτο που λες για τα λιπαρα στην κετο...αλαλ σιγουρα τα ακαλ λιπαρα βοηθουν και περαιτερω την υγεια...οσο για το ριφιντ που λες...κατι μια αποψη ειναι σωστο...αλλα μην ξεχνας οτι οταν καπιος κανει ριφιντ δεν χρειαζεται να ειναι μια μερα αρκει ενα μεγαλο γευμα με υδατανθρακες[200-300-400 γρ υδατανθρακα] ανεβαζει και τη λεπτινη και βοηθαει και το θυροειδη να δουλευει πιο γρηγορα...στην κετο δστυχως και αυτο ειναι σιγουρο οτι ο μεταβολισμος πεφτει και πεφτει αρκετα επειδη δεν τρωμε υδατανθρακες...σιγουρα παλι λιπωνεις δυσκολα αλλα εαν το παρακανουμε με τα λιπαρα βαζουμε για πλακα λιπος.[εγω περσυ οταν ετρωγα 200 -220 γρ λιπους καθε μερα εβαζα λιπος αρκετο χωρις να τρωω υδατνθρακες,]..εγω θεωρω εστω ενα 200 γρ υδατανθρακα 1 φορα την εβδομαδα ή καθε 4 μερες[αυτο αναλογα με το ποσο λεπτος ειναι καπιος και τι προπονηση κανει] στο τελευταιο γευμα μιας μερας χρειαζεται γι αυτο το λογω κυριως οχι για γλυκογονα και τετια,σε αυτο δεν ειναι αναγκαιο...το γλυκογονο δεν ξεγεμιζει ποτε ολοκληρωτικα το να παραγεμισει ομως ειναι πιο ευκολο....
    Συμφωνώ στο θέμα του θυροειδή, αλλά η λεπτίνη δεν ανεβαίνει με μόνο ένα re-feed. Χρειάζεται τουλάχιστον μια εβδομάδα με μεσαία-υψηλή πρόσληψη υδατάνθρακα για να αρχίσει η παραγωγή αυτής της ορμόνης.
    Επίσης μου ακούγεται παράξενο που γράφεις ότι λιπώνεις εύκολα όταν ξεφεύγεις στα λίπη. Η κέτο είναι γνωστή σαν διατροφή που δεν σε λιπώνει, ακόμα και όταν είσαι υπερθερμιδικά.

    Σε γενικές γραμμές τα βασικότερα μειονεκτήματα της κέτο, είναι... δύσκολη στο να την φέρεις στα μέτρα σου και να την κάνεις να δουλεύει πάνω σου. Αν δεν την κάνεις σωστά (κακός υπολογισμός μακροσυστατικών και αναλογιών), χάνεις σημαντικά σε ενέργεια/δύναμη, ρίχνεις τον μεταβολισμό σου και στέλνεις τριγλυκερίδια και χοληστερίνη στο θεό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 12-07-11 11:39 #96
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ στο θέμα του θυροειδή, αλλά η λεπτίνη δεν ανεβαίνει με μόνο ένα re-feed. Χρειάζεται τουλάχιστον μια εβδομάδα με μεσαία-υψηλή πρόσληψη υδατάνθρακα για να αρχίσει η παραγωγή αυτής της ορμόνης.
    γιατι ετσι?νομιζα οτι σε περιοδους κετο/νηστειας ενα καλο refeed μιας μερας σου ανεβαζει την λεπτινη..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης μου ακούγεται παράξενο που γράφεις ότι λιπώνεις εύκολα όταν ξεφεύγεις στα λίπη. Η κέτο είναι γνωστή σαν διατροφή που δεν σε λιπώνει, ακόμα και όταν είσαι υπερθερμιδικά.
    παλι εδω μιας κ το αναφερεις αν μπορεις θα ηθελα την γνωμη σου..
    για πιο λογο δλδ δεν σε λιπωνει ακομα κ υπερθερμιδικα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-07-11 11:42 #97
    Προεπιλογή
    μα εννοειται πως λιπωνει καπιος και σε κετο...εαν καπιος τρωει ας πουμε 500 γραμμαρια λιπους την ημερα επειδη δεν τρωει υδατανθρακες δεν θα βαλλει λιπος??το λιπος αργει και να μεταβολιστει,κανει και πιο αργο το μεταβολισμο και ετσι βαζεις και λιπος [εαν το παρακανεις]
    εγω ας πουμε εβαζα λιπος στα 200-220 γρ καθε μερα εβαζα λιπος...ειχα πιο μετριο μεταβολισμο και με την κετο μου τον εριξε κιαλλο...αντιθετα ενα φιλαρακι μου εκτομορφο εκανε κετο και εβαζε λιπος απο 300 και πανω...ετρωγε καθε μερα 3 κουτια αμυγδαλα...τοτε αρχισε να ψιλοβαζει λιπος...οποτε ειναι και αναλογα το μεταβολισμο και εαν το παρακανεις και ολα μαζι...δεν μιλαω οτι γινεται σε ολους απλα εφερα παραδειγμα εμενα...
    οσο για τα τριγλυκεριδια και τη χοληστερινη ειχα τα καλυτερα αιματολογικα αποτελεσματα τρωγωντας 200-220 γρ λιπαραων καθε μερα...χοληστερινη 130 και τριγλυκεριδια 35....οταν ειχα πει τι τρωω στην αιματολογο κοντεψε να παθει η ιδια χοληστερινη χεχεχεχεεχεχεχε...εγω μεταβολιζω πολυ καλα τα λιπαρα σε σχεση με τον υδατανθρακα...και εχω δει με βοηθανε και στην υγεια...
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 12-07-11 11:44 #98
    Προεπιλογή
    η λεπτινη αποτι ξερω με ενα ριφιντ μονο μενει ανεβασμενη ενα 24 ωρο καπου ειχα διαβασει[σεν ξερω βιβλιογραφιες και τετοια σορρυ]...μετα ξαναεπανερχεται...οποτε μαλλον δικιο εχει ο litlejohn γι ανα την εχεις ανεβασμενη μια βδομαδα πρπει να τρως και λιγους καθημερινα...
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 12-07-11 11:47 #99
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    η λεπτινη αποτι ξερω με ενα ριφιντ μονο μενει ανεβασμενη ενα 24 ωρο καπου ειχα διαβασει[σεν ξερω βιβλιογραφιες και τετοια σορρυ]...μετα ξαναεπανερχεται...οποτε μαλλον δικιο εχει ο litlejohn γι ανα την εχεις ανεβασμενη μια βδομαδα πρπει να τρως και λιγους καθημερινα...
    μητσο αν καταλαβα καλα δεν γραφει αυτο που λες εδω,αλλα οτι για να ανεβει,δεν σου αρκει μονο ενα ημερισιο ρηφηντ γιαυτο ρωταω..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Littlejohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ στο θέμα του θυροειδή, αλλά η λεπτίνη δεν ανεβαίνει με μόνο ένα re-feed. Χρειάζεται τουλάχιστον μια εβδομάδα με μεσαία-υψηλή πρόσληψη υδατάνθρακα για να αρχίσει η παραγωγή αυτής της ορμόνης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 12-07-11 11:52 #100
    Προεπιλογή
    ουπς εχεις δικιο....αλλο λειι...αλλα δεν νομιζω οτι στεκει κατι τετιο...δηλαδη εαν εχεις να φας υδατανθρακα ενα μηνα και φας σε μια μερα 1 κιλο δεν θα νεβει η λεπτινη καθολου??ε τοτε δεν εχει νοημα το ριφιντ...εαν ισχιει κατι τετιο βεβαια...αλλα ο παλουμπο ας πουμε λειι οτι με ενα τσιτ την βδομαδα ειναι αναγκαιο για να ανεβει η λεπτινη.το τ3,να γεμισει το γλυκογονο....
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 12-07-11 11:54 #101
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουπς εχεις δικιο....αλλο λειι...αλλα δεν νομιζω οτι στεκει κατι τετιο...δηλαδη εαν εχεις να φας υδατανθρακα ενα μηνα και φας σε μια μερα 1 κιλο δεν θα νεβει η λεπτινη καθολου??ε τοτε δεν εχει νοημα το ριφιντ...εαν ισχιει κατι τετιο βεβαια...αλλα ο παλουμπο ας πουμε λειι οτι με ενα τσιτ την βδομαδα ειναι αναγκαιο για να ανεβει η λεπτινη.το τ3,να γεμισει το γλυκογονο....
    ναι γιατι η παραγωγη λεπτινης εχει να κανει με την ινσουλινη στο σωμα..οταν ανεβαινει η ινσουλινη αυξανεται κ η παραγωγη λεπτινης..
    για να ανεβασεις την ινσουλινη σε κετο θες μονο ενα καλο τσητ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-07-11 18:31 #102
    Προεπιλογή
    Και το πρωι τι θα τρωμε; Μονο αυγα με κανα κροκο; Τι αλλο μπορουμε να βαλουμε; Αντε και κανενα σεικερ πρωτεϊνης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-07-11 20:21 #103
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το πρωι τι θα τρωμε; Μονο αυγα με κανα κροκο; Τι αλλο μπορουμε να βαλουμε; Αντε και κανενα σεικερ πρωτεϊνης.
    εγω τρωω αμυγδαλα και ταχινι
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 14-07-11 02:49 #104
    Προεπιλογή
    Καλη ιδεα το ταχινι! Στα 100γρ εχει μονο 2,5γρ υδατανθρακα αυτο που εχω! Οι εδωδιμες ειναι δε πειραζουν ετσι; Γιατι εχει 25γρ στα 100!

    Και θα πινω και κανενα σεικερ πρωτεϊνη ή θα τρωω ασπραδια με κανα κροκαδι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 14-07-11 12:03 #105
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλη ιδεα το ταχινι! Στα 100γρ εχει μονο 2,5γρ υδατανθρακα αυτο που εχω! Οι εδωδιμες ειναι δε πειραζουν ετσι; Γιατι εχει 25γρ στα 100!

    Και θα πινω και κανενα σεικερ πρωτεϊνη ή θα τρωω ασπραδια με κανα κροκαδι.
    νταξ δε χρειαζεται να φας 100γρ ταχινι σε μια μερα....εγω τρωω το πολυ 4 κουταλακια

    του γλυκου...γενικα αποφευγω τις μεγαλες ποσοτητες φυτικων ινων και τα 25γρ τα

    θεωρω πολλα...το ειχαμε ξανασυζητησει εμεις οι 2 κιολας αν θυμαμαι καλα και ειχα

    αναφερει τους λογους...οπως νομιζει τωρα ο καθενας
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 56789 ... ΤελευταίαΤελευταία