Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 25-05-11 12:30 #1
    Προεπιλογή Απογοητευση
    Οπως εγραψα και στο πρωτο τοπικ μου , ειμαι 1,76 αλλα ειμαι 95 κιλα. :/ Δεν ξερω εαν φταιει ο θυροειδης που εχω παντως κανω διατροφη και με ολα αυτα δεν εχω χασει πολλα κιλα .. Την κανω καιρο την διατροφη μου αλλα τπτ.. Εχω πλεον απογοητευτει...

    Παιζει να με βοηθησετε καθολου ? 1000 Ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-05-11 12:32 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hampoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως εγραψα και στο πρωτο τοπικ μου , ειμαι 1,76 αλλα ειμαι 95 κιλα. :/ Δεν ξερω εαν φταιει ο θυροειδης που εχω παντως κανω διατροφη και με ολα αυτα δεν εχω χασει πολλα κιλα .. Την κανω καιρο την διατροφη μου αλλα τπτ.. Εχω πλεον απογοητευτει...

    Παιζει να με βοηθησετε καθολου ? 1000 Ευχαριστω!
    γραψε την διατροφη σου και θα σε βοηθησουμε
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-05-11 12:40 #3
    Προεπιλογή
    Πρωινο : 1 τοστ με τυρι με λιγα λιπαρα , ζαμπον με λιγα λιπαρα , ντοματα και μαρουλι + 1 κουπα γαλα αγνο με λιγα λιπαρα
    Δεκατιανο : μια μπαρα ή 1 μηλο
    Μεσημεριανο : 2 φιλετα κοτοπουλο με λιγο ρυζι + καλαμποκι + σαλατα ντοματα αγγουρι
    Απογευματινο : 1 φυσικο χυμο με διαφορα φρουτα απο τον αποχυμωτη
    Βραδινο : Δημητριακα ολικης αλεσης ή γιαουρτι με μελι.

    Αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-05-11 12:46 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hampoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρωινο : 1 τοστ με τυρι με λιγα λιπαρα , ζαμπον με λιγα λιπαρα , ντοματα και μαρουλι + 1 κουπα γαλα αγνο με λιγα λιπαρα
    Δεκατιανο : μια μπαρα ή 1 μηλο
    Μεσημεριανο : 2 φιλετα κοτοπουλο με λιγο ρυζι + καλαμποκι + σαλατα ντοματα αγγουρι
    Απογευματινο : 1 φυσικο χυμο με διαφορα φρουτα απο τον αποχυμωτη
    Βραδινο : Δημητριακα ολικης αλεσης ή γιαουρτι με μελι.

    Αυτα.
    το βραδυ μην τρως δημητριακα,γιαουρτι σκετο χωρις το μελι μαζι με λιγα αμυγλαδα η καρυδια.
    κατα τα αλλα ειναι οκ για χασιμο λιπους...περπατας καθολου? τρεχεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-05-11 12:46 #5
    Προεπιλογή
    παω για τρεξιμο δευτερα τριτη πεμπτη και μπορει το σαββατο .. + οτι ξεκινησα γυμναστηριο .. αλλα δεν εχω δει αποτελεσματα :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-05-11 12:49 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Hampoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    παω για τρεξιμο δευτερα τριτη πεμπτη και μπορει το σαββατο .. + οτι ξεκινησα γυμναστηριο .. αλλα δεν εχω δει αποτελεσματα :/
    ε μην τα θελουμε ολα δικα μας...σε μικρο χρονικο διαστημα δεν θα δεις διαφορα,υπομονη θελει
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-05-11 12:50 #7
    Προεπιλογή
    τρεξιμο κανω γυρω στους 9-10 μηνες ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-05-11 13:23 #8
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Κατ'αρχας για να ξερεις το αν φταιει η οχι ο θυροειδης πρεπει να κανεις και τις αναλογες εξετασεις,οποτε πας στο φιατρο για να σαι σιγουρος...
    Υστερα εαν δεν φταιει ο θυροειδης,τοτε φταιει α)η διατροφη σου και β)οτι δεν κανεις αρκετη καρδιοαγγειακη προπνηση...

    Α)η διατροφη σου...για να αρχισεις να καις λιπος για ενεργεια πρεπει να λειτουργει ο μεταβολισμος σου,δλδ να δουλευει συνεχεια,αρα πετυχες το μικρα συχνα γευματα...αλλα εσυ παιρνεις ενεργεια απο τις τροφες σου,αρκετη για τη δραστηριοτητα που κανεις,δλδ που τρεχεις 2 με 3 φορες την εβδομαδα...ποση ωρα τρεχεις και με τι ενταση?δλδ δεν ασκησαι αρκετα και ετσι δεν απαιτεις πολυ ενεργεια...μετα ποτε ξεκινησες το γυμναστηριο?σκοπος ειναι εαν δεν θες να χτισεις μυικη μαζα,τοτε να συντηρεις την ηδη υπαρχουσα με τη διατροφη και με την προπονηση απλα ''προκαλεις'' τη μυικη μαζα ωστε να μην ατροφησει...για να συντηρεις και να χτιζεις μυικη μαζα απαιτεις πρωτεινη...σε καθε γευμα πρωτεινη...εσυ απ'οτι ειδα εχεις τουλαιχτον 1 εως και 3 γευματα τη μερα χωρις πρωτεινη...δλδ 1 μηλο για δεκατιανο δεν σου δινει την πρωτεινη που απαιτειται σε καθε γευμα...ουτε 1 χυμος φυσικος...ουτε τα δημητριακα ολικης αλεσεως...αυτα ανηκουν στην κατηγορια των υδατανθρακων...υδατανθρακες στο ανθρωπινο σωμα σημαινει καλη ποιοτητα ενεργειας,δλδ αντι να καις το λιπος σου,εσυ εδινες ετοιμη ενεργεια στο σωμα σου απο τα γευματα σου,ετσι δεν υπηρχε λογος να καψει λιπος,ειχες δωσει ενεργεια για καυσεις...το γαλα εχει αρκετη πρωτεινη,αλλα ειναι πληρης τροφη,δλδ εχει πρωτεινη με μεγαλο φασμα αμινοξεων,εχει και υδατανθρακες δλδ ετοιμη ενεργεια αλλα και καλα και κακα λιπη...αρα και το τυρι και το γιαουρτι που ετρωγες σου εδιναν υδατανθρακες,δλδ ετοιμη ενεργεια...ακομη και η μπαρα που λες,εχει πρωτεινη,αλλα σιγουρα εχει και υδατανθρακες και συνηθως βρισκεις αρκετα γραμμαρια ζαχαρης μεσα...οσο χαμηλα λιπαρα και να χαν το θεμα ειναι οτι εχουν και υδατανθρακες,αρα ενεργεια,οποτε δεν υπαρχει λογος να καυσεις λιπος...τσαμπα τα ετρωγες...
    Για αρχη λοιπον πρεπει να φτιαξεις τη διατροφη σου...θες καλη πρωτεινη απο γαλοπουλα,κοτοπουλο,κακκινο κρεας κυριως τα αλιπα μερη (Σ'ολα αυτα απλα ζητα φιλετο...),ψαρι ειδικα αυτα που δεν βγαζεις κοκαλο,οπως σολωμος,τονος,περκα κ.α.,τα αυγα,ολοκληρα και ασπραδια...αυτα θα σου δεινουν καλη πρωτεινη για να συντηρεις μυς,αν οχι να χτιζεις (αναλογα τις ποσοτητες που τρως κια την προπονηση),αρα να δουλευει ο μεταβολισμος και να κανεις συνεχεια καυσεις,ετσι αναγκαστικα να στραφεις στις λιποαποθηκες σου για ενεργεια...οτι σκοτωνεται και τρωγεται δλδ σε βοηθαει...υστερα απο υδατανθρακες θες αρκετους,ισα για να βγαζεις τις προπονησεις και για το πρωι που απαιτεις γρηγορα ενεργεια...οτι φυτωνει απο το εδαφος ειναι ενργεια δλδ υαδατανθρακες...να πρωυιμας τους συνθετους ειδικα αυτους με πολλες ινες υαδατανθρακες,δλδ καφε ρυζιμμαυρο ψωμι,δημητριακα ολικης αλεσης,γλυκοπατατα,μαυρα μακαρονια,πυκνα φρουτα (που δεν στιβονται με τα χερια πχ το μηλο)...αυτα τρωγε τα το πρωι και οσο τελειωνει η μερα τα ελαττωνεις,ωστε στο τελευταιο γευμα να μην φας υαδατανθρακες,αλλα μονο πρωτεινη και καλα λιπη...εξαιρεση τα πρασινα λαχανικα που εχουν τοσες ινες που διασπωνται δυσκολα,αλλα δεν σου δινουν καθολου ενεργεια,αντιθετως καις για να τα αφομειωσεις,αρα χανεις...ετσι πχ για δεκατιανο τρωγε τονο,για βραδυνο φτιαξ 1 ομελετα με 1 αυγο και αλλα 5 ασπραδια (ο κροκος εχει καλα λιπη που βοηθουν το μεταβολισμο και την καρδια να λειτουργει καλα...)...τα καλα λιπη απο ψαρι,ξηρους καρπους βοηθανε,αλλα οι ξηροι καρποι με μετρο...

    Β)προπονηση...αρχισες καλα δλδ με λιγο,2-3 φορες την εβδομαδα,αλλα εμεινες εκει...για να αρχισεις να καις λιπος για ενεργεια πρεπει να σαι πιο δραστηριος,αλλιως μονο με διατροφη πρεπει να σαι πολυ αυστηρος με αυτα που τρως και δεν αντεχεται 1 τετοια διατροφη για πολυ καιρο...οποτε πρεπει να αρχισεις σταδιακα να κανεις 4-5 μισαωρα εως 45λεπτα την εβδοαμαδα για να αρχισεις να πεφτεις σταδιακα...τωρα εαν αρχισες γυμναστηριο προσφατα ζητα απο το γυμναστη στο γυμναστηριο σου να σου βγαλει 1 προγραμμα να συντηρεις μυικη μαζα και μετα με καλη καρδιοαγγειακη,μην κανεις παο μονος σου τπτ,ειδικα να πηγαινεις στο γυμναστηριο και να κανεις 1 τετοιο προγραμμα και μετα απο μονος σου να τρεχεις επιπλεον αλλες 2-3 φορες,εκει πας στην αλλη μερια,κανεις παρα πολλα,ζητα 1 προγραμμα και μεινε σε αυτο,με 1 καλη διατροφη...

    Τελος να μην ξεχνας πολυ νερο και επισης υπομονη,θελει καιρο για να χασεις κιλα,οχι αποτομα,μονο ζημια προκαλεις ετσι και τα κιλα ξαανερχονται,εαν μπορεις να χανεις 1,5 με 2 κιλα το μηνα ειναι 1 καλος ρυθμος για αρχη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GOGETA5 : 25-05-11 στις 13:25
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-05-11 13:31 #9
    Προεπιλογή
    ερευνα εχει δειξει οτι τα μικρα και συχνα γευματα δεν εχουν να κανουν με τον μεταβολισμο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-05-11 13:39 #10
    Προεπιλογή
    το γηπεδο που παω και τρεχο ο ενας γυρος ειναι 400 μετρα .. ειναι στιβου .. κανω 9 γυρους σε τζοκιν και 1 ο τελευταιος full speed . Μετα νερο και σπιτι ... κοιταξε , θελω να κανω ενα γεροδεμενο σωμα .. οχι να ειμαι γεματος γραμωση .. θελω στηθος και χερια .. ** αγαπαμε βιν ντιζελ ** χαχα . Κατι τετοιο ψαχνω γιατι αποτι ειδα ηταν και ειναι στα κιλα μου ο τυπος αλλα μου ριχνει 2 ποντους..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-05-11 13:51 #11
    Προεπιλογή
    Δεν έχει σημασία πως είναι στα κιλά σου.... σημασία έχει ΤΙ κιλά εχει αυτός και τι κιλά έχεις εσύ...οπότε το θέτεις σε λάθος βάση. Επίσης χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν είναι η μητέρα φύση μόνο υπέυθυνη για το σώμα του vin diesel....όλο και κάτι έχουν κάνει τα φαρμακάκια
    Ο gogeta στα είπε εξαιρετικά και εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα θυροειδούς, κάνε copy-paste ότι σου είπε το παιδί, διάβασε τα ίσα με 37 φορές, κάντα ευαγγέλιο και εγγυημένα θα φτάσεις εκεί που θες.
    Καλή επιτυχία
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-05-11 14:20 #12
    Προεπιλογή
    Ναι οντως ..! Τα φαρμακακια εχουν κανει δουλεια ..! Εχω προβλημα με το θυροειδη .. δεν ειπα οτι δεν εχω το παιδι μου τα εγραψε αριστα και τον ευχαριστω παρα πολυ.. !
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-05-11 16:37 #13
    Το avatar του χρήστη GOGETA5

    Εγγραφή
    21-01-2009
    Περ.
    Tokyo & Athens
    Μηνύματα
    104
    Προεπιλογή
    Κοιταξε αρχικα με το θεμα του θυροειδη...να εμπιστευεσαι και να παιρνεις τη γνωμη πανω σε οποιοδηποτε θεμα πρωτα απο τον γιατρο που σε παρακολουθει και μετα απο οποιοδηποτε αλλο...αυτος ξερει καλυτερα τι πρεπει να κανεις εσυ,σε παρακολουθει και ξερει πως αντιδρα ο οργανισμος σου σε διαφορες τροφες,συνθηκες,δραστηριοτητες κτλ...παρολα αυτα αυτα που σου ειπα παραπανω ειναι οι γενικοι κανονες που ισχυουν στους ανθρωπους,κανενας γιατρος δεν θα σου πει μην τρως ισορροπημενα ή μην τρως ποιοτικες τροφες,σιγουρα ομως θα ξερει σαν γιατρος σου ποιες τροφες σε επηρρεαζουν,εαν εχεις τροφικη ανομχη σε καποια μακροστοιχεια,ή τροφικη αλλεργια,εαν η αγωγη που τυχον δινει απαιτει κατι επιπλεον στη διατροφη σου...οτιδηποτε αλλαγη καεις,πρωτα θα του λες,ειναι η δουλεια του να σου πεις και αν το κανεις θα τον διευκολυνεις...εαν δυσανασχετει,βρες αλλο γιατρο,ειναι κατσαπλιας αυτος που δεν νοιαζεται...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερευνα εχει δειξει οτι τα μικρα και συχνα γευματα δεν εχουν να κανουν με τον μεταβολισμο
    Για καθετι που ισχυει θα βγει και 1 ερευνα που υποστηριζει το αντιθετο,παλαιοτερα ειχε βγει 1 ερευνα που ελεγε οτι η σογια ανεβαζει τα οιστρογονα μας,αμεσως βγαιναν και φωναζαν γυνακομαστια,στα 90 ειχε βγει 1 ερευνα που ελεγε η διαιατα χωρις λιπαρα ευννοει,οι εταιρειες το εκμεταλλευτηκαν και εβγαλαν σειρες προιοντων με 0% λιπαρα,1 απατη που συνεχιζεται και σημερα και ο κοσμος αποφευγει τα καλα λιπη απο κροκους,ξηρους καρπους κτλ...το ιδιο με τις θερμιδες,ερευνα που ελεγε οτι πρεπει να παιρνεις πιο λιγες θερμιδες απ'οτι καις κατι που ισχυει,αλα δεν ελεγε απο τι θερμιδες,ο αλλος εκαιγε 1800 θερμιδες,ετρωγε 1000 απο πατατακια και πιτσα,δλδ κυριως ''κενες'' θερμιδες και εχανε νερο με μυς και ελαχιστο λιπος και εμενε 1 λαπας...οι πιο πολλες ερευνες γινονται σε πολυ μικρο δειγμα ανθρωπων ειναι λογικο να εχουν αποκλισεις μεταξυ τους,αλλα και να παρερμηνευονται ευκολα...
    Ετσι εαν κανεις μικρα συχνα γευματα,αλλα δινει κενες θερμιδες,πχ τρανς λιπαρα απο πατατακια που δεν χρησιμοποιουνται απο το σωμα,λογικο ο μεταβολισμος να μην λειτουργει,τι να διασπασει?εαν ομως ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ θερμιδες οπως σου εγραψα,δλδ πυκνες τροφες,συνθετοι υδατανθρακες,ποιοτικη πρωτεινη απο οτι σκοτωνεται,μαζι με αυγα κα που εχουν μεγαλο φασμα αμινοξεων,οταν εχεις ινες στη διατροφη σου,ο οργανισμος σου για να τα διασπασει απαιτει πολυ ενεργεια,ετσι αναγκαστηκα δουλευει ο μεταβολισμος για να βρεις την εξτρα ενεργεια...οταν σταματησει να διασπα 1 πυκνο γευμα,εσυ ξανατρως αλλο 1 και αλλο 1,αναγκαστηκα δουλευει συνεχεια...αν φας πχ πατατακια με 200 θερμιδες αξια,καις 10 για το διασπασεις,απλα δεν τα χρησιμοποιεις,εαν φας πχ200 θερμιδες απο μοσχαρι θες 50 για να το διαπασεις,εαν βαλεις και 200 θερμιδες απο μαρουλι που καις 250 επειδη εχει πολλες ινες για να το διασπασεις,τοτε εφαγες 400 θερμιδες και ηθελες 300 για να διασπασεις 1 πυκνο γευμα...στην 1η δουλεψες 10 λεπτα στην αλλη 2 ωρες...

    Τελος για τον Βιν Ντιζελ,ναι εχει 1 εμπορευσιμο για το κοινο σωμα,να ξερεις κατι τετοιο ειναι επιτευξιμο απο καποιον το θεμα ομως ειναι οτι θελει καιρο και θυσιες απο αποψη διατροφης...εαν ομως βλεπεις το τυπο 6 μηνες πριν να μην εχει πολλα και 6 μηνες μετα να εμφανιζεται ετσι,οπως καλα ειπε ο Manos1989,κατι παιζει,οσο καλη μυικη μνημη και να χει και καλα γενετικα...εαν θες αυτες τις μαζες-ισορροπιες κτλ θελει παρα πολυ καιρο εαν αρχιζεις απο το 0...εαν εχεις καλες βασεις και 1 ηδη καλη αθλητικη ποιοτητα,θα παρει λιγο καιρο να βγαλεις τετοια πυκνοτητα,αλλα θα βγει και χωρις ''εξτρα''' βοηθεια...εξτρα βοηθεια θελεινα φτασεις πχ στο σημειο του Αρνολντ στην ταινια ο Ηρακλης στην Νεα Υορκη...ακομη και στο Κοναν 2 εχει πυκνοτητα και διαχωρισμο και κατι τετοιο ταυτοχρονα να χεις θελει βοηθεια...αλλα σωμα σαν του Βιν οχι,ειναι επιτευξιμο με τον καιρο,οχι σε 1 χρονο...
    Die young...
    ...Die strong...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-05-11 16:58 #14
    Προεπιλογή
    Εχεις αρκετα παντως σακχαρα στη διατροφη σου και δε ξερουμε και ποσοτητες.

    Αμα θελεις να δεις καλυτερα αποτελεσματα :

    Πρωινο : 1 τοστ με τυρι με λιγα λιπαρα , ζαμπον με λιγα λιπαρα , ντοματα και μαρουλι + 1 κουπα γαλα αγνο με λιγα λιπαρα
    Φετες ολικης με λιγα σακχαρα, οχι ζαμπον, αλλα γαλοπουλα viveur ή με 1% λιπαρα, λιγη ντοματα ή και καθολου. 1 φετα κασερι ( κοψτην στα 2 ) και 2,3 φετες γαλοπουλα. Πρωϊνο καλυτερα βρωμη με νερο/γαλα. Το τοστ βαλτο στο δεκατιανο.

    Δεκατιανο : μια μπαρα ή 1 μηλο
    Οχι. Δε σου προσφερουν κατι.

    Μεσημεριανο : 2 φιλετα κοτοπουλο με λιγο ρυζι + καλαμποκι + σαλατα ντοματα αγγουρι
    Μοιρασε το σε 2 γευματα με λιγοτερες ποσοτητες, ενα στο μεσημεριανο και ενα στο απογευματινο. Προσεχε με την ντοματα. Μη τρως παραπανω απο μια την ημερα. Μη τρως καλαμποκι, εχει πολλα σακχαρα. Φαε μανιταρια ή λιγα κοκκινα φασολια! Επισης, απο το κοτοπουλο να βγαζεις το λιπος και να το βαζεις σε ταψι με νερο, χωρις λαδι.

    Απογευματινο : 1 φυσικο χυμο με διαφορα φρουτα απο τον αποχυμωτη
    Οχι. Ξεχνα τους χυμους, εαν θελεις να δεις αποτελεσματα.

    Βραδινο : Δημητριακα ολικης αλεσης ή γιαουρτι με μελι.
    Οχι δημητριακα. Βρωμη με γαλα/νερο. Οχι το βραδυ. Επισης οχι μελι το βραδυ. Γιαουρτι ή cottage με 8 αμυγδαλα ωμα.

    Η διατροφη σου ειναι γεματη στα σακχαρα. Μονο νερα εαν χασεις, και μυϊκο ιστο. Λιπος δε βλεπω.. Κανε τις αλλαγες και βλεπουμε.


    *Συμφωνω και με τον GOGETA5.*
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deluxe : 25-05-11 στις 17:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-05-11 18:31 #15
    Προεπιλογή
    Αμαν ρε Gogeta γράψε και μια φορά, μια παράγραφούλα μόνο,
    Οταν βλέπω τόσο μεγάλα κείμενα βάριεμαι λίγο να τα διαβάσω.
    sorry για το οff
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία