Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40
  1. 02-05-11 01:30 #31
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    To τρέξιμο εννοείται.Είναι must.Νομίζω στο αρχικό μου post δεν είχα ξεχασει να το αναφέρω.Το θέμα είναι να προτείνετε καμία συμβουλή στο παλικάρι,μην πιάνεστε μόνο σε αυτά που γράφω.
    Τη συμβουλη μου την ειπα ηδη. Οτι οι ασκησεις κοιλιακων μονο δυναμωνουν τους μυς και δεν καινε λιπος. Και οτι δε γινεται να εστιασεις σε ενα σημειο στο καψιμο λιπους, αναγκαστικα θα χανεις απο παντου

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-05-11 17:07 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bellof-3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον ειμαι 1.80, και μετα τις διακοπες εφτασα αισιως τα 78 κιλα...

    κανω 15-18 ωρες τη βδομαδα χορο... και τρεχω μαξιμουμ 2 (φτανω στα ορια της υπερπροπονησης στα ποδια μου) διαλειμματικα με σπριντ... (πληρης εκγυμναση των κοιλιακων... και με αρκετο πονο τις επομενες μερες λογω γαλακτικου οξεως)

    απο βαρη κανω 2 φορες τη βδομαδα κυκλικο με 8 ασκησεις εναλλασομενες μεταξυ τους χωρις διαλειμμα και 2 λεπτα διαλειμμα μετα απο καθε 8αδα ασκησεων...

    ακολουθω αυτο για να εχω αυξημενους παλμους...

    ακομα και στα 75 κιλα που ειχα φτασει... παλι ειχα σωσιβιο, ενω σε ολο μου το σωμα ημουνα στεγνος...
    Ηλικία?

    Πόσο καιρό κάνεις αυτό το τούμπανο πρόγραμμα?Βασικά,δουλεύεις πάρα πολύ cardio,πράγμα που σημαίνει οτι καις λίπος στο full.Απο διατροφή πώς τα πας?Πρέπει να βρεις μια ισορροπία ανάμεσα σε γυμναστική-διατροφή.

    Πόσο καιρό είχες να ασχοληθείς με γυμναστική πριν ξεκινήσεις όλο αυτο το προγραμμα με βάρη,χορό και τρέξιμο?Αυτο το πρόγραμμα πόσο καιρο το κάνεις?

    Είχες χάσει απότομα κιλά? Απο περιέργια έχεις κάνει καμια λιπομέτρηση?Επειδή το σωσίβιο είναι και λίγο σχετικό..οι άνω κοιλιακοί σου φαίνονται?Δηλαδή όλη η κοιλιά έχει λίπος ή το λίπος αυξάνεται πιο χαμηλά στην κοιλιά?Αν είναι μόνο χαμηλά είσαι σε καλό δρόμο.Το κάψιμο λίπους στη κοιλιά απαιτεί χρόνο,πολύ χρόνο!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-05-11 18:11 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλικία?

    Πόσο καιρό κάνεις αυτό το τούμπανο πρόγραμμα?Βασικά,δουλεύεις πάρα πολύ cardio,πράγμα που σημαίνει οτι καις λίπος στο full.Απο διατροφή πώς τα πας?Πρέπει να βρεις μια ισορροπία ανάμεσα σε γυμναστική-διατροφή.

    Πόσο καιρό είχες να ασχοληθείς με γυμναστική πριν ξεκινήσεις όλο αυτο το προγραμμα με βάρη,χορό και τρέξιμο?Αυτο το πρόγραμμα πόσο καιρο το κάνεις?

    Είχες χάσει απότομα κιλά? Απο περιέργια έχεις κάνει καμια λιπομέτρηση?Επειδή το σωσίβιο είναι και λίγο σχετικό..οι άνω κοιλιακοί σου φαίνονται?Δηλαδή όλη η κοιλιά έχει λίπος ή το λίπος αυξάνεται πιο χαμηλά στην κοιλιά?Αν είναι μόνο χαμηλά είσαι σε καλό δρόμο.Το κάψιμο λίπους στη κοιλιά απαιτεί χρόνο,πολύ χρόνο!!
    ειμαι 22...

    ημουνα 103 κιλα πριν 4 χρονια και σταδιακα επεσα... χορο κανω πολλα χρονια... τα υπολοιπα περιπου απο το γεναρη τα εχω ξεκινησει... μεχρι τοτε ελιωνα στα γυμναστηρια... αλλα χωρις τρελο αποτελεσμα...

    ομολογω οτι η διατροφη μου δεν ειναι και η τελεια, παροτι ειναι σχετικα προσεγμενη... λογω ελλειψης χρονου, ακαταστατου προγραμματος κτλ..

    οι πανω κοιλιακοι μου ναι φαινονται, στο κατω μερος ειναι το προβλημα αλλα σε ολη μου την περιφερεια, δλδ και ψωμακια κτλ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-05-11 20:05 #34
    Προεπιλογή
    Καταρχήν,μπράβο για την προσπάθεια σου.Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις μία ισορροπία σε προπόνηση-διατροφή.Μετά την οποιαδήποτε προπόνηση σου πρέπει να παίρνεις τα απαραίτητα ιχνοστοιχεία,γιατί τα έχει ανάγκη ο οργανισμός σου.Να τρώς άπαχη πρωτεινη 20(max) λεπτά μετά την προπόνηση,γιατί τότε δουλεύει στο full ο μεταβολισμός σου και καίει τα πάντα.Το ίδιο και το πρωί.Μία καλή αρχή και πολύ πολύ γρήγορη συνταγή είναι να ξεκινήσεις τα ασπράδια με βρώμη.Έχει συνταγή στο forum,"πιτάκι".Ακολούθα και άλλες βασικές αρχές μιας καλής διατροφής π.χ. περιόρισε στο ελάχιστο τα κορεσμένα λίπη.

    Με την προπόνηση που κάνεις( αν και μου φαίνεται παραπάνω απο το κανονικό αλλά όπως νομίζεις) + την βελτίωση της διατροφής σου θα δεις αποτέλεσμα και στην κοιλιά.Απλά θέλει χρόνο και υπομονή φίλε.Συνέχισε έτσι και θα δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    -----
    Edit :

    Αυτά τα βρήκα σε ένα άρθρο στο Internet.
    Παρ’όλα αυτά όμως ακόμα και αν ασκούμαστε αεροβικά κάθε μέρα, χωρίς τη σωστή διατροφή, το αποτέλεσμα θα είναι φτωχό. Η απώλεια λίπους από τους κοιλιακούς είναι 50% άσκηση και 50% διατροφή. Μια διατροφή με σκοπό την απώλεια λίπους πρέπει να είναι χαμηλή σε θερμίδες. Άσχετα με το πόσο μακρά και πόσο σκληρή προπόνηση κάνουμε αν οι θερμίδες που λαμβάνουμε είναι συνολικά περισσότερες τότε θα έχουμε το αντίθετο αποτέλεσμα.

    Το ιδανικό σενάριο διατροφής είναι να χωρίζουμε τις ολικές θερμίδες σε 5-6 γεύματα. Ένας βασικός κανόνας είναι να αυξήσουμε το ποσοστό των πρωτεϊνών και να μειώσουμε αυτό των υδατανθράκων, ειδικά στα βραδινά γεύματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-05-11 20:40 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DrNio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το σωσίβιο είναι και λίγο σχετικό..οι άνω κοιλιακοί σου φαίνονται?Δηλαδή όλη η κοιλιά έχει λίπος ή το λίπος αυξάνεται πιο χαμηλά στην κοιλιά?Αν είναι μόνο χαμηλά είσαι σε καλό δρόμο.
    Έτσι...τέτοια να ακούω να γουστάρω!!
    Every dog has its day...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-05-11 00:15 #36
    Προεπιλογή
    Κοιτα... απλα μερικες φορες δεν τρεχω γιατι ειμαι πιασμενος απο το χορο... οποτε ειναι εγκληματικο κατι τετοιο... οποτε κανω ασκησεις ενδυναμωσης...

    απλα γενικα κανω συντηρηση τωρα... δεν εχω μπει σε φαση να στεγνωσω, γιατι οπως ειπα στο πρωτο μου ποστ, φοβαμαι μη στεγνωσω στο προσωπο μου και γινει σα σκελετωμα... Και αυτος ειναι και ο λογος που δεν εχω μπει ακομα σε φουλ διαδικασια στεγνωματος...

    αυτο ειναι το προβλημα μου... οχι απλα να χασω στην κοιλια... γενικα τα ξερω τα της διατροφης (αν και δεν παιρνω καθολου συμπληρωματα οποτε οτι κανω θα το κανω απλα τρωγοντας)
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-05-11 00:45 #37
    Προεπιλογή
    100% φυσική τροφή το Quaker.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-05-11 00:50 #38
    Προεπιλογή
    Χτύπα και ένα γιαουρτάκι 2% ,1.5ωρα πριν κοιμηθείς.Το έχω διαβάσει σε αρκετές διατροφές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-05-11 01:01 #39

    Εγγραφή
    06-03-2011
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    296
    Προεπιλογή
    1.5 ώρα ή μισή ώρα πριν κοιμηθείς;
    Γιατί εγώ νομίζω λίγο προτού κοιμηθείς πρέπει να το φας.
    - Οι άνθρωποι νομίζουν πως ξέρουν τι είναι απόλαυση, ενώ στην πραγματικότητα ξεριζώνουν τα φτερά τους για χάρη μιας αυταπάτης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-05-11 01:45 #40
    Προεπιλογή
    Εγώ τόσο το τρώω( μία με μιάμιση ώρα) γιατι άμα φάω μετά απο 30 λεπτά δεν μπορώ να κοιμηθώ.(βασικά δεν το τρώω σκέτο,οπότε μου δίνει λίγη ενέργεια).Όπως τον βολεύει τον καθένα στο στομάχι του.Το "ωράριο" είναι και κάπως προσωπικό,το βρίσκεις στην πορεία.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123