Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26
  1. 14-04-11 13:36 #1
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή Ομάδες Αίματος και Διατροφή Γράμμωσης
    Πρόσφατα έμαθα περισσότερα για αυτές τις δίαιτες με βάση τις ομάδες αίματος και διάβασα διάφορες βιβλιογραφίες και άρθρα που με έκαναν να αναρωτηθώ.

    Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

    Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.



    Εγώ στη δίαιτα μου έχω πολύ κρέας, γαλακτοκομικά, ελάχιστα φρούτα όμως. Μήπως πρέπει να αρχίσω να προσέχω και σε αυτά και να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο?
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-04-11 15:55 #2
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα έμαθα περισσότερα για αυτές τις δίαιτες με βάση τις ομάδες αίματος και διάβασα διάφορες βιβλιογραφίες και άρθρα που με έκαναν να αναρωτηθώ.

    Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

    Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.



    Εγώ στη δίαιτα μου έχω πολύ κρέας, γαλακτοκομικά, ελάχιστα φρούτα όμως. Μήπως πρέπει να αρχίσω να προσέχω και σε αυτά και να τα αντικαταστήσω με κάτι άλλο?
    Πραγματικά εσύ δηλαδή πιστεύεις πως πρέπει να αποφεύγουμε το κρέας, τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά εμείς που έχουμε αυτή την ομάδα αίματος!?
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-04-11 16:18 #3
    Το avatar του χρήστη -Nikolakis-

    Εγγραφή
    21-11-2009
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    309
    Προεπιλογή
    Αν μπορεσεις να ποσταρεις καποιο σχετικο αρθρο,τα πραγματα θα ηταν πιο σαφη
    "there is no reason to be alive if you can't do deadlift"
    Jón Páll Sigmarsson
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-04-11 17:15 #4
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Κατ'αρχάς το θέμα δεν είναι τι πιστεύω εγώ. Για να πιστέψω κάτι άνοιξα το θέμα. Ακόμα και αλήθεια αν είναι αυτά, μπορεί να είναι λεπτομέρειες, μπορεί και όχι. Όσο για το σχετικό άρθρο, αυτά που γράφω είναι κομμάτι ενός άρθρου. Για παραπάνω λεπτομέρειες μπορείτε να βρείτε εκατοντάδες πράγματα στο διαδίκτυο.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-04-11 19:10 #5
    Προεπιλογή
    Εγώ που η ομάδα μου είναι ΑΕΚ τι πρέπει να τρώω όταν κάνω γράμμωση?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-04-11 19:19 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν,σαν άτομο έχω ομάδα αίματος Α. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτή χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες.

    Στην ομάδα Α λέγεται πως ταιριάζουν τα λαχανικά, το τοφού, το ψάρι, τα θαλασσινά, τα φρούτα και τα δημητριακά. Αντίθετα, το σιτάρι και τα παράγωγά του πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο, διότι ενδέχεται να προκαλέσουν περίσσεια οξύτητα στους μυς, με αποτέλεσμα να γίνει δυσχερέστερο το έργο της καύσης των θερμίδων. Καλό είναι επίσης να αποφεύγεται το κρέας διότι ευνοεί την πρόκληση παχυσαρκίας, καθώς επίσης τα φασόλια και τα γαλακτοκομικά προϊόντα, διότι επιβραδύνουν το μεταβολισμό.

    Εμένα γιατί η σύνταξη του εν λόγω αρθρου μου θυμίζει ωροσκόπιο?

    Θα μπορούσε να ΄γραφει
    "Λοιπόν,σαν άτομο είμαι Καρκίνος. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτο το ζώδιο χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες."

    Και τα θεωρώ περίπου αντίστοιχης εγκυρότητας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-04-11 19:30 #7

    Εγγραφή
    06-03-2011
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    296
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ που η ομάδα μου είναι ΑΕΚ τι πρέπει να τρώω όταν κάνω γράμμωση?
    να αλλάξεις όμαδα...
    Πάντως πολλοί κάνουν διατροφή με βάση την ομάδα αίματος, αλλά προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξάρτητως ομάδας αίματος, πρέπει να τρώνε λίγο από όλα...
    - Οι άνθρωποι νομίζουν πως ξέρουν τι είναι απόλαυση, ενώ στην πραγματικότητα ξεριζώνουν τα φτερά τους για χάρη μιας αυταπάτης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-04-11 19:34 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spyros1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αλλάξεις όμαδα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Spyros1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως πολλοί κάνουν διατροφή με βάση την ομάδα αίματος, αλλά προσωπικά εγώ πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι ανεξάρτητως ομάδας αίματος, πρέπει να τρώνε λίγο από όλα...
    Εχεις δίκιο. Εχω διαπιστώσει ότι με βοηθάει πολύ στη γράμμωση να τρώω γαύρο...
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-04-11 20:47 #9
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εχεις δίκιο. Εχω διαπιστώσει ότι με βοηθάει πολύ στη γράμμωση να τρώω γαύρο...
    Στις 6 Θάλασσες τους ψαρεύουν αυτούς??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-04-11 20:58 #10
    Προεπιλογή
    Παιδια υπαρχει σχετικο θεμα-αρθρο στο φορουμ που αναλυει ολες τις ομαδες αιματοσς πανω σε αυτο το θεμα... ας το βρει καποιος μοντ γτ εγω δε μπορω...

    Αν και δε τα πιστευω..
    WeGoDsKiLLz
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 15-04-11 00:39 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα γιατί η σύνταξη του εν λόγω αρθρου μου θυμίζει ωροσκόπιο?

    Θα μπορούσε να ΄γραφει
    "Λοιπόν,σαν άτομο είμαι Καρκίνος. Τα άτομα που ανήκουν σ’ αυτο το ζώδιο χαρακτηρίζονται από ευαισθησία στο πεπτικό σύστημα και δυσκολία στη διάκριση των πρωτεϊνών και των ζωικών λιπών. Αντίθετα, ανταποκρίνονται αρκετά καλά απέναντι στους υδατάνθρακες."

    Και τα θεωρώ περίπου αντίστοιχης εγκυρότητας.
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-04-11 07:35 #12
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Καλή φάση να κάνουμε πλάκα κτλ αλλά όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι λίγοι οι οποίοι κάνουν δίαιτα με βάση την ομάδα αίματος. Για την ακρίβεια είναι πολύ διαδεδομένο κάτι τέτοιο. Τώρα για το πόσο είναι έγκυρο το άρθρο, αν δηλαδή βλέπαμε τα ίδια πράγματα στα αγγλικά, θα ήταν πιο έγκυρο? Γιατί τέτοια εντύπωση υπάρχει. Τα ίδια πράγματα με αυτά διάβασα και σε άλλα 10 site που ασχολούνται με το θέμα. Και αντί να κρίνουμε μόνο, γιατί δεν ψάχνουμε πριν πούμε κάτι παραπάνω?

    Και εγώ δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το θέμα, ούτε υποστήριξα πως είναι σωστό ή λάθος, είμαι του ρητού " παν μέτρο άριστο ". Αλλά αυτό δεν μου αφαιρεί και το δικαίωμα να μάθω κάτι περισσότερο.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-04-11 09:38 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για το πόσο είναι έγκυρο το άρθρο, αν δηλαδή βλέπαμε τα ίδια πράγματα στα αγγλικά, θα ήταν πιο έγκυρο? Γιατί τέτοια εντύπωση υπάρχει. Τα ίδια πράγματα με αυτά διάβασα και σε άλλα 10 site που ασχολούνται με το θέμα. Και αντί να κρίνουμε μόνο, γιατί δεν ψάχνουμε πριν πούμε κάτι παραπάνω?
    Αν το άρθρο ήταν στα αγγλικά θα έλεγα ακριβώς το ίδιο. Το πολυ πολυ να απαντούσα στα αγγλικα. Τα διαφορα sites όσα και να είναι δεν εχουν ουτε στο ελαχιστο την εγκυρότητα που έχει ενα επιστημονικό περιοδικό.

    Οταν κάποιος ισχυρίζεται κάτι ΑΥΤΟΣ πρέπει να το αποδεικνύει. Και μόλις το αποδείξει με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ επιχειρήματα, έρευνες και επαληθευτεί με ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ τότε γίνεται μια γενική αλήθεια και ολοι μας το αποδεχόμαστε.

    Μέχρι τότε εγω δεν μιλάω αλλα ουτε και μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω με το θέμα. Αλήθεια, όταν λες να το "ψαξουμε" παραπάνω, πώς ακριβώς το εννοείς? Να πάρω το μικροσκόπιο και να δω πως επιδρά η ομάδα αιματος στη διατροφή μας?

    Οποιος θέλει να πειραματιστεί με το σώμα του ας το κάνει. Αλλα εγω δεν εμπιστέυομαι την κυρα-Σουλα που ορκίζεται οτι εκανε αυτη τη δίαιτα και αδυνάτισε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-04-11 13:43 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Wolve Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή φάση να κάνουμε πλάκα

    To παίρνω στην πλάκα, γιατί τον τελευταίο καιρό ακούω διάφορες κουλές
    έρευνες από τον τάδε Μπάρμπα όπου αυτό είναι έτσι και το άλλο αλλιώς.

    Δεν μπορεί το θέμα να είναι σοβαρό όταν η έρευνα λέει να κόψω το κρέας
    τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά.

    Παρόλα αυτά θέλω να το συζητήσουμε για να δω τη συμπέρασμα θα βγει και μόνο,
    όχι πως αν αποδειχθεί ότι ισχύει εγώ θα το τηρήσω!
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-04-11 17:49 #15
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PMalamas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια υπαρχει σχετικο θεμα-αρθρο στο φορουμ που αναλυει ολες τις ομαδες αιματοσς πανω σε αυτο το θεμα... ας το βρει καποιος μοντ γτ εγω δε μπορω...

    Αν και δε τα πιστευω..

    To πήρε το μάτι μου ψάχνοντας κάτι άλλο, δεν έχω χρόνο να το διαβάσω τώρα αλλά σας το παραθέτω.

    Διατροφή με βάση την ομάδα αίματος
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία