Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 50
  1. 09-04-11 11:28 #1
    Προεπιλογή Φοιτητικη Γραμμωση
    Καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα.Ειμαι νεο μελος στο σιτε και ειδα οτι γινεται πολυ καλη δουλεια εδω μεσα και αποφασησα να γινω και εγω μελος της παρεας σας.
    Γενικα ειμαι αρχαριος με την γυμναστικη με την οπτικη του bodybuilding,αλλα παντα ασχολιομουν με αθληματα κλπ.
    Εδω και 3 χρονια ομως δεν εχω ασχοληθει καθολου με την γυμναστικη γενικοτερα(λογω πανελλαδικων,αρχη φοιτητικης ζωης.)
    Τεσπα τους τελευταιους 3-4 μηνες εχω ξεκινησει γυμναστηριο.
    Ειμαι 1.72 και 73-74 κοιλα με ποσοστο λιπους περιπου στο 20%.
    Εχω λιγη μπακα την οποια θελω να την χασω πιο πολυ, και οχι τοσο να πεταχνουν οι κοιλιακοι(και αυτο με ενδιαφερει αλλα οχι αμεσα)
    Στο γυμναστηριο την τελευταια εβδομαδα εχω αρχισει να κανω διαδρομο για 25-30min καθε μερα με μεση ταχυτητα 9-10km/h.
    Μπορω να πω οτι εχω ηδη δει διαφορα,χανοντας γενικα λιγοτερο απο 1κιλο.
    Ξερω οτι πρεπει να ακολουθησω και διατροφη που θα με βοηθησει να χασω πιο πολυ λιπος παρα μυες ομως επειδη ειμαι φοιτητης και λιγο δυσκολο να μπορεσω να μαγειρευω τοσα πραγματα,ηθελα να μαθω οτι αν συνεχισω να τρωω οτι τρωω τωρα,απλα να αυξησω την συχνοτητα και να μειωσω την ποσοτητα καθε φορα,θα μπορεσω να πετυχω τον στοχο?
    Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

    υγ:Τωρα τρωω οτι τρωει ενας φυσιολογικος ανθρωπος την εβδομαδα και παρα μα παρα πολυ σπανια απεξω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη albkiller : 09-04-11 στις 11:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-04-11 11:37 #2
    Προεπιλογή
    Ποτε δεν κατάλαβα γιατί ειναι τόσο δύσκολο για ενα φοιτητή να κάνει διατροφή. Στη ζωή μου δεν ειχα ποτέ περισσοτερο ελεύθερο χρόνο απο τοτε που ημουν φοιτητρια. Το ότι εγω επελεγα να τον περασω σε καφετεριες και κλαμπακια με ξυδια μέχρι πρωίας είναι εντελώς άλλο πράγμα.

    Γνώμη μου: τωρα εχεις την ευκαιρία να διαμορφώσεις συνήθειες που θα σε ακολουθούν μια ζωη. Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-04-11 11:50 #3
    Το avatar του χρήστη humanoid

    Εγγραφή
    17-10-2009
    Περ.
    Lost in oblivion
    Μηνύματα
    626
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε δεν κατάλαβα γιατί ειναι τόσο δύσκολο για ενα φοιτητή να κάνει διατροφή. Στη ζωή μου δεν ειχα ποτέ περισσοτερο ελεύθερο χρόνο απο τοτε που ημουν φοιτητρια. Το ότι εγω επελεγα να τον περασω σε καφετεριες και κλαμπακια με ξυδια μέχρι πρωίας είναι εντελώς άλλο πράγμα.

    Γνώμη μου: τωρα εχεις την ευκαιρία να διαμορφώσεις συνήθειες που θα σε ακολουθούν μια ζωη. Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία.
    +1
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-04-11 12:00 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε δεν κατάλαβα γιατί ειναι τόσο δύσκολο για ενα φοιτητή να κάνει διατροφή. Στη ζωή μου δεν ειχα ποτέ περισσοτερο ελεύθερο χρόνο απο τοτε που ημουν φοιτητρια. Το ότι εγω επελεγα να τον περασω σε καφετεριες και κλαμπακια με ξυδια μέχρι πρωίας είναι εντελώς άλλο πράγμα.

    Γνώμη μου: τωρα εχεις την ευκαιρία να διαμορφώσεις συνήθειες που θα σε ακολουθούν μια ζωη. Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία.
    Δεν εχω χρονο γιατι ειμαι καθε μερα στην σχολη 4-8 ωρες,επισης δουλευω και ενα 4ωρο καθε μερα,και πρεπει να πηγαινω και gym 1-1:30.Αρα οπως καταλαβενεις λιγο δυσκολο να μπορω να μαγειρευω τοσα διαφορετικα γευματα καθε μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-04-11 12:03 #5
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    υγ:Τωρα τρωω οτι τρωει ενας φυσιολογικος ανθρωπος την εβδομαδα και παρα μα παρα πολυ σπανια απεξω
    τι τρωει ενας φυσιολογικος ανθρωπος την εβδομαδα? δηλαδη τι τρως εσυ? ενας φισιολογικος ανθρωπος ειναι ο θειος μου που οταν κανει σαλατα θελει ολη τη σοδια της Κρητης κ στο ψαρι αν δεν το βουτιξει σε ενυδρειο με λαδι δεν το ακουμπαει καν. κ μετα καθετε και λεει "τι ποιο υγιεινο απο το να φας ψαρι και σαλατα"
    για πες μας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannous44 : 09-04-11 στις 12:08
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-04-11 12:10 #6
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Τα δικά μου 2 σεντς: Συνέχισε το πρόγραμμα και τη διατροφή που κάνεις, απλά αύξησε λίγο την αερόβια (π.χ. στο 40λεπτο) και η μπάκα θα πέσει πιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία άλλη αλλαγή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-04-11 12:12 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι τρωει ενας φυσιολογικος ανθρωπος την εβδομαδα? δηλαδη τι τρως εσυ? ενας φισιολογικος ανθρωπος ειναι ο θειος μου αλλα που οταν κανει σαλατα θελει 3 μπουκαλια λαδι κ στο ψαρι αν δεν το βουτιξει σε ενυδρειο με λαδι δεν το ακουμπαει καν.
    για πες μας
    Λοιπον το πρωι εντα τοστακι πριν φυγω για σχολη,μετα αν γυρισω σπιτι 1 θα φαω σπιτι οτι εχω μαγειρεψει απο εχθες(την μια μερα οσπρια,την αλλη κανενα στηθος κοτοπουλακι η χοιρινο η μοσχαρακι,την αλλη κανενα παστιτσιο,την αλλη μπορει απλα να φτιαξω κανενα σαντουιτσακι) αλλιως θα φαω στο εστιατοριο της σχολης παλι κατι αντιστοιχο που θα εχουν εκει,μετα τρωω το απογευμα και τελος το βραδι.
    Απλα αυτο ειναι το θεμα,οτι θα φαω οτι εχω στο σπιτι η οτι εχω μαγειρεψει.
    Δεν μπορω να φτιαχνω 5 διαφορετικα φαγητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-04-11 12:16 #8
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    λοιπον εχουμε και λενε βαζεις

    πρωι γαλα με δημητριακα ολικης(δεν ξερω αν θα τη παλεψεις με βρωμη) κ 1 αυγο.

    ενδιαμεσα που θα εισαι εκτος σπιτιου βαζεις το πρωινο τοστ δηλαδη το περνεις μαζι σου

    μεσημερι οτι τρος στη σχολη η σπιτι απλα προσεχε με το λαδι στη σαλατα.

    απογευμα βαλε παλι κανα τοστ με χαμηλων λιπαρων σαλαμια κασερια

    βραδυ οτι και το μεσημερι δηλαδη ΦΑΙ και σαλατα.

    πριν το υπνο 1 γιαουρτι
    απλα οταν μαγειρευεις μην βαζεις λαδι. ριχνε το μετα ομο αν θες!
    αυτα απο μενα normal και σιγουρα πραγματα!
    καλη τυχη!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannous44 : 09-04-11 στις 12:20
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-04-11 12:16 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δικά μου 2 σεντς: Συνέχισε το πρόγραμμα και τη διατροφή που κάνεις, απλά αύξησε λίγο την αερόβια (π.χ. στο 40λεπτο) και η μπάκα θα πέσει πιο γρήγορα. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία άλλη αλλαγή.
    Φοβαμαι μηπως με την πολυ αεροβια χασω πολλα κιλα και μαζι και πολυ μυικη μαζα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-04-11 12:19 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο albkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω χρονο γιατι ειμαι καθε μερα στην σχολη 4-8 ωρες,επισης δουλευω και ενα 4ωρο καθε μερα,και πρεπει να πηγαινω και gym 1-1:30.Αρα οπως καταλαβενεις λιγο δυσκολο να μπορω να μαγειρευω τοσα διαφορετικα γευματα καθε μερα.
    Δηλαδή πιο ευκολα μαγειρεύεται το παστιτσιο απο κοτοπουλο στήθος?

    Κατα τη γνώμη μου, μπορείς να βρείς πολυ πιο εύκολους τρόπους να μαγειρεύεις τα γευματα αυτα χωρίς να περνάς ολη σου τη μέρα στην κουζινα.

    π.χ. κοτοπουλο στηθος -> μεσα στο φουρνο για μια ωρίτσα (την ωρα που θα κάνεις ντυουζάκι, θα μιλήσεις με την γκομενίτσα στο κινητο και θα παίξεις playstation) και θα χεις κοτο για 2 μερες.

    σαλάτες: παιρνεις μαρουλάκι, σε 2 λεπτα εχεις πλύνει 3-4 φυλλα και τα κοβεις με το χερακι σου (χωρίς μαχαιρι) σε χοντρα κομματια, ριχνεις και 2 κουταλιες λάδι και είσαι οκ.

    ρυζι: νερο που βραζει, πετας το ρύζι και σε 10-12' βουαλά!

    μπιφτέκια: βαζεις το μπιφτεκι στο γκριλ για 10' το γυρνας, άλλα τόσα -> ετοιμα τα μπιφτεκια για 2 μέρες!

    αυγα: δεν χρειάζεται να σου πω ποσο ευκολο ειναι να φτιαξεις ομελέτα στο αντικολλητικο!

    πες μου πιο άλλο φαγητο σε προβληματίζει και η τεμπέλα του φορουμ, θα σε ενημερώσει πως να το φτιαξεις ευκολα και γρήγορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-04-11 12:43 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτε δεν κατάλαβα γιατί ειναι τόσο δύσκολο για ενα φοιτητή να κάνει διατροφή. Στη ζωή μου δεν ειχα ποτέ περισσοτερο ελεύθερο χρόνο απο τοτε που ημουν φοιτητρια. Το ότι εγω επελεγα να τον περασω σε καφετεριες και κλαμπακια με ξυδια μέχρι πρωίας είναι εντελώς άλλο πράγμα.

    Γνώμη μου: τωρα εχεις την ευκαιρία να διαμορφώσεις συνήθειες που θα σε ακολουθούν μια ζωη. Εκμεταλλεύσου την ευκαιρία.
    Είναι δύσκολο, αν είσαι σε δύσκολη σχολή, προσπαθείς να βγάλεις βαθμό, να κάνεις τις πρώτες σου δημοσιεύσεις, να μαζέψεις χρήματα για το μεταπτυχιακό σου, να γνωρίσεις αξιόλογα άτομα, να τρέχεις σε συνέδρια και αρκετά άλλα...
    Η φοιτητική ζωή δεν είναι εύκολη, αυτά τα λέει η βιομηχανία διασκέδασης που έχει στηθεί επάνω στους φοιτητές, είναι απλώς μια περίοδο που παίρνεις καίριες αποφάσεις και έχεις περισσότερες επιλογές από ότι αργότερα.


    Αυτό για τις συνήθειες ισχύει. +1
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη oxide : 09-04-11 στις 12:46
    Eating like a maniac. Whiplash
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-04-11 12:56 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oxide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δύσκολο, αν είσαι σε δύσκολη σχολή, προσπαθείς να βγάλεις βαθμό, να κάνεις τις πρώτες σου δημοσιεύσεις, να μαζέψεις χρήματα για το μεταπτυχιακό σου, να γνωρίσεις αξιόλογα άτομα, να τρέχεις σε συνέδρια και αρκετά άλλα...
    Η φοιτητική ζωή δεν είναι εύκολη, αυτά τα λέει η βιομηχανία διασκέδασης που έχει στηθεί επάνω στους φοιτητές, είναι απλώς μια περίοδο που παίρνεις καίριες αποφάσεις και έχεις περισσότερες επιλογές από ότι αργότερα.


    Αυτό για τις συνήθειες ισχύει. +1
    Ποτέ δεν είπα ότι είναι εύκολη, απλά είναι ευκολότερη σε σχεση με όσα ακολουθουν. Αργότερα η δουλειά είναι πολύ πιο απαιτητική και δεν μπορείς τοσο εύκολα να διαμορφώσεις το δικό σου πρόγραμμα. Να μην μιλήσω για διδακτορικό και συνέδρια ή για οικογένεια με παιδια.

    Η φοιτητική ζωή ειναι η ευκαιρία να βάλεις στο ψυγείο σου αυτα που εσυ θες και οχι η μαμα σου. Να καταλάβεις τι θα πει "μερίδα", τι θα πει "προγραμματισμός", τι θα πει "μαγείρεμα".
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-04-11 12:58 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο konna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν είπα ότι είναι εύκολη, απλά είναι ευκολότερη σε σχεση με όσα ακολουθουν. Αργότερα η δουλειά είναι πολύ πιο απαιτητική και δεν μπορείς τοσο εύκολα να διαμορφώσεις το δικό σου πρόγραμμα. Να μην μιλήσω για διδακτορικό και συνέδρια ή για οικογένεια με παιδια.

    Η φοιτητική ζωή ειναι η ευκαιρία να βάλεις στο ψυγείο σου αυτα που εσυ θες και οχι η μαμα σου. Να καταλάβεις τι θα πει "μερίδα", τι θα πει "προγραμματισμός", τι θα πει "μαγείρεμα".
    +1! Σωστα τα λες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-04-11 14:04 #14
    Το avatar του χρήστη jannous44

    Εγγραφή
    11-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.477
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο albkiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβαμαι μηπως με την πολυ αεροβια χασω πολλα κιλα και μαζι και πολυ μυικη μαζα.
    τι μυικη μαζα να χασεις ρε αδερφε μου με 73κιλα και 20% λιπος μας δουλευεις? 16 απο τα 73 κιλα πανο σου ειναι λιπος. κατσε στροσου σε καλη διατροφη και γυμναστηριο. κ αφου χασεις καπια κιλα μετα πας να βαλεις κρεας ολα με την ωρα τους μην ανχωνεσε. απλα στο θεμα "προετημασια φαγητου" εχουν δικιο τα παιδια απο πανω. κατσε λιγο ασχολησου με το φαγητο. οχι 24 ωρες , τις ωρες που θα εισαι σπιτι αντι να εφτιαχνες λουκανικα τηγανιτα με αυγα τηγανικα και full σαλτσα. κανε κατι πιο καλο. γενικα ψαξου λιγο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oxide Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δύσκολο, αν είσαι σε δύσκολη σχολή, προσπαθείς να βγάλεις βαθμό, να κάνεις τις πρώτες σου δημοσιεύσεις, να μαζέψεις χρήματα για το μεταπτυχιακό σου, να γνωρίσεις αξιόλογα άτομα, να τρέχεις σε συνέδρια και αρκετά άλλα...
    Η φοιτητική ζωή δεν είναι εύκολη, αυτά τα λέει η βιομηχανία διασκέδασης που έχει στηθεί επάνω στους φοιτητές, είναι απλώς μια περίοδο που παίρνεις καίριες αποφάσεις και έχεις περισσότερες επιλογές από ότι αργότερα.
    ασε το προλογο αδερφε μην τα παρουσιαζεις ολα τοσο "ασχημα". καφε αραλικη και το κοκορευεστε κιολας "ειμαι φοιτητης, νταγλαρω, πινω ολη μερα καφεδες, δεν παταω στο μαθημα, κανω οτι γουσταρω, τρωω τα λεφτα του μπαμπα, και οταν ερχετε η εξεταστικη "κλαιω" επειδη βαριεμε να διαβασω αλλα τι να κανω πρεπει." υπαρχουν βεβαια και εξερεσεις αλλα μεχρι στιγμεις οσουν εχω γνωρισει ετσι ειναι. ΣΠΑΝΙΑ με πιθανοτητες 1/10.000 βρισκεις αυτο που λες (no offence)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jannous44 : 09-04-11 στις 14:13
    Arnold Schwarzenegger - "The body is very important but the mind is more important than the body...because that's what then creates the will. The will that you need to go to the gym every day. The will that makes you go into the forced reps. The will that makes you go beyond when you're doing 500lb squats and you can't do another rep and your body is shaking. It's the will that makes you go down one more time and struggle up".
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-04-11 14:21 #15
    Προεπιλογή
    Abkiller σε ποια σχολη εισαι?Εγω ειμαι φοιτητης στη φαρμακευτικη αθηνων και τρωω σχεδον καθε μερα στο εστιατοριο της φιλοσοφικης,δε ξερω πως ειναι το δικο σας εστιατοριο παντως σε εμας εχει αρκετα καλο φαγητο,οσπρια 2 φορες τη βδομαδα,γαλοπουλα ψητη,ψαρια με ψητη παπατα,μοσχαρι με ρυζι,μαυρο ψωμι,σαλατα με λιγο λαδι και αλλα υγιεινα φαγητα.Φυσικα φτιαχνει και παστιτσιο,λουκουμαδες,κρεμες και αλλα τετοια αλλα ειναι στο χερι μας να επιλεξουμε να φαμε γαλοπουλα αντι για παστιτσιο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία