Θέμα: Στίβος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 50
  1. 07-10-12 15:40 #16
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή Βαροι Και Στίβος
    Γεια σας..

    Όπως λέει και ο τίτλος 5 μέρες προπόνηση με βάροι και
    3 ημερες προπόνηση στίβο την εβδομάδα είναι δυνατον να γίνει?

    Καλο θα ήταν να κάνω πρώτα βάροι και μετα στίβο ή το αντίθετο?

    Ευχαριστω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-10-12 15:46 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Plus` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας..

    Όπως λέει και ο τίτλος 5 μέρες προπόνηση με βάροι και
    3 ημερες προπόνηση στίβο την εβδομάδα είναι δυνατον να γίνει?

    Καλο θα ήταν να κάνω πρώτα βάροι και μετα στίβο ή το αντίθετο?

    Ευχαριστω...

    Αναλογα το επιπεδο.Οταν εκανα στιβο καναμε 2 φορες την βδομαδα βαρη (Τεταρτη και Σαββατο με την Τεταρτη να κανουμε καζι και στιβο ενω το Σαββατο μονο βαρη).Δοκιμαζεις και βλεπεις πως αντιδραει το σωμα σου και πραττεις αναλογως!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-10-12 19:36 #18
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Δεν είμαι σε προχωριμένο επίπεδο, ειμαι αρχάριος ακόμα + ότι είμαι και 15.....

    Είναι καλο να συνδιαστουν αυτα τα δύο?

    Εννοω κανονικα βαροι όπως τώρα 5 μερες την εβδομάδα + τον στίβο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plus` : 07-10-12 στις 19:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-10-12 20:03 #19
    Προεπιλογή
    Αν κανεις κανονικα βαρη 5 μερες στο στιβο τι θα κανεις???Πως το εννοεις το στιβο??Δηλ τι προγραμμα θα ακολουθεις??
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-10-12 20:09 #20
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Θέλω να κάνω 100αρια - 200αρια - αλμα εις ύψος - αντοχη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-10-12 20:41 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Plus` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να κάνω 100αρια - 200αρια - αλμα εις ύψος - αντοχη...
    Τα έχεις μπλέξει όλα μαζί και ψιλοαποφάσισε τι θες να κάνεις και γιατί θες να το κάνεις. Όλα γίνονται, και 5 μέρες βάρη και 5 μέρες στίβο. Αλλά φίλε μου δεν κάνεις στίβο. Φυσική κατάσταση προσπαθείς να κάνεις προφανώς για λόγους σωμάτων ασφαλείας εκτός και εάν θες να κάνεις δέκαθλο. Με βάση την ηλικία σου δεν μπορείς να ασχοληθείς σε ιδιαίτερα σοβαρό επίπεδο κάτι που ενισχύει το πρώτο σκεπτικό μου.

    Ο στίβος είναι κάτι το εξειδικευμένο και όχι τα βάζω όλα μαζί μέσα. Καλός σε όλα δεν γίνεται. Ή θα γίνεις σπριντερ που εκεί θα βοηθήσουν τα βάρη, ή άλτης που εκεί χρειάζεσαι υπερβολικά χαμηλό βάρος και ιδιαίτερα μεγάλο ύψος (αν είσαι κάτω του 1.80-5 σε αυτή την ηλικία ξέχνα το) ή αντοχιτζής που θες αρκετά χαμηλό βάρος.

    Αποφάσισε στο περίπου τι θες να κάνεις και αν θες να κάνεις όντως στίβο ή απλά γενική φυσική κατάσταση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-10-12 20:47 #22
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχεις μπλέξει όλα μαζί και ψιλοαποφάσισε τι θες να κάνεις και γιατί θες να το κάνεις. Όλα γίνονται, και 5 μέρες βάρη και 5 μέρες στίβο. Αλλά φίλε μου δεν κάνεις στίβο. Φυσική κατάσταση προσπαθείς να κάνεις προφανώς για λόγους σωμάτων ασφαλείας εκτός και εάν θες να κάνεις δέκαθλο. Με βάση την ηλικία σου δεν μπορείς να ασχοληθείς σε ιδιαίτερα σοβαρό επίπεδο κάτι που ενισχύει το πρώτο σκεπτικό μου.

    Ο στίβος είναι κάτι το εξειδικευμένο και όχι τα βάζω όλα μαζί μέσα. Καλός σε όλα δεν γίνεται. Ή θα γίνεις σπριντερ που εκεί θα βοηθήσουν τα βάρη, ή άλτης που εκεί χρειάζεσαι υπερβολικά χαμηλό βάρος και ιδιαίτερα μεγάλο ύψος (αν είσαι κάτω του 1.80-5 σε αυτή την ηλικία ξέχνα το) ή αντοχιτζής που θες αρκετά χαμηλό βάρος.

    Αποφάσισε στο περίπου τι θες να κάνεις και αν θες να κάνεις όντως στίβο ή απλά γενική φυσική κατάσταση.
    Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

    έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-10-12 20:54 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Plus` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

    έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...
    Τότε σου ξανά επισημαίνω ότι δεν κάνεις στίβο. Ο στίβος θέλει εξατομίκευση. Τα όρια των ΤΕΦΑΑ ούτως ή άλλως είναι αστεία για κάποιον με καλή φυσική κατάσταση.

    Δεν σου λέω κάνε ή μη κάνεις στίβο. Κάνε αυτό που σε ευχαριστεί, απλά αυτό που περιέγραψες δεν είναι στίβος. Πάντως γίνεται αυτό που θες. Με το ύψος θα σου έλεγα σχεδόν μην ασχοληθείς. Πήγαινε τώρα και πήδα να δεις ότι το περνάς με βουτιά....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-10-12 21:01 #24
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Φυσικη κατάσταση να το πούμε λοιπον

    Ευχαριστω, απλα μια διευκρίνιση στις μέρες που θα κάνω πόδια καλο είναι να μην κανω τρεξιμο ετσι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-10-12 21:08 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Plus` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικη κατάσταση να το πούμε λοιπον

    Ευχαριστω, απλα μια διευκρίνιση στις μέρες που θα κάνω πόδια καλο είναι να μην κανω τρεξιμο ετσι?
    Προσωπικά κάνω, απλά εκείνη τη μέρα σέρνεσαι ειδικά αν αφήσεις λιγότερο από 1 ώρα να περάσεις. Αν αφήσεις να περάσουν 2 ή ακόμη καλύτερα 3εις ώρες τότε τρέχεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-10-12 21:11 #26
    Το avatar του χρήστη Plus`

    Εγγραφή
    15-08-2012
    Περ.
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    188
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-10-12 21:39 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Plus` Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πάω στίβο γιατι θέλω να πάω για γυμναστης και γιατι όχι και σε σώματα ασφαλίας.....

    έντιτ: Είμαι 1,83 χθες εκανα μέτριση...

    Θες προετοιμασια τοτε γιατι δεν υπαρχουν ορια οπως στα σωμ,ατα ασφαλειας αλλα οσο καλυτερη επιδοση τοσο καλυτερη βαθμολογια πιανεις.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε σου ξανά επισημαίνω ότι δεν κάνεις στίβο. Ο στίβος θέλει εξατομίκευση. Τα όρια των ΤΕΦΑΑ ούτως ή άλλως είναι αστεία για κάποιον με καλή φυσική κατάσταση.

    Δεν σου λέω κάνε ή μη κάνεις στίβο. Κάνε αυτό που σε ευχαριστεί, απλά αυτό που περιέγραψες δεν είναι στίβος. Πάντως γίνεται αυτό που θες. Με το ύψος θα σου έλεγα σχεδόν μην ασχοληθείς. Πήγαινε τώρα και πήδα να δεις ότι το περνάς με βουτιά....
    Για τεφαα γυμναστης δεν υπαρχει αγωνιοσμα υψους.Εδω εχω και τα ορια αλλα με βαση την επιδοση στα αγωνισματα παρακατω παιρνεις και αναλογη βαθμολογια και θελει καλη προετοιμασια δεν ειναι και ευκολα η να εχεις απλα μια φυσικη κατασταση καλη

    .Όνομα: oria_tefaa_agoria.jpg Εμφανίσεις: 535 Μέγεθος: 129,7 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-01-13 01:42 #28
    Προεπιλογή Στιβος
    Παιδια καλησπερα σας. Με αφορμη παρα πολλα καλα σχολια για το site σας, αποφασισα να εγγραφω τοσο για να συμμετεχω σε διαφορες συζητησεις σε θεματα αθλητισμου οσο και για μπορω να εκφραζω αποριες και να με βοηθατε στην επιλυση τους.

    Ασχολουμαι με τον στιβο αρκετα χρονια (σε επιπεδο πρωταθλητισμου),κανω 100μ και γυμναζομαι 6 φορες την εβδομαδα(δεν ξερω αν είναι επαρκέστατο αυτός ο χρόνος που αφιερώνω). Κάνω 2 φορες την βδομαδα βαρη και 4 στο σταδιο. Ειμαι 19 χρονων, 1.67 υψος και 65.5 κιλα. Εχω ποσοστο λιπους κοντα στο 7% .
    Δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε συμπληρωματα διατροφης και εδω καπως εχω καποιες ερωτησεις.Πιο συγκεκριμενα, αν η διατροφη μου καλυπτει τα απαιτουμενα γραμμαρια πρωτεινης-υδατανθρακα-λιπους ειναι αναγκαια η χρηση τους??
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-01-13 11:19 #29
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    βρε ανθρωπε ασχολεισαι με στιβο σε επιπεδο πρωταθλητισμου κ ρωτας σε ενα φορουμ που ασχολειται με ββ κ που οι περισσοτεροι δεν εχουν ιδεα απο στιβο για το αν χρειαζεσαι συμπληρωματα??λιγο ακυρο ειναι..

    αφου κανεις πρωταθλητισμο θα εχεις προπονητη γιατι δεν ρωτας αυτον?

    by the way καλως ηρθες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-01-13 13:04 #30

    Εγγραφή
    19-11-2012
    Περ.
    Banned
    Μηνύματα
    597
    Προεπιλογή
    Καλά έκανες και έκανες εγγραφη, ολοι εδω αποψεις ανταλασσουμε. Καλωσηρθες
    Όμως εδώ ειναι ενα forum bbing και δεν μπορείς π.χ εσυ που εισαι αθλητης να κάνεις αυτες τις προπονησεις γιατι καηκες. Τα παιδια εδω οσο και αν θελουν να βοηθησουν εχουν αλλους στοχους, δεν τους ενδιαφερει η ΑΠΟΔΟΣΗ. Μόνο τον προπονητη σου θα πρεπει να ακους
    Για διατροφη ομως και για ολα τα υπολοιπα θεματα, μπορεις να βρεις λύσεις και να παρεις αποψεις
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία