Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 12 από 12
  1. 24-05-16 12:37 #1
    Προεπιλογή Δίαιτα με μηδενικές ή ελάχιστες θερμίδες
    Καλημέρα,

    Αν και διαβάζω αρκετό καιρό και κατα διαστήματα το φορουμ γράφω για πρώτη φορά.

    Καταρχην θέλω να ρωτήσω,μπορεί ένας οργανισμός να τραφεί μόνο με ρόφημα πρωτείνης και τίποτα άλλο για γρήγορη απώλεια λίπους;
    Κάπου διάβασα ότι όταν μείνει χωρίς φαγητό για πάνω από 3 μέρες ο εγκέφαλος ενός ανθρώπου χρειάζεται γλυκόζη την οποία μετά το πέρας αυτών των ημερών την παίρνει από τους μυς μέσω της πρωτεϊνης και μάλιστα πολύ γρήγορα τις πρώτες μέρες με αποτέλεσμα οι μυς να εξαφανιστούν μετά από λίγο καιρό;

    Είμαι γύρω στα 80 κιλά και ύψος ~1.84 και 22 ετών.δεν έχω ζυγιστεί ούτε μετρηθεί πολύ καιρό τώρα,κάποια χρόνια,και έχω χάσει τον ακριβή αριθμό.Ξέρω ότι είμαι καλά στα κιλά για το ύψος και θα ήταν προτιμότερο μια σωστή διατροφή έτσι ώστε να μετατρέψω τα κιλά σε μυς μεσω πρωτείνης και σωστής διατροφής με τον καιρό όπως έκανα τους τελευταίους μήνες αλλά βλέπω το λίπος να επιμένει σε κάποια σημεία όπως στα πόδια και στην περιοχή της κοιλιάς και δοκιμάζω αυτό που γράφω παραπάνω με όχι καλά αποτελέσματα τουλάχιστον όσον αφορά την ενέργεια που δεν έχω και θέλω συνέχεια να είμαι στο κρεβάτι και να κοιμάμαι όταν δεν είμαι στη δουλειά λόγω ατονίας.

    Είναι λίγο ηλίθια η ερώτηση αλλά έχεται εμπειρία σε αυτό που λέω;Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-05-16 12:48 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Φαε κανονικά ρε ανθρωπε, τι μονο ροφημα πρωτεινης μας λές... το να μην τρως καθολου δεν σημαινει οτι θα χάσεις και γρηγορα λίπος, σε καποια σημεια που μαζευουμε το περισσοτερο λιπος οπως η κοιλιακη χώρα ειναι λιγο δυσκολο να υποχωρησει αλλα με χρονο και υπομονή όλα γινονται. Μην βιαζεσαι..

    Φτιαξε την διατροφη σου με πρωτεινη/υδατα καθώς και με λιπαρά παίξε υποθερμιδικά και θα χάσεις,αν βλέπεις οτι κολλάς παιζεις με τον υδατανθρακα, αν τωρα εσύ παιρνεις μονο ροφηματα πρωτεινης αργότερα τι θα κόψεις οταν κολλήσεις?

    Με βιασυνη και με ανυπομονησια δεν γινεται τιποτα φιλος
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Feth : 24-05-16 στις 12:51
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-16 13:21 #3
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με βιασυνη και με ανυπομονησια δεν γινεται τιποτα φιλος


    γινεται... να χασει και αυτους τους μυες που εχει τωρα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-05-16 14:06 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Feth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαε κανονικά ρε ανθρωπε, τι μονο ροφημα πρωτεινης μας λές... το να μην τρως καθολου δεν σημαινει οτι θα χάσεις και γρηγορα λίπος, σε καποια σημεια που μαζευουμε το περισσοτερο λιπος οπως η κοιλιακη χώρα ειναι λιγο δυσκολο να υποχωρησει αλλα με χρονο και υπομονή όλα γινονται. Μην βιαζεσαι..

    Φτιαξε την διατροφη σου με πρωτεινη/υδατα καθώς και με λιπαρά παίξε υποθερμιδικά και θα χάσεις,αν βλέπεις οτι κολλάς παιζεις με τον υδατανθρακα, αν τωρα εσύ παιρνεις μονο ροφηματα πρωτεινης αργότερα τι θα κόψεις οταν κολλήσεις?

    Με βιασυνη και με ανυπομονησια δεν γινεται τιποτα φιλος
    Γενικά είχα αρχίσει να γυμνάζομαι σε γυμναστήριο πιο σοβαρά στα 17 για 1,5-2 χρόνια και μετά τα παράτησα για λίγο καιρό και έκανα στο σπίτι μόνος μου γυμναστική.Ποτέ όμως δεν πρόσεχα την διατροφή μου με ζυγαριά για το φαγητό που λένε.Έτρωγα γλυκά και διάφορα άλλα.Τον τελευταίο χρόνο γυμνάζομαι στο σπίτι εντατικά 1-2 ώρες κάθε μέρα.Διατροφή έχω 3 μήνες που κάνω βέβαια (κακώς).Στην αρχή της διατροφής είδα μεγάλη διαφορά αλλά μετά είδα στασιμότητα.Έτρωγα μόνο κοτόπουλο στήθος φιλέτο με δυο σταγόνες λάδι,σαλάτα μαρούλι με ελάχιστο λάδι και λίγο ξύδι,ρύζι καστανο το μεσημέρι και τοστ με ψωμάκια ολικής αλέσεως και γαλοπούλα στις 12:30 και το πρωι στις 9:00 έπινα την πρωτείνη (όπως και το βράδυ πρωτείνη μετά τη γυμναστική) μαζί με το ''πιτάκι βρώμης'' με 6 αυγά ασπράδια και ένα με τον κρόκο ολόκληρο με 150 γραμμάρια βρώμης κανέλα λίγο μέλι και μια μπανάνα για να κατεβαίνει κάτω.Αλλά ρωτάω γιατί αν συνεχίσω με βλέπω φουσκωμένο συνέχεια με την παραπάνω διατροφή και επειδή δεν μετράω και δεν υπολογίζω ακριβώς τις θερμίδες που καταναλώνω τις μετρούσα στο περίπου με μικρή έμφαση να καταναλώνω λίγο λιγότερες από αυτές που χρειαζομαι.

    Η πρώτη μου ερώτηση ουσιαστικά είναι το αν η η πρωτείνη μόνης της φτάνει ώστε να τροφοδοτήσει τον εγκέφαλο ή ότι άλλο και να μην τρώει πρωτείνη από το σώμα δηλαδή μυικό ιστό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-05-16 14:24 #5
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Τι προγραμμα κανεις σπιτι ?
    Κοιταξε, ακομη και αυτοι που κανουν βαρη χανουν θαρρω ενα ποσοστο μυικης μάζας, εσυ που δεν πάς καν γυμναστηριο προφανώς ναι να χασεις ανεξάρτητα απο το ποσοστο πρωτεινης που καταναλώνεις. Επίσης, εχει να κανει και με το ποσο υποθερμιδικά είσαι, τωρα εφοσον δεν μετράς θερμίδες δεν μπορείς να ξέρεις, ούτε θα σε αναγκάσω να το κάνεις, προχώρα με την παρών διατροφη σου και συνεχίζε να χανεις σταθερά και αργά τα κιλά σου.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-05-16 19:05 #6
    Προεπιλογή
    Σπίτι λόγω έλλειψης οργάνων γυμναστικής κάνω ~300 push ups,200 έλξεις σε μονόζυγο στην ανοιχτή και την πιο κλειστή λαβή,200 κυλιακούς,500 επαναλήψεις με σχοινάκι και με βάρη κάτι 10 κιλα που έχω κάνω δυο ασκήσεις για στήθος από 100 επαναλήψεις σύνολο,3 ασκήσεις ώμους και 2 δικέφαλα,1 άσκηση τρικέφαλα.Και καθίσματα με τα βάρη που έχω 3 50δες και στο τέλος αν είμαι ακόμα όρθιος τρέχω 30-15 λεπτά ανάλογα ή και καθόλου και πέφτω ξερός.Οι επαναλήψεις παραπάνω γίνονται σπαστά σε 50δες ή 100αδες ανάλογα όχι όλες μαζί,δεν αντέχεται.Παλιά στο γυμναστήριο κάθε μέρα ήταν και για διαφορετικό σημείο του σώματος αλλά λόγω του ότι δεν μπορώ π.χ να κάνω για στήθος ή για ώμους εξι και εφτά ασκήσεις τα κάνω όλα μαζί κάθε μέρα.Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-05-16 20:03 #7
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 4kinitos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπίτι λόγω έλλειψης οργάνων γυμναστικής κάνω ~300 push ups,200 έλξεις σε μονόζυγο στην ανοιχτή και την πιο κλειστή λαβή,
    Όντως;;;

    Μήπως ήθελες να γράψεις 30 και 20 αντίστοιχα;;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-05-16 20:57 #8
    Προεπιλογή
    Όχι Χαράλαμπε,τόσα βγαίνουν +- 50 ανάλογα την κούραση.Για τις έλξεις που είναι δυσκολότερες από 40 επαναλήψεις κάνω τα σετ ολοκληρωμένες εννοώ όχι μισες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-05-16 21:46 #9
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πολλές επαναλήψεις πάντως!!! Αφού μπορείς να βγάζεις εύκολα τόσες πολλές, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να κρεμάς πρόσθετο βάρος πάνω σου και να κάνεις έλξεις στο μονόζυγο. Το ίδιο και με τα πους απς (π.χ. μπορείς να φοράς μία σχολική τσάντα με βάρος), έτσι ώστε να κάνεις μερικά σετ με ένα μικρότερο εύρος επαναλήψεων. Π.χ. στα βάρη συνηθίζεται να "παίζουμε" σε ένα εύρος 6-12 επαναλήψεις, προσθέτοντας ανάλογο βάρος πάνω σου θα μπορούσες να περιοριστείς κι εσύ σε ένα τέτοιο εύρος.

    Φρόντισε στην προπόνησή σου να χρησιμοποιείς πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις, παρά λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-05-16 22:09 #10
    Προεπιλογή
    Έχεις δίκιο για τα βάρη.Έχω δει κάτι γιλέκα με 5-8-10 κιλά απο Ελλάδα γύρω στο 50αρι.20 κιλά δεν έχω δει και αν υπάρχει θα είναι πανάκριβο.Είχα δει στο ebay 20 κιλά γιλέκα σχετικά φθηνά αλλά δεν έχω μπει στην διαδικασία να πάρω.Επίσης απ'έξω λόγω των πολλών κιλών τα μεταφορικά είναι κανένα 25αρι.Βέβαια έχω την εντύπωση ότι και τα 10 κιλά θα είναι αρκετά,δεν είμαι και ο χαλκ!

    Για τα βαράκια ξέρω πρέπει να πάρω ένα σετ που να μπορώ να προσθέτω +5 +10 για να γίνεται σωστά η δουλειά και να μπορώ να ανέβω γιατί τώρα με αυτά που έχω μένω στάσιμος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-05-16 22:14 #11
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Για chin ups/pull ups τα παρακάτω μιας και τα εκανα πριν ξεκινησω γυμναστηριο.

    Πηγαινε στα x-treme απο εκει ειχα αγοράσει αυτοκολλητα βαράκια των 10 κιλών χ 2 , μπορείς επίσης να βάλεις 1 σακο και να τον γεμισεις βαρια αντικειμενα και να το φορέσεις, αν το μονοζυγο βρισκεται εξωτερικα του σπιτιου θα μπορούσες να βαλεις μια τσιμεντολιθο αναμεσα στα πόδια. αυτοσχεδιασε
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-05-16 14:09 #12
    Προεπιλογή
    Όχι κάνω σε εσωτερικό χώρο (πολυκατοικία) αλλά σύντομα θα είμαι επαρχία και θα έχω πιο πολλές δυνατότητες πιστεύω.
    Απάντηση με παράθεση