Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα θελατε 100% natural αγωνες?

Ψήφισαν
234. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Οχι

    53 22,65%
  • Ναι

    181 77,35%
Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 151 έως 165 από 298
  1. 14-11-11 11:41 #151
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    και επειδη το τοπικ ειναι για τον μπερτιλ φοξ να πω οτι για εμενα ειναι ο πιο σκληροπυρινικος μαυρος bodybuilder ever.
     

  2. 15-11-11 00:39 #152
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Παιδιά, σας ευχαριστώ, όσους δημόσια ή κατ' ιδίαν τοποθετήθήκατε σε ένα θέμα τόσο λεπτό. Ποιοτικά γιατί, ποσοτικά, έχει γίνει πλέον τεράστιο.

    Παίρνω σαν πάσα την άποψη του vaggan, για να δώσω δυο απαντήσεις. Επειδή δεν έχω υπάρξει ποτέ δειλός. Ή υποκριτής.

    Πρώτα, επί προσωπικού. Επειδή, κανείς δεν έχει δικαίωμα να τοποθετεί άλλους στο μικροσκόπιο, αν αυτό δεν το κάνει πρώτα στον ίδιο του τον εαυτό. Και, μάλιστα, δημόσια. Και αυτό θα κάνω για μένα.

    Έκανα 12 χρόνια b.b. Η αγωνιστική πορεία μου στο άθλημα αυτό, περιορίστηκε σε πέμπτες και έκτες θέσεις σε Πανελλήνιους αγώνες. Έχω γυμναστεί με τους μεγαλύτερους Έλληνες πρωταθλητές της εποχής. Της δεκαετίας του '80. Ανθρώπους που διέπρεψαν εκτός και εντός συνόρων.Όλοι ανεξαιρέτως, έμεναν έκπληκτοι από τα κιλά που έκανα στην προπόνηση - σε ΚΑΘΕ προπόνηση. Άλλοι, μου έλεγαν πως αυτοκτονώ ... πως νομίζω ότι είμαι ο Bertil Fox... Άλλοι πάλι "Mπράβο γίγαντα" .... "όταν γυμνάζεσαι, κάτι άδειες ντουλάπες πρέπει να κρύβονται" ....και άλλα ανάλογα. Αθλητές με ασύγκριτα μεγαλύτερο όγκο και βάρος από το δικό μου, γυμνάζονταν με λιγότερα, ΠΟΛΥ λιγότερα κιλά.
    Έκανα όσο μπορούσα καλύτερη διατροφή και γυμναζόμουνα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. 365 μέρες το χρόνο. Χριστούγεννα, Πάσχα, Δεκαπενταύγουστο.....

    Γιατί το έκανα αυτό;;; Όχι, πάντως, επειδή ήθελα να αυτοκτονήσω. Προσπαθούσα να εξισορροπήσω την έλλειψη κατάχρησης φαρμάκων.....

    Άλλοι αθλητές, με τους οποίους συναντιόμουνα επάνω στη σκηνή και με κέρδιζαν, στο γυμναστήριο δε μπορούσαν να σταθούν δίπλα μου. Ούτε στην προπόνηση, ούτε και στα αποτελέσματα σε όγκο - ποιότητα, όταν ήμασταν στην ίδια κατηγορία κιλών. Όμως.....

    Πλησίαζαν οι αγώνες. Άρχιζε η δίαιτα. Τότε, κάθε μέρα που περνούσε, αυτοί κέρδιζαν κι εγώ έχανα... Γιατί, στη δίαιτα, το φάρμακο τους κράταγε τον όγκο και το πρήξιμο, ενώ γράμμωναν. Εγώ, "μίκραινα".....

    Έχω πάρει φάρμακα. ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ 6 ΚΑΙ ΜΟΝΟ εβδομάδες πριν κάθε μίστερ Ελλάς. Με προπόνηση και διατροφή ΟΛΟ το χρόνο, σαν να ετοιμαζόμουνα για αγώνες.
    ΠΑΡΑ πολλοί συναθλητές μου, αυτοί που με κέρδιζαν, ξεκουράζονταν αρκετούς μήνες το χρόνο, δεν ακουμπούσαν μπάρα, έτρωγαν και έπιναν τα πάντα και, μετά, ένα οχτάμηνο καλή διατροφή, μετρημένη προπόνηση και ΣΥΝΕΧΕΙΑ - όλη την περίοδο εννοώ - φάρμακο. Και....έτοιμοι...

    Επίσης, να σημειώσω τη διαφορά ποσοτήτων - και όχι μονάχα το μήκος της περιόδου θεραπείας. Κυριολεκτώντας ΑΠΟΛΥΤΑ, να πω πως σε έξι εβδομάδες, πήρα μιλιγκράμ που συναθλητής μου ο οποίος κέρδισε την εποχή εκείνη το Μρ Ελλάς, τα πήρε σε 2 ΜΕΡΕΣ.

    Πριν κάνω πρώτη φορά την κίνηση της λήψης ουσιών, επισκέφθηκα έναν καθηγητή ενδοκρινολογίας του Πανεπιστημίου. Δεν τον ήξερα από πριν τον άνθρωπο. Και, σημειώστε, οι γιατροί σε τέτοιους αυτοσχεδιασμούς, είναι πάντα ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΑΤΟΙ. Όχι μόνο όταν πρόκειται για τέτοια φάρμακα, αλλά ακόμα και για συμπληρώματα διατροφής.
    Πήγα λοιπόν στον άνθρωπο αυτό, του είπα ποιος είμαι, τι κάνω, την ηλικία μου, το βάρος μου και, γραμμένο σε ένα χαρτί, του έδωσα ακριβώς το πρόγραμμα που επρόκειτο να ακολουθήσω - χαρτί που ακόμα το έχω....... Γέλασε. "Μην ανησυχείς. Με αυτά, δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις ποτέ τίποτε."
    Και είχε απόλυτο δίκηο. Δεν έπαθα ποτέ τίποτε. Όμως....

    Ενώ είχα γενικά πρόοδο σαν αθλητής, αγωνιστική πρόοδο δε μπορούσα να έχω. Στην περίοδο που κυνηγούσα τη λεπτή γράμμωση ( καθώς ποτέ δεν είχα επάνω μου περιττά κιλά - όλο το χρόνο είχα πολύ περισσότερη ποιότητα από ένα απλό βασικό μυικό διαχωρισμό, λόγω σωματότυπου -μεταβολισμού - εξαιρετικά λεπτού δέρματος - φυσικής φλεβικότητας κλπ ) τότε έχανα πολύ.

    Με δεδομένο αυτό, όπως και την απόλυτη απόφασή μου να μην υποχωρήσω ποτέ στον πειρασμό αύξησης λήψης ουσιών - καθώς μάλιστα έβλεπα γύρω μου πληθώρα τραγικών περιστατικών σαν αυτά που προανέφερα, αποφάσισα πως το αγωνιστικό BB, για μένα δεν άξιζε τον κόπο.....
    Πάντα, θα κοπίαζα περισσότερο από όλους και θα είχα τα ίδια με τα έως τότε αποτελέσματα... Από την πρωτιά, θα με χώριζαν αρκετά μιλικγράμ.

    Όποιοι έχουν ενεργή εμπλοκή με το αγωνιστικό BB, καταλαβαίνουν την αλήθεια και το νόημα των λόγων μου. Οι υπόλοιποι, ίσως να θεωρούν αυτά δικαιολογίες, πικρίες κλπ. Δεν είναι τίποτε από αυτά τα τελευταία, σας βεβαιώ. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από όσα έκανα. Πολλοί μεγάλοι αθλητές της εποχής, εξάλλου, βλέποντας την υπερπροσπάθειά μου προπονητικά, με συμβούλεψαν να πάρω "κάτι παραπάνω". Σας βεβαιώ, η πείρα αυτών των ανθρώπων είναι τέτοια, που δεν το προτείνουν σε έναν άνθρωπο όταν δεν έχει νόημα.
    "Αν δε σε βγάλω εσένα Μρ Ελλάς, δε θα ησυχάσω" μου είπε κάποιο πολύ γνωστό και σεβαστό σήμερα στο άθλημα όνομα....
    Και τους ευχαριστώ. Και είχαν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκηο. Επειδή, ΑΥΤΟ είναι το παιχνίδι. Ή παίζεις με τους κανόνες του, ή πας σπίτι σου. Κάποια στιγμή, επέλεξα το δεύτερο. Αλλιώς, αποκτά κανείς τέσσερις δισκοκήλες από τα αφύσικα κιλά, όπως ο ομιλών που άργησε να πάει σπίτι του.... και πάλι δεν κάνει τίποτε περισσότερο.....αγωνιστικά και μόνο πάντα, εννοώ.

    Αυτά για μένα,τις ουσίες και όλα τα σχετικά.

    Για το άθλημα, τώρα.

    Vaggan, πολλές φορές θαύμασα κάποιες Φερράρι και κάποιες Λαμποργκίνι. Συγκεκριμένα, ΟΛΕΣ τς φορές που βρέθηκαν στο δρόμο μου.
    Ποτέ, όμως, δε θεώρησα πως άξιζαν το ΤΙΜΗΜΑ για να τις αποκτήσω. Να δουλεύω γι' αυτό όλη μου τη ζωή, ή να γίνω κλέφτης. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;;; Άλλο θαυμάζω ένα αποτέλεσμα, άλλο μπαίνω στη διαδικασία να το πετύχω και αποδέχομαι τη διαδικασία αυτή.
    Με κάνει να ανατριχιάζω με τη δύναμη και το μεγαλείο που περικλείει, η εικόνα ενός πυρηνικού μανιταριού. Κάθομαι σαν μικρό παιδί και αποθαυμάζω το επιβλητικό θέαμα..... Αν ήταν στο χέρι μου, όμως, δε θα επέτρεπα ΠΟΤΕ να έχει δει η γη μας αυτή την εικόνα. Αυτό, δεν είναι υποκρισία. Είναι άρνηση του ΗΘΙΚΟΥ ΤΙΜΗΜΑΤΟΣ.
    Το ίδιο ισχύει για τα σώματα που ανέφερες. Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ. Αλλά είναι εγκληματικός ο τρόπος που δημιουργούνται.......

    Κατά την άποψή μου, πρέπει να επανατοποθετηθούν τα ζητούμενα. Γενικά στη σύγχρονη ζωή. Κομμάτι της, είναι ο αθλητισμός και ο πρωταθλητισμός. Και στο ΒΒ.
    Ο μιμητισμός ορισμένων ξενόφερτων προτύπων, σε όλους τους τομείς από τους οποίους δεν εξαιρείται το άθλημά μας, καθόλου καλά δε μας έχει οδηγήσει σε τούτο τον τόπο κατά την προσωπική μου γνώμη.
    Επίσης, ο μιμητισμός αυτός, μου είναι ανεξήγητος.....

    Σύμφωνοι. Το άθλημα, δεν υπήρχε πριν τη δεκαετία του 50 στη νεώτερη Ελλάδα. Υπήρξε όμως στην αρχαία, από όπου και ξεκίνησε την πορεία του... Γι¨αυτό και δε μπορούσε να γίνει αλλιώς, παρά να επιστρέψει στον τόπο που το γέννησε.... Διαμορφωμένο στο μεγάλο του αυτό ταξίδι, επηρεασμένο από τόσες επιδράσεις.... Κι αναρωτιέμαι. Γιατί ο τόπος γέννησής του, δε μπορεί να γίνει και κοιτίδα μιας αναγέννησης;;

    Το κορυφαίο αγωνιστικό γεγονός του αθλήματος στον κόσμο, είναι το Μρ Ολύμπια. Αναρωτηθήκαμε από πού προήλθε το όνομά του; Γιατί δεν ονομάζεται αλλιώς; Μρ Καλιφόρνια, για παράδειγμα. Αφού, έτσι κι αλλιώς, η Αμερικάνικη επίδραση έδωσε τη σημερινή μορφή στο άθλημα, κατά τη διάρκεια του μακρού του ταξιδιού, που περιγράψαμε...
    Χρειαζόταν μια ιστορική ονομασία, προερχόμενη από το παρελθόν, για να μην το περιορίζει τοπικά; Θα μπορούσε, να ονομάζεται Μρ....Βίκινγκ, για παράδειγμα, συνειρμικά οδηγώντας το νου στους σκληροτράχηλους και γεμάτους δυναμισμό πολεμιστές του βορά..
    Ή....Μρ Χουλκ, μιας και έτσι κι αλλιώς, ο φανταστικός αυτός ήρωας των κόμιξ θα μπορούσε να αποτελέσει το πρότυπο των αθλητών που συμμετέχουν ή, οι αθλητές αυτοί, τα μοντέλα για το σχεδιασμό του. Επειδή, τόσο το κόμικ όσο και το μοντέλο ανάπτυξης των αθλητών, είναι γεννήματα της Αμερικάνικης κουλτούρας. Γεννήματα της άποψης ";Όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερο"...

    Κι όμως..... Ονομάζεται Μρ Ολύμπια, για το λόγο που και οι Ολυμπιακοί αγώνες ονομάζονται έτσι. Επειδή, είναι η αναπόφευκτη ανάμνηση της αφετηρίας.... Και ο μόνος τρόπος να δοθεί το κύρος και η παγκοσμιότητα, που οι διοργανωτές του επιθυμούν. Επειδή, όχι μόνο η Σωματική Διάπλαση και τα Ολυμπιακά Αθλήματα, αλλά και το ίδιο το Αγωνιστικό Αθλητικό Πνεύμα γεννήθηκε στον τόπο αυτό...

    Και, αναρωτιέμαι... Γιατί, από την αφετηρία αυτή, το μοναδικό που πρέπει να απομείνει, είναι το όνομα, τιμής ένεκεν;; Γιατί η ουσία, να μην κρατήσει τις ρίζες της; Και, αν στο μακρύ ταξίδι χάθηκε, γιατί να μην την ξαναβρούμε;
    Γιατί θα πρέπει η κουλτούρα μιας χώρας, ενός λαού χωρίς μακρό ιστορικό και πολιτισμικό παρελθόν, να επιβληθεί σε ένα δικό μας παιδί; Αν μπορούσε να το κάνει καλύτερο, θα υποκλινόμουν... Στην πρόοδο, στη βελτίωση, στην ΘΕΤΙΚΗ εξέλιξη των πραγμάτων.
    Είναι όμως τέτοια;;;

    Πού πάει το άθλημα;;; Πριν 2-3 δεκαετίες, οι αθλητές υπολείπονταν κατά πολύ της μυικής ανάπτυξης των χάρτινων ηρώων της Marvel Comics. Η απόσταση σήμερα, παραμένει η ίδια. Αλλά, αντίστροφα. Υπολείπονται πλέον τα comics.... Με εξαίρεση των προαναφερθέντα Hulk, για κανένα άλλο φανταστικό ήρωα δε θα θεωρούσαν οι σχεδιαστές κατάλληλη την πρώτη δεκάδα του Μρ Ολύμπια, για μοντέλο τους... Οι αθλητές που την αποτελούν, θα θεωρούνταν υπερβολικοί.....

    Μήπως φτάσαμε στο όριο της ανθρώπινης φύσης; Μήπως, ψάχνοντας στην ισορροπία ανάμεσα στις μυικές ομάδες του κάθε αθλητή, χάσαμε την έννοια της ισορροπίας συνολικά της μυικής ανάπτυξής του, με την ανθρώπινη φύση..;;; Μήπως χάσαμε το "παν μέτρον άριστον", των προγόνων μας, ακολουθώντας ένα λαό που ποτέ δεν είχε αίσθηση του μέτρου, επειδή ΠΟΤΕ δεν έζησε εποχές ολοκλήρωσης;;;
    Φτάσαμε σε αθλητές που δε μπορούν να περπατήσουν, που δε μπορούν να κλείσουν τα χέρια τους, που βαδίζουν ασθμαίνοντας από τα απίστευτα κιλά σωματικού βάρους που κουβαλάνε.... Ποια σχέση μπορεί να έχει αυτό με την υγιή εικόνα ενός αθλητή;;;
    Όλοι ξέρουμε τι σημαίνει αυτή η υπερδιατροφή, η απίστευτη καταπόνηση του μυοσκελετικού, η τραγικά μεγάλη ψυχολογική πίεση... Αφήνω άλλα θέματα, που αποτελούν κοινό και ανομολόγητο μυστικό για όλους μας.... Αυτά, στα οποία προαναφέρθηκα.

    Μήπως ήδη έχουμε ξεπεράσει και το όριο της αισθητικής μας;;; Πόση αξία έχει, όταν η κοιλιά ενός διαπλάστη σώματος προβάλλει πέρα από το στήθος του - ακόμα κι αν αυτό είναι τεράστιο - επί έντεκα μήνες το χρόνο, να φτάσει αυτός το δωδέκατο μήνα σε μια καλή κατάσταση για να είναι σε κορυφαία για ... μια ώρα;;; ¨Όλα αυτά, για να διατηρήσει την τεράστια μάζα του... Την ίδια στιγμή που σχολιάζουμε αρνητικά τους υπέρβαρους και παχύσαρκους για την εικόνα τους αυτή και βασανίζουμε τον εαυτό μας, για να την αποφύγουμε. Και τους τονίζουμε τους κινδύνους για την υγεία τους, από τα κιλά που κουβαλάνε....
    Ακόμα και αυτή τη μία ώρα, σε πόσους ανθρώπους απευθύνεται η εικόνα του αθλητή;;;
    Φρονώ πως, σε ένα άθλημα που το αισθητικό αποτέλεσμα είναι το κρινόμενο και το ζητούμενο, αυτό που πρέπει να επιδιώκεται είναι ένα αποτέλεσμα ΘΕΤΙΚΑ πάνω από το μέσο όρο των ανθρώπων, ώστε να τους προτρέπει σε μίμηση. Ισχύει αυτό σήμερα;

    Ποιους μπορεί να πείσει αυτή η εικόνα για την αισθητική αξία της, για τη λειτουργικότητά της στην καθημερινότητα, για τη διάρκειά της -όχι στο χρόνο αλλά, έστω, στο πέρασμα λίγων ωρών...-, για το θετικό αποτέλεσμα στην υγεία εκείνου που τη φέρει....για την ΑΞΙΑ της, που να δικαιολογεί το τίμημα της απόκτησής της;;; Σε πόσους εν δυνάμει μιμητές της μπορεί να απευθύνεται, όταν όλοι γνωρίζουν τις μεθόδους, τους κινδύνους, ακόμα και την ΑΠΟΛΥΤΗ απαίτηση σε χρόνο - σε ΟΛΟ το χρόνο της καθημερινότητας του αθλητή, για την επίτευξή της, ενώ η διατήρησή της είναι αδύνατη...;

    Γιατί, έχοντας φτάσει στην υπερβολή, συγκινούμαστε από την εποχή του μέτρου;;; Και θαυμάζουμε τα "πιο ανθρώπινα" σώματα κάποιων αθλητών, μιας γενικά "πιο ανθρώπινης" εποχής;;; Μήπως επειδή, η ανήσυχη ανθρώπινη φύση, αποζητά να ξεπερνάει το μέτρο, μέσα όμως στα όρια του κοινά επιθυμητού και αποδεκτού, του φυσικού, του ισορροπημένου, του καλαίσθητου, του λειτουργικού, του από κάθε άποψη υγιούς, αυτού που έχει διάρκεια και που έτσι θεραπεύει τον πόνο που δημιουργεί στην ανθρώπινη φύση η αίσθηση της προσωρινότητας και της ματαιότητας....;;;

    Στο δρόμο που πήραμε, το επόμενο βήμα ποιο είναι;;; Μήπως η συνεχής μείωση της κοινής αποδοχής, άρα και της συμμετοχής στο άθλημα; Μήπως να δημιουργήσουμε όντα με απόλυτη λειτουργική εξειδίκευση, που θα κάνουν αποκλειστικά ένα πράγμα και τίποτε άλλο δε θα μπορούν παράλληλα με αυτό, που θα τα έχουμε σε ένα "αποστειρωμένο" περιβάλλον και θα τα προετοιμάζουμε για μια ώρα το χρόνο, όσα χρόνια αντέξει ο οργανισμός τους;;;

    Και, δε μιλώ για τις προσωπικές επιλογές κάποιου. Αυτές, είναι απόλυτο δικαίωμά του. Και στις εποχές που θαυμάζω περισσότερο από τις σημερινές, υπήρχε ένας Bertil Fox. Αυτός, που θαυμάζει και ο φίλτατος vaggan. Και τον θαύμαζα, για την προσωπική επιλογή του. Και δε με ανησυχούσε η επιλογή του αυτή. Επειδή, ήτανε ένας.
    Για τη γενική τάση είναι που προβληματίζομαι.....

    Μήπως είναι η ώρα, να γίνουμε λίγο πιο ειλικρινείς με τον εαυτό μας; Μήπως, αυτό που προτιμάμε για την καθημερινότητά μας, θα έπρεπε να αποτελέσει και στόχο της πορείας του αθλήματος που αγαπάμε, έστω, σε κάποια ΛΙΓΟ μεγαλύτερη δόση στη δεύτερη περίπτωση;

    Δεδομένου πως, έτσι ή αλλιώς και σε όλα τα θέματα, είμαι ένας ρομαντικός - ουτοπιστής και εκτός σύγχρονης πραγματικότητας άνθρωπος, θα ήθελα να αναρτήσω τέσσερις εικόνες, από το παρελθόν. Από το παρελθόν αυτό, που εμένα με αναπαύει.
    Είναι οι εικόνες τεσσάρων αθλητών της Σωματικής Διάπλασης, της Αρχαίας Ελλάδας. Μην ξεχνάτε πως, εκείνη την εποχή, δεν υπήρχε η φωτογραφία. Τα μοντέλα λοιπόν, στέκονταν μπροστά στο γλύπτη και εκείνος, με τη σμίλη του, απαθανάτιζε την εικόνα τους.....
    Παραθέτω αυτό που θεωρώ ιδανικό για έναν έφηβο, για έναν νέο άνδρα, για έναν ώριμο άνδρα.... Και για μια γυναίκα.

    Εννοείται πως, όλη η ανάρτησή μου αυτή, παραμένει στη διάθεση των φίλων διαχειριστών για να μεταφερθεί ή να διαγραφεί.....
    Και, ειλικρινά, ελπίζω και εύχομαι να μην προκάλεσα, να μην ενόχλησα κανέναν. Μονάχα, να μας προβληματίσω λιγάκι όλους ήταν η πρόθεσή μου…


    Ερμής, Ελληνιστικό έργο του 343 π.Χ. Έργο του Πραξιτέλη. Ο απόλυτος έφηβος....

    Όνομα: Ερμής 343 πΧ Πραξιτέλ.jpg Εμφανίσεις: 563 Μέγεθος: 23,0 KB

    Ο Έφηβος των Αντικυθήρων, Ελληνιστικό έργο του 340-300 π.Χ. Έργο του Ευφράνορα του Σικυώνιου. Ο νεαρός, αγέρωχος άνδρας, που η ζωή τον περιμένει για να την κατακτήσει....

    Όνομα: Έφηβος των Αντικυ&#95.jpg Εμφανίσεις: 552 Μέγεθος: 15,5 KB

    Ηρακλής, Ελληνιστικό έργο του 320 π.Χ. Έργο του Λύσιππου του Σικυώνιου. Ο ώριμος άνδρας, με εμφανές το φορτίο των κόπων της ζωής στο δουλεμένο σώμα του....

    Όνομα: Ηρακλής, 320 πΧ. Λύσιπ&#96.JPG Εμφανίσεις: 569 Μέγεθος: 35,4 KB

    Αφροδίτη της Μήλου, Ελληνιστικό έργο των τελών του 2ου ή των αρχών του 1ου αιώνα π.Χ. Αγνώστου γλύπτη. Η Γυναίκα-Μάνα-Γη...........

    Όνομα: 450px-Aphrodite_of_Milos.jpg Εμφανίσεις: 587 Μέγεθος: 25,2 KB

    Σας ευχαριστώ θερμά και ειλικρινά όλους, για την υπομονή και την ανοχή σας.
    Μετά από αυτή την ανάρτηση - κατάχρηση χώρου, "δικαιούμαι" να επανέλθω μετά από ένα τρίμηνο, επιεικέστατα.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinosaure : 15-11-11 στις 00:47
     

  3. 15-11-11 01:35 #153
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    + 10000000000 απο μενα σε οσα εγραψες Dinosaure!!!
    Επιτελους βρεθηκε καποιος να αναφερθει στην αλλη οψη του νομισματος προβληματιζοντας μας παραλληλα!!!
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
     

  4. 15-11-11 05:12 #154
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    εχω μεινει με το στομα ορθανοιχτο... Dinosaure..νομιζω εισαι σπανιο ειδος ..το μονο εναπομειναν!
     

  5. 15-11-11 07:05 #155
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω μεινει με το στομα ορθανοιχτο... Dinosaure..νομιζω εισαι σπανιο ειδος ..το μονο εναπομειναν!
    Τελευταίο κομμάτι, αγαπητέ φίλε.... Προς ανακούφιση της ανθρωπότητας.!
    Βλέπεις, πρωτόγονο το είδος... Χωρίς πολλές λεπτότητες, συμβάσεις και "πολιτισμό". Τα πράγματα, με το όνομά τους - ασυγχώρητο για την εποχή αυτή...
    Χαίρομαι ιδιαίτερα που είσαι πολίτης του natural world.... Καλό για σένα, πρώτα από όλα. Άσε που προνόησες και έκανες την επιλογή, που της ανήκει το μέλλον ..!

    Φίλε γυμναστή, να είσαι καλά.....
    Η ατάκα περί ... Σπύρου.... Όλα τα λεφτά....!!!!!!!
     

  6. 15-11-11 13:24 #156
    Προεπιλογή
    Vaggan, πολλές φορές θαύμασα κάποιες Φερράρι και κάποιες Λαμποργκίνι. Συγκεκριμένα, ΟΛΕΣ τς φορές που βρέθηκαν στο δρόμο μου.
    Ποτέ, όμως, δε θεώρησα πως άξιζαν το ΤΙΜΗΜΑ για να τις αποκτήσω. Να δουλεύω γι' αυτό όλη μου τη ζωή, ή να γίνω κλέφτης. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;;; Άλλο θαυμάζω ένα αποτέλεσμα, άλλο μπαίνω στη διαδικασία να το πετύχω και αποδέχομαι τη διαδικασία αυτή.
    Αυτες ειδικα οι φρασεις, ολα τα λεφτα. Μπραβο Δεινοσαυρε ,πολυ μου αρεσαν!!!
     

  7. 15-11-11 14:07 #157
    Το avatar του χρήστη Blast

    Εγγραφή
    18-01-2011
    Περ.
    Ηράκλειο, Κρ
    Μηνύματα
    256
    Προεπιλογή
    Ότι και να πω Dinosaure για τα γραφόμενα σου θα είναι λίγο..Οπότε σε συγχαίρω για άλλη μια φορά για τα γραφόμενα σου και τον προβληματισμό που μας έβαλες σε μια εποχή όπου το να είσαι κάποιος 'άλλος' από 'αυτός' που θες πραγματικά να είσαι εξυμνείται ως το απόλυτα ιδανικό.
     

  8. 15-11-11 15:02 #158
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή .....
    απο ποτε ειναι σπαμαρισμα να επιβραβευεις ενα ωραιο ποστ καποιου αλλου μελους του φορουμ?
    με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα ποστ τυπου '' +1 , κτλπ " επρεπε να ναι στα οφ τοπικ!


    καλυτερα αυτο το ποστ να το πατε στο "το forum εχασε πια το ρυθμο του "
     

  9. 15-11-11 15:09 #159
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο ποτε ειναι σπαμαρισμα να επιβραβευεις ενα ωραιο ποστ καποιου αλλου μελους του φορουμ?
    με την ιδια λογικη ΟΛΑ τα ποστ τυπου '' +1 , κτλπ " επρεπε να ναι στα οφ τοπικ!


    καλυτερα αυτο το ποστ να το πατε στο "το forum εχασε πια το ρυθμο του "
    μην ξεφευγεις..γιατι καπου το εχασες..
    το ποστ που συμφωνησες αρχικα ηταν εκτος θεματος,τι δεν (κανεις οτι δεν) καταλαβαινεις?
     

  10. 15-11-11 18:37 #160
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Αναλαμβάνω την πλήρη ευθύνη για αυτό που ονομάστηκε spam, αφού προσωπικά το ξεκίνησα.
    Θα ήθελα να αναφερθεί ο αντίστοιχος ελληνικός όρος, αν κάποιος μπορεί και τον γνωρίζει, για να καταλάβω πώς ακριβώς χαρακτηρίστηκε η ανάρτησή μου - επειδή στους αγγλικούς όρους και, μάλιστα, τους αφορώντες στα διαδικτυακά, είμαι ανεπαρκώς ενημερωμένος.
    Διάβασα επανειλημμένα από τους διαχειριστές πως έχουν υπάρξει άλλα, συγκεκριμένα και αποκλειστικά σημεία αναρτήσεων για το συγκεκριμένο θέμα στο forum, αν σωστά κατάλαβα, που δεν μπόρεσα προσωπικά να τα εντοπίσω. Ίσως ευθύνεται η ολιγόμηνη παρουσία μου στο forum και η συμμετοχή μου μονάχα σε συγκεκριμένες σελίδες του. Θα χαιρόμουνα να μου υποδειχθούν. Ίσως να είχα εκεί να προσθέσω κάποιες σκέψεις, χωρίς να "ενοχλώ" άλλα θέματα.
    Ευχαριστώ και λυπάμαι για την αναστάτωση.

    Dinosaure
     

  11. 15-11-11 18:57 #161
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Και, μια κι "εδώ" νομίζω πως δεν υφίσταται πρόβλημα, να αξιοποιήσω την "περιοχή" για να ευχαριστήσω τους φίλους για τα τόσο όμορφα λόγια τους, που ακολούθησαν την τοποθέτησή μου.
    Χαίρομαι που τόσα παιδιά από το χώρο συμφωνούν με όσα γράφτηκαν. Και, φυσικά, ο λόγος που χαίρομαι, δεν είναι πως γράφτηκαν από εμένα. Το πρόσωπο, καμία σημασία δεν έχει...
    Αυτό που μετράει για μένα και είναι ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ, είναι πως οι νέοι άνθρωποι ΔΕΝ διαφωνούν με τον άνεμο ανανέωσης που πνέει στο άθλημα. Και που είναι δεδομένος. Κατανοούν ευτυχώς πώς, ό,τι λάμπει, δεν είναι χρυσός... Και αυτό είναι καλό για τους ίδιους, αλλά και για το άθλημα.
    Η στροφή στη φυσική μορφή του ΒΒ, διεθνώς, είναι δεδομένη. Κάποιες καταστάσεις, σύντομα θα αποτελέσουν παρελθόν. Όπως έγινε και με την εντελώς αφύσικη μορφή που είχε λάβει η γυναικεία πλευρά του αθλήματος σε παγκόσμιο επίπεδο, λίγα χρόνια πριν. Που το ίδιο το άθλημα την απέβαλε και απέρριψε, δια ρητών κανονισμών, προστατεύοντας την ανθρώπινη και γυναικεία φύση των αθλητριών, από την πλήρη παραμόρφωσή της. Αλλά ΚΑΙ το γυναικείο ΒΒ, από την απόλυτη περιθωριοποίησή του.......
    Αυτές τις μέρες, οι τεράστιες επιτυχίες ενός Έλληνα αθλητή, του Γιάννη του Γιαντζόγλου, επιβεβαιώνουν τις σκέψεις μου. Το άθλημα παίρνει το δρόμο που του αξίζει και, οι άνθρωποι από τον τόπο όπου γεννήθηκε κάποτε, παίρνουν σε αυτό τη θέση τους, όπως δύσκολα μπορούσαν να κάνουν με την προηγούμενη πορεία των πραγμάτων.
    Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Γιάννης, και 7ος Μρ Ολύμπια. Την επισήμανση "φυσικός" , δεν την κάνω. Επειδή τη θεωρώ αυτονόητη. Και τέτοια θα έπρεπε να είναι. Μάλλον στους "μη φυσικούς" αγώνες θα έπρεπε να γίνεται μια επισήμανση σχετική. "Αγώνες με αναβολικά."
    Συγχαρητήρια θερμά στο Γιάννη, και από αυτό εδώ το χώρο.
     

  12. 15-11-11 19:01 #162
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον στους "μη φυσικούς" αγώνες θα έπρεπε να γίνεται μια επισήμανση σχετική. "Αγώνες με αναβολικά."
    απο ενα ανθρωπο που εχει την δικη σας εμπειρια κ βιωματα απο τον χωρο θα περιμενα κατι πιο ενωτικο για το αθλημα που τοσο γραφετε οτι αγαπατε απο το απο πανω σχολιο που ειναι κομματακι υποτιμητικο για το συνολο των αθλητων που αγωνιζονται..
    καλο ειναι αντι να χτιζουμε τοιχους να τους γκρεμιζουμε..
    απο την αλλη βεβαια,αναρωτιεμαι κ σκεφτομαι..ισως μας αξιζει να ζουμε πισω απο τοιχους..?μπορει κ ναι τελικα.
     

  13. 15-11-11 20:56 #163
    Το avatar του χρήστη Dinosaure

    Εγγραφή
    08-06-2011
    Περ.
    Δυτ. Ελλάδα
    Μηνύματα
    281
    Προεπιλογή
    Επειδή αγαπάω το άθλημα, μπορώ και βλέπω το καλό του και το μέλλον του. Και αυτό, δε βρίσκεται στις ελληνικές και ξένες φαρμακαποθήκες, που όλοι μας τις έχουμε πλουτίσει λίγο - πολύ. Και ακριβώς τα βιώματά μου και οι εμπειρίες μου με έχουν οδηγήσει σε αυτές τις απόψεις μου.
    Βιώματα και εμπειρίες, στα οποία εκτενώς παραπάνω αναφέρθηκα.
    Μην ξεχνάτε πως, πριν σχολιάσω οτιδήποτε άλλο, πρώτα τον εαυτό μου ανέφερα και εξέθεσα. Και ΜΟΝΟ σε εμένα αναφέρθηκα ονομαστικά. Αυτό, άνθρωποι που ξέρουν να εκτιμούν, μπορούν να το εκτιμήσουν.
    Πάντως, το κουκούλωμα των σφαλμάτων, δεν προσφέρει καλές υπηρεσίες στο χώρο του ΒΒ.

    Από τα σχόλια, συμπεραίνω πως δεν ενόχλησε τελικά η παρέκκλιση από το θέμα του ΒF, αλλά τα συγκεκριμένα που λέχθηκαν.
    Eίναι η γνώμη μου, αλλά και πολλών άλλων όπως βλέπετε. Και κυρίως των νέων, που αποτελούν το μέλλον του αθλήματος.

    Καμιά αλλαγή δε γίνεται χωρίς αντιδράσεις. Πολλά τα συμφέροντα - δύσκολο σε ανθρώπους να παραδεχθούν τα λάθη, πάνω στα οποία βάσισαν τις επιλογές τους. Προσωπικά, δεν έχω δυσκολία να παραδέχομαι τα λάθη μου.

    ΕΙΜΑΙ ενωτικός. ΑΓΑΠΑΩ το άθλημα. Δεν κρατάει κανείς ένα αρχείο χιλιάδων φωτογραφιών και άλλων τόσων κειμένων από κάτι που ... μισεί, μόνο και μόνο για να .. θίξει το χώρο που αυτό αφορά. Ούτε το μοιράζεται με τους άλλους, αν δεν το αγαπάει.
    Και το άθλημα το υπηρέτησα από κάθε δυνατό σε εμένα πόστο. Ως αθλούμενος 12 χρόνια. Ως προπονητής σεγυμναστήρια, αλλά και ως προσωπικός προπονητής αθλητών. Με την όποια αγωνιστική πορεία μου. Με τη διάδωση της γνώσης γύρω από αυτό. Με τον αγώνα που κάνω, για να βγει από τα αδιέξοδά του.

    Ναι. ΟΛΟΙ μαζί πρέπει να προχωρήσουμε. Αλλά στο σωστό δρόμο. Με σεβασμό σε όλους τους αθλητές όλων των περιόδων. Με σεβασμό για τις επιτυχίες τους, με όποιο τρόπο κι αν έγιναν. Εξάλλου, επαναλαμβάνω, πως μέσα στους τρόπους αυτούς κινήθηκα και ο ίδιος.
    Εξάλλου, εκείνη την εποχή, ΔΕΝ υπήρχε εναλλακτική. Natural αγώνες κλπ. Ήταν, ή αυτό ή τίποτε.

    Αυτά όλα, δε σημαίνουν πως πρέπει να διαιωνίζουμε τα λάθη του παρελθόντος, που είναι λάθη ΟΛΩΝ μας. Και μην προσπαθείτε να παρουσιάσετε την αντίθεσή μου σε λάθη του χώρου, ως επίθεσή μου σε πρόσωπα του χώρου αυτού, σε αθλητές, ως προσπάθειά μου να τους απαξιώσω. Δεν είναι δίκαιο. Επειδή δεν είναι αληθινό. Και μάλλον τέτοιες τοποθετήσεις είναι αυτές που δημιουργούν έριδες και διασπάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dinosaure : 15-11-11 στις 21:07
     

  14. 15-11-11 21:05 #164
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτά όλα, δε σημαίνουν πως πρέπει να διαιωνίζουμε τα λάθη του παρελθόντος, που είναι λάθη ΟΛΩΝ μας.
    για μενα αυτο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον στους "μη φυσικούς" αγώνες θα έπρεπε να γίνεται μια επισήμανση σχετική. "Αγώνες με αναβολικά."
    ειναι λαθος..
    ο διαχωρισμος αθλητων κ η κατηγοριοποιηση τους ειναι λαθος.
    αθλητες ειναι κ οι μεν,αθλητες κ οι δε..
    κυνηγι μαγισσων νομιζω δεν το χρειαζεται το αθλημα..
    αυτο βεβαια ειναι η αποψη μου κ μπορει να ειμαι κ εγω λαθος..αλλα ετσι το βλεπω.
     

  15. 15-11-11 21:07 #165
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.670
    Προεπιλογή
    Εγω θα προτεινα να μπει ενας τίτλος στο θεμα-καθως ειναι παραπλανητικος ο τίτλος μιας και μεταθερθηκαν απο ενα αρθρο αθλητου-και να μπει στις Γενικες Συζητησεις.
    Μπορουν να ειπωθουν πολλες αποψεις.
    Στο θεμα του Bertil Fox αναπτυχθηκαν αδικωντας εν μερει και τον αθλητη -(καθως δεν ειναι εκεινος το επίκεντρο του συγκεκριμενου θεματος )αλλα και τα γραφωμενα τα ίδια που με άλλη "σημανση" θα μπορουσαν να τραβηξουν το ενδιαφερον περισσοτέρων αναγνωστων.
     

Σελίδα 11 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία