Θέμα: Βυθισεις

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36
  1. 02-03-15 18:41 #31
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μααλιστα. Οποτε εγω που θελω να απομονωσω το στηθος τα χερια θα τα μαζεψω πιο κοντα και θα τα εχω παραλληλα με την ωμοπλατη και πεφτω μπρος. Ερωτηση, εγω πεφτω μεχρι οι αγκωνες να γινουν 90 μοιρες και ξανα σηκονωμαι. Αυτο ειναι σωστο ή να σταματαω λιγο πιο πανω;
    Όσο πιο κάτω κατεβαίνεις τόσο καλύτερα δουλεύει ο μυς. Αλλά εδώ έχει να κάνει σε τι θέλεις να εστιάσεις. Αν κοιτάς να πρήξεις τον μυ δεν κλειδώνεις την κίνηση με τερματισμό της κίνησης. Η πλήρη ελεγχόμενη κίνηση βοηθάει περισσότερο όταν θέλεις να πιέσεις τον μυ να σφίξει και να στεγνώσει. Θα έλεγα είναι η διαφοροποίηση που έχει να κάνει με την περίοδο που παίζεις όγκο ή γράμμωση. Φυσικά εδώ παίζει ρόλο και ο σωματότυπος του καθένα, που σημαίνει πως μπορεί κάποια τακτική να μην σου δουλέψει όπως δεν σου δουλεύουν κάποιες ασκήσεις.
    Επίσης προσέχουμε πως πρέπει να αποφεύγουμε καταπόνηση κλειδώσεων για να μην τραυματιστούμε.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-03-15 18:41 #32
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Εδώ το κόλπο είναι να πιάσεις τις λαβές κοιτώντας ανάποδα από το μηχάνημα και όχι προς το μηχάνημα. Τότε οι αγκώνες σου θα είναι πιο κοντά μεταξύ τους, το σώμα λόγο θέσης θα είναι σε ευθεία και οι τρικέφαλοι θα δουλεύουν ακόμα καλύτερα.
    Αυτό που πρέπει γενικά να αποφεύγουμε στα βάρη και σε τέτοιες ασκήσεις, είναι να καταπονούμε αγκώνες καρπούς και κλειδώσεις γιατί θα μας χτυπήσουν την πόρτα οι τραυματισμοί κάτι που δεν επιθυμούμε.
    Σωστός!!! Θα δοκιμάσω την άσκηση όπως λες γιατί όπως την κάνω μέχρι τώρα δεν νιώθω να "πιάνει" αρκετά τρικέφαλους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-02-16 14:55 #33
    Προεπιλογή
    Εάν οι βυθίσεις γίνονται σε δίζυγο με υποβοήθηση παίζει ρόλο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-16 13:03 #34
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Αν δε μπορεις να τις κανεις χωρις υποβοηθηση (λογω βαρους πχ) τοτε η υποβοηθηση ειναι μονοδρομος (εωσοτου τουλαχιστον δυναμωσουν αρκετα οι μυες σου και μπορεσεις να κανεις χωρις υποβοηθηση)
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-16 16:04 #35
    Προεπιλογή
    Στη τελικη προετοιμασια του Τολη του ειχα βαλει στο προγραμμα στηθους τις βυθισεις στο διζυγο. Με την διαφορα οτι του τραβαγα τα ποδια προς τα πισω ωστε να ειναι σχεδον σε παραλληλη θεση με το πατωμα.
    Ετσι ενα μερος της πιεσης εφευγε απο την αρθρωση των ωμων κ πηγαινε εκει ακριβως που θελαμε. Αποτελεσμα; ''Φωτια'' στους θωρακικους!
    Ετσι τουλαχιστον εσθανομουν εγω οταν μπορουσα κ εκανα διζυγο με αυτο τον τροπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-03-16 22:16 #36
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    και άλλη λύση όταν κάποιος δεν μπορει να βγάλει ικανοποιητικό αριθμό επαναλήψεων στις βυθίσεις η καθόλου , να ξεκινήσει με κρός όβερ με σωστη τεχνική που να φέρνει σε βυθίσεις και σιγα σιγα να δυναμώσει και σ αυτη την κίνηση , κατι παρόμοιο δηλαδη με το μονόζυγο και σαν εναλλακτικη τις έλξεις τροχαλίας
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123