Σελίδα 61 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 11515960616263 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 901 έως 915 από 1029
  1. 17-12-16 18:38 #901
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτή την φωτογραφία, συγκεντρώνονται γύρω στα 300 χρόνια μάχιμου Bodybuilding!



    Aπο αριστερά όπως κοιτάμε, ο Κώστας Τσαμίλης, 3ος το 1979 στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΕΟΣΔ στην κατηγορία +80κ., είχε αγωνιστεί με τον νικητή Σπύρο Μπουρνάζο, όπως και το 1980 στο Mr Ελλάς της WABBA.
    Δίπλα του ο Νίκος Πουλόπουλος, διατηρούσε το πρώτο γυμναστήριο στην Καλαμάτα, έμεινε χρόνια στην Νότια Αφρική, προσωπικός φίλος του Ηλία Πέτσα. Για τους υπόλοιπους της παρέας, δεν χρειάζονται συστάσεις θεωρώ στους φίλους του forum, οι Hall of Famers Σπύρος Μπουρνάζος και Γιάννης Κούκος!

    Συνημμένο Αρχείο 112377


    Η ίδια παρέα , με κάποιες προσθήκες από φίλους του Bodybuilding.gr , τον Σπύρο Μαραγκάκη, τον Χρήστο , την Βάσω Γιαννιώτη, την κα Βασάλου, στο Diamond Cup Athens της IFBB !

    Συνημμένο Αρχείο 112378
    Ωραίες φωτογραφίες με ιστορικά πρόσωπα του αθλήματος, ευχαριστούμε Κώστα.

    Καθυστερημένα έστω χρόνια πολλά στον ανεπανάληπτο Σπύρο Μπουρνάζο να είναι πάντα καλά και να συνεχίζει να μας εμπνέει για πολλά ακόμα χρόνια!

    Και φυσικά παίρνω την ευκαιρία από την παραπάνω φωτό και την αναφορά του Κώστα στον Κο Πουλόπουλο και την στενή σχέση του με τον σπουδαίο Ηλία Πέτσα να ζητήσω αν γίνεται από τον δαιμόνιο ρεπόρτερ του bodybuilding.gr να κανονίσει μια κουβέντα με τον Κο Πουλόπουλο η οποία θα είχε και πληροφορίες για τον Ηλία Πέτσα. Πιστεύω θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-12-16 19:49 #902
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    καθυστερημενα χρονια πολλα και απο εμενα για τον σπυρο παραθετω ενα επεισοδιο απο την τηλεοπτικη σειρα τα μπακουρια με την συμμετοχη του σπυρου μπουρναζου καπου στο 1992 πρεπει να ειναι

    δυστυχως δεν εχει ηχο

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaggan : 17-12-16 στις 19:54
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-01-17 17:22 #903
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Την Παρασκευή , 6 Ιανουαρίου, το ανακοινώνουμε και από το topic του Σπύρου Μπουρνάζου, θα γινει η κοπή της πίτας του Βοdybuilding.
    Θα παρευρεθούν πολλοι και γνωστοί του αθλήματος μας, θα περασουμε καλα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ


    Προσκαλούμε όλα τα μέλη και τους φίλους του Bodybuilding.gr στην Κοπή της Πρωτοχρονιάτικης Πίτας μας, την Παρασκευή 6 Ιανουαρίου 2017 στο ιστορικό Γυμναστήριο του Σπύρου Μπουρνάζου (Τροίας 28, Αθήνα) και ώρα 6μμ.
    Θα είναι μια ευκαιρία να βρεθούμε από κοντά, να συζητήσουμε τα αγαπημένα μας θέματα, να φωτογραφηθούμε και φυσικά να απολαύσουμε τη βασιλόπιτα του Bodybuilding.gr!

    (Είσοδος ελεύθερη)

    Εκ της διαχειριστικής ομάδας του Bodybuilding.gr

    Όνομα: DSC_0045.jpg Εμφανίσεις: 2638 Μέγεθος: 202,3 KB


    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-17 17:26 #904
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΡΤ- ΜΑΡΤΙΟΣ 2017
    Την Κυριακή, 26 Μαρτίου 2017, στο γυμναστήριο του Σπύρου Μπουρνάζου, η ΕΡΤ πραγματοποίησε γυρίσματα με θεματολογία τα στέκια της Αθήνας,ανάμεσα σε αυτά και τα γυμναστήρια.

    Όνομα: DSC_0101.jpg Εμφανίσεις: 3050 Μέγεθος: 152,0 KB

    Επιλέχθηκε το γυμναστήριο του Σπύρου Μπουρνάζου ως σημείο αναφοράς από τα παλαιότερα γυμναστήρια, το οποίο είναι ανοικτό από τον Δεκέμβριο του 1983 και διατηρείται εώς σήμερα στην αρχική του μορφή, με χειροποίητα μηχανήματα, τροχαλίες και μαντεμένιους δίσκους.
    Παρευρέθησαν για το αφιέρωμα μερικοί αθλητές από την πρώτη γενιά πρωταθλητών , οι οποίοι συμμετείχαν σε αγώνες από την παρθενογέννεση του Ελληνικού αγωνιστικού bodybuilding , την δεκαετία του 1966 και λίγο μεταγενέστεροι.

    Στην πρώτη φωτογραφία διακρίνουμε τους :
    Τάσος Μώρος , Λάμπης Αλβεκίου, Γιάννης Κούκος, Λευτέρης Χαλιός, Βασίλης Μπουζιάνας, Κώστας Μπουρνάζος , Άγγελος Πηττάς , Σπύρος Μπουρνάζος

    Όνομα: DSC_0001.jpg Εμφανίσεις: 3082 Μέγεθος: 129,8 KB



    Όνομα: DSC_0086.jpg Εμφανίσεις: 3096 Μέγεθος: 135,2 KB

    Οι βετεράνοι αθλητές, κάποιοι με τους γιούς του, 2 γενιές!

    Όνομα: DSC_0056.jpg Εμφανίσεις: 3066 Μέγεθος: 151,7 KB


    Όνομα: DSC_0103.jpg Εμφανίσεις: 3220 Μέγεθος: 146,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-17 21:29 #905
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πραγματικά είναι ωραίο να βλέπουμε ολους αυτούς τούς ανθρώπους που αποτελούν την ιστορία του Ελληνικού ΒΒ , για τις ανάγκες μιας τετοιας εκπομπής μαζεμένους στο ιστορικό και απαράμιλο γυμναστήριο του Σπύρου Μπουρνάζου και να τα βλέπει και να μαθαίνει κόσμος που η δεν ήξερε η άκουγε μόνο γι αυτούς τούς ανθρώπους και την ιστορία του Ελληνικου ΒΒ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-17 22:16 #906
    Προεπιλογή
    Ιστορικες φωτογραφιες ,παρακαταθηκη για το μελλον
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-03-17 19:32 #907
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Kατα τα γυρίσματα, στον υπαίθριο χώρο του γυμναστηρίου, ο Σπύρος Μπουρνάζος μαζί με τους αδερφούς του Κώστα και Παναγιώτη, γυμνάστηκαν με τα πρώτα αυτοσχέδια όργανα με βάρη, που είχαν φτιάξει από τσιμέντο το 1973!

    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 2047 Μέγεθος: 80,0 KB



    Όνομα: 7.jpg Εμφανίσεις: 1984 Μέγεθος: 283,4 KB

    Όνομα: 11.jpg Εμφανίσεις: 2003 Μέγεθος: 80,8 KB


    Όνομα: 10.jpg Εμφανίσεις: 2029 Μέγεθος: 373,8 KB

    Όνομα: 6.jpg Εμφανίσεις: 2012 Μέγεθος: 79,3 KB

    Όνομα: 4.jpg Εμφανίσεις: 2061 Μέγεθος: 387,6 KB

    Όνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 2086 Μέγεθος: 201,8 KB

    Οι συντελεστές της παραγωγής της ΕΡΤ, ΤΑ ΣΤΕΚΙΑ . Η εκπομπή αναμένεται να κυκλοφορήσει μετά το Πάσχα!

    Όνομα: 3.jpg Εμφανίσεις: 1944 Μέγεθος: 308,1 KB

    Όνομα: 8.jpg Εμφανίσεις: 2061 Μέγεθος: 267,6 KB


    Όνομα: 12.jpg Εμφανίσεις: 1905 Μέγεθος: 225,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 28-03-17 20:25 #908
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Στα γυρίσματα συμμετείχαν και οι Hall of Famers Γιάννης Κούκος και Τάσος Μώρος

    Όνομα: DSC_0041.jpg Εμφανίσεις: 1840 Μέγεθος: 113,1 KB

    Μαζί και ο διακεκριμένος επιστήμονας της Οδοντιατρικής , Νίκος Κρόμπας, λάτρης του σπορ και φίλου του Σπύρου για πολλά χρόνια!

    Όνομα: DSC_0046.jpg Εμφανίσεις: 1862 Μέγεθος: 108,9 KB


    Οι αδερφοι Μπουρνάζοι, Σπύρος, Κώστας και Παναγιώτης, μαζί με τον γιο του Παναγιώτη, Σπύρο Μπουρνάζο junior!

    Όνομα: DSC_0037.jpg Εμφανίσεις: 1801 Μέγεθος: 118,3 KB

    Στην παρέα προστέθηκε και η Βάσω Γιαννιώτη

    Όνομα: DSC_0076.jpg Εμφανίσεις: 1846 Μέγεθος: 123,4 KB


    Όνομα: DSC_0079.jpg Εμφανίσεις: 1826 Μέγεθος: 124,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-03-17 21:40 #909
    Προεπιλογή
    Οταν Βλέπεις εικόνες με έναν απο τους θρύλους του Ελληνικού bb να κανει προπονηση με τα χειροποίητα όργανα απο τσιμέντο εστω και για τις ανάγκες του γυρίσματος τωρα γιατι κάποτε ηταν τα μόνα όργανα που ειχε για προπονηση,μου έρχονται στο νου σχόλια και παράπονα νέων παιδιών που πανε στα σημερινά γυμναστηρια και παντα βρίσκουν να πουν πως δεν εχει το ενα δεν εχει το αλλο,όλο κατι τους φταίει που δεν μπορούν να κανουν προπονηση,και γενικα ψυριζουν την μαϊμού.
    Καλο θα ειναι αυτες τις εικόνες να τις βλέπουν καθε μερα πρην πανε για προπονηση για να δουν τη σημενη πρωταθλητής
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 28-03-17 23:41 #910
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πραγματικά έτσι είναι όπως τα λέει ο Δημήτρης , όποιος θέλει και έχει μεράκι και όρεξη γυμνάζεται και με απλα μηχανήματα , τα ράσα δε κάνουν τον παπά!
    και σώματα όπως του Σπύρου με αυτα τα όργανα έφτιαξαν υποδομή και επειδή είχε και το ταλέντο που τότε μετρούσε περισσότερο , γιατι δεν μπορούσε εύκολα ο καθένας να φτιάξει τέτοια διάπλαση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-04-17 14:40 #911
    Προεπιλογή
    Η πρώτη αναφορά για την αγωνιστική πορεία του Σπύρου Μπουρνάζου θα πρέπει να ήταν στο περιοδικό ΑΘΛΗΤΗΣ τεύχος Νο 57 - Οκτώβριος 1976. Τότε χρονολογείται και η πρώτη συμμετοχή του Σπύρου σε αγώνες στο Mr Hellas 1976 όπου κέρδισε τη δεύτερη θέση στην ψηλή κατηγορία πίσω από τον Φώτη Τόμπρα.

    Όνομα: 13.jpg Εμφανίσεις: 1673 Μέγεθος: 244,3 KB
    www.athlitis.gr
    Το πρώτο κατάστημα στην Ελλάδα, από το 1966.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-04-17 20:25 #912
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και απο εμένα σε όλους!!
    Σε μία επίσκεψη σύντομη στον κ.Σπύρο Μπουρνάζο παρέα με τον πολύ καλό του φίλο Γιώργο Δαλιάνη και φυσικά δασκαλό μου και φίλο μου,
    θα σας πω λίγα λόγια απο καρδιάς για τον κ.Σπυρο, για τον κ.Γιώργο τα έχω γράψει αλλα πλέον δεν τα βλέπω!!!!!!!??
    Το ήθος που χαρακτηρίζει τόν άνθρωπο και ή συνολική ποιότητα του χαρακτήρα ειναι για μενα πάνω απο όποιαδήποτε αθλητική διάκριση.Στο λίγο χρονικό διάστημα που μέιναμε μαζί,ήπιαμε καφέ και κουβεντιάσαμε διάφορα,ένιωσα σαν να τον ήξερα χρόνια.
    Οί σημερινοί οφείλουν και πρέπει να διδαχθούν πολλά από τον Σπύρο.
    Δεν είναι καθόλου τυχαία η αγάπη,η εκτίμηση και ο σεβασμός προς το προσωπό του.
    Η πλειονότητα τον λατρεύει.(Ασφαλώς και θα υπάρχουν κάποιοι που εκδηλώνουν φθόνο.Προφανώς έχουν κάποιο πρόβλημα.)
    Το σίγουρο είναι οτι δεν περνάει απο κάποιον απαρατηρητος!!!!!


    Όνομα: 20170408_114729.jpg Εμφανίσεις: 1587 Μέγεθος: 184,9 KB

    Όνομα: 20170408_114916.jpg Εμφανίσεις: 1584 Μέγεθος: 167,1 KB

    Όνομα: 20170408_114757.jpg Εμφανίσεις: 1601 Μέγεθος: 217,5 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  13.  

  14. 11-05-17 20:16 #914
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Μερικές τωρινές φωτογραφίες του Σπύρου Μπουρνάζου

    Στην πλαζ Αλίμου, όπου βρίσκεται συχνά με τους χειμερινούς κολυμβητές και ασχολείται με ενα αγαπημένο του χόμπυ,τις ρακέτες


    Όνομα: 9.jpeg Εμφανίσεις: 1679 Μέγεθος: 244,4 KB

    Μαζί του, ο Κώστας Σιαφάκας, πρωταθλητής ελευθέρας πάλης και κάτς, πολλά χρόνια φίλοι

    Όνομα: 10.jpeg Εμφανίσεις: 1934 Μέγεθος: 247,8 KB

    Το 1989, ο Σιαφάκας στο δεξί χέρι του Σπύρου με την άσπρη μπλούζα


    Όνομα: burn01.jpg Εμφανίσεις: 1713 Μέγεθος: 124,8 KB

    Με τον 2ο κατά σειρά χρονολογική πρόεδρο της IFBB, Σταύρο Τριανταφυλλίδη

    Όνομα: 11.jpeg Εμφανίσεις: 1556 Μέγεθος: 237,2 KB


    Όνομα: 12.jpeg Εμφανίσεις: 1477 Μέγεθος: 226,1 KB

    Με τους ποδοσφαιριστές-θρύλους της ΑΕΚ, Θωμά Μαύρο και Γιώργο Κεφαλίδη

    Όνομα: 13.jpeg Εμφανίσεις: 1505 Μέγεθος: 226,9 KB

    Με τον Γιάννη Τσούνο και τον Μανώλη Ματζάκο


    Όνομα: 4.jpeg Εμφανίσεις: 2049 Μέγεθος: 176,1 KB


    Όνομα: 6.jpeg Εμφανίσεις: 1836 Μέγεθος: 140,0 KB

    Ολη η παρέα του γυμναστηρίου μαζί !

    Όνομα: 8.jpeg Εμφανίσεις: 1550 Μέγεθος: 238,8 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-05-17 14:54 #915
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή Αφιέρωμα στον Σπύρο Μπουρνάζο από το Κανάλι Ένα 90,4 FM
    Να τα λέμε κι αυτά: «Σπύρος Μπουρνάζος» Και όποιος σκοντάψει και δεν πέσει… κερδίζει βήματα!


    Ρηγόπουλος καλεί Αμφιλοχία! Ναι; Με ακούτε; Δεν ξέρω αν με ακούτε!… ελήφθη, όβερ!


    …και μου απάντησε. Άμεσα. Με μία συνέντευξη-χείμαρρο! Εξήντα εννιά (69) σελίδες -εξομολόγηση, κατάθεση ζωής (λείπουν ακόμα 23 σελίδες, χώρια οι φωτογραφίες!). Με τέτοια αμεσότητα και ειλικρίνεια, που του βγάζω το καπέλο (ένα μαύρο τζόκεϊ φοράω, μην το κάνουμε θέμα! ).


    …δεν ήταν φίλος μου… δεν τον ήξερα… δεν τον είχα δει ποτέ από κοντά. Ήξερα μόνο όσα διάβαζα, όσα ακούγονταν… αλήθειες, φήμες, ψέματα… οι άνθρωποι όταν σου αφηγούνται για κάποιον άλλον, πάντα υπερβάλλουν. ΚΑΙ για το καλό ΚΑΙ για το άσχημο… Ένας κοινός μας φίλος, ο Δημήτρης από τα Γιαννιτσά, μου είχε πει, σε ανύποπτο χρόνο, για την ευθύτητα, για το ήθος, την σεμνότητα, την τίμια, την λεβέντικη στάση αυτού του θρυλικού-για τον αθλητισμό που υπηρέτησε – ανθρώπου. Και μού δώσε παραδείγματα. Κι εγώ είπα: ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟ ΜΟΥ! και του μίλησα. Και μου μίλησε. Ποτάμι! … εμένα, η μόνη μου σχέση με το Μπόντυ-μπίλντιγκ ήταν:


    α) Τα αθλητικά περιοδικά της εποχής (τύπου ΑΘΛΗΤΗΣ κλπ) τα οποία και κοίταζα και τα κοιτάζω ακόμα. Και με τον Σπύρο στο εξώφυλλο να ποζάρει σαν ένα απίστευτο θέαμα! Μεταξύ θνητού και Θεού του Ολύμπου. Τέλειος. Γυμνασμένος. Ομορφος. Και πολύ νέος. Παιδί σχεδόν.


    β) Εγώ, πάλι, να ξεφυλλίζω τα περιοδικά και να με κόβει ιδρώτας ζήλειας, φθόνου, επιθυμίας… »ΡΕ ΓΑΜΩΤΙ ΜΟΥ… ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΡΑΓΕ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΤΕ ΕΤΣΙ;» Και εξοπλίστηκα. Πήρα 2 βαράκια των 5 κιλών (ακόμα τα χω… κλείνω μ΄ αυτά τα παράθυρα του γραφείου μου στο σπίτι, άμα φυσάει!), 2 » νταλαβέρια» για να γυμνάσω τους μύες των χεριών, ένα σύστημα με 3 σούστες- που έπρεπε, λέει, εγώ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΟΙΞΩ… χα χα χά… γελάσαμε πάλι!- κι ένα σύστημα ΦΛΑΜΠ-ΜΠΛΑΣΤΕΡ-πώς πώς πώς;- για να κάνω λέει κοιλιακούς και λεπτή μέση λέει… που δύο σακούλες του ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ σήκωσα κι έκανα να ισιώσω 2,5 μήνες!


    γ) Α! Πέρασα και 3 φορές ΑΠΟ ΄ΞΩ από τη ΧΑΝΘ Θεσσαλονίκης και πήρα μάτι από τα παράθυρα του ισογείου κάτι τεράστιους που έκαναν γυμναστική( γυμναστική δεν το λές, μετακόμιση κανονική το λες!- και χαμογελούσαν ταυτόχρονα τα τέρατα! Μεγάλη φιλοδοξία να θες τη γυμνασμένη κορμάρα χωρίς να ιδρώσεις! ΑΧ!


    ΕΚΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ, ΜΟΝΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΟΛΗ ΤΟΥΣ ΤΗ ΖΩΗ, ΣΤΕΡΟΥΝΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΠΟΝΑΝΕ, ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΕΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΩ, ΣΤΟ ΜΠΟΝΤΥ-ΜΠΙΛΝΤΙΓΚ. Χτίσιμο σώματος. Ετσι μεταφράζεται. Και να ΄ναι μόνο αυτό; ΟΧΙ. Στις καλύτερες περιπτώσεις, μεταξύ των οποίων και ο Σπύρος Μπουρνάζος, χτίζουν ζωή, όνειρα, ήθος, χαρακτήρα, προσωπικότητα. Υπόδειγμα γίνονται. Όχι όλοι. Οι περισσότεροι. Έχει και ΚΑΚΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ το παραμύθι!


    Όταν μιλήσαμε με τον Μπουρνάζο στο τηλέφωνο, νόμιζα οτι κάποιος μου κάνει πλάκα. Ότι έβαλαν δηλαδή κάποιον με νεανική, εφηβική, άμεση φωνή, με μία χροιά επαρχίας, να μιλήσει μαζί μου. Στα 60 του τώρα ο Σπύρος, με 45 χρόνια αθλητικής παρουσίας. Πρωτοπόρος, Πρωταθλητής, δουλευταράς και πάντα μέσα κι έξω του να σου δείχνει το παιδί από την Αμφιλοχία και ν΄ αναρωτιέσαι ΠΩΣ γίνεται με τέτοια καριέρα και ένα τέτοιο όνομα;


    Θα σας περιγράψω ΚΑΠΟΙΑ στοιχεία γι΄ αυτόν γιατί το υλικό που έχω, είναι έτοιμο βιβλίο. Και πώς να χωρέσουν όλα σ΄ ένα θέμα; Έτσι, λοιπόν, η προσέγγισή μου στην αλήθεια του και υποκειμενική είναι και σαν ένα σκίτσο από μολύβι ή κάρβουνο.

    Όνομα: Bournazos-Spyros-5.jpg Εμφανίσεις: 1447 Μέγεθος: 148,5 KB

    … Μιά φορά κι έναν καιρό λοιπόν, ένα παιδί αγροτικής οικογένειας στην Αμφιλοχία, ο Σπύρος, μαζί με τους δικούς του, στα χωράφια, να μαζεύει καπνά. Στο Ρίβιο, κοντά στη λίμνη Αμβρακία. Απο τις 5 το πρωί ίσαμε τις 8 το βράδυ με λάμπα πετρελαίου για φώς. Ατίθασος και ασυμβίβαστος. Φτιάχνει εκεί, πίσω από μία αποθήκη, ένα υπαίθριο γυμναστήριο, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ! Κι έτσι ξεκινάει το BODYBUILDING! Κάποια μαγική στιγμή, ο θείος-Θέμης, άντρας της θείας του, τον τραβάει στην Αθήνα, για σπουδές είπαν στους γονείς του. Σχολή Εργοδηγών Ηλεκτρολόγων- Μηχανολόγων. Άσσος στις αντιγραφές, στα διαγωνίσματα, λέει ο ίδιος! Τελειώνει το Γυμνάσιο με όλα τα θεμιτά και αθέμιτα μέσα ! (Αφού πρίν, γράφτηκε στο 7ο Νυχτερινό του Παγκρατίου). Και δουλειά στις οικοδομές με τον θείο – Θέμη.6 με 6 η δουλειά, σχολείο μετά 7-10 το βράδυ… Μόνιμη στολή η αθλητική, καμαρώνει. ΕΝΑ ΚΟΝΤΟ ΣΟΡΤΣΑΚΙ,ΕΝΑ ΦΑΝΕΛΑΚΙ ΚΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΑΝΙΝΑ.


    Πρώτο του σπίτι, στο Κουκάκι, ανεξάρτητος, νοικοκύρης! Το ΄φτιαξε-μία αποθήκη δηλαδή -και το στόλισε με τα χέρια του και… ΟΛΗ η Αμφιλοχία να κάνει από ΄κεί παρέλαση (άμα τους άκουγε ΠΩΣ μιλούσαν μεταξύ τους ο Λάκης Λαζόπουλος, δεν θα ξαναμίλαγε τα Λαρισιώτικα! ). Μια μικρογραφία του τόπου του. Συναντά φίλους του που ήσαν ήδη αθλητές (ΚΑΤΣΙΚΑΡΕΛΗΣ, ΣΙΑΦΑΚΑΣ, ΜΑΝΤΖΙΟΣ)… βάρη αυτοσχέδια… πάγκοι, μπάρες, τροχαλίες, ορθοστάτες… και κάθε Κυριακή στον Αγιο Κοσμά. Εκεί τον βλέπει σε όλη του τη νεανική μεγαλοπρέπεια ο Γιάννης Κωστογλάκης κι αρχίζει μιά σειρά πραγμάτων, το θαύμα, η αλλαγή, ο δρόμος της μοίρας του.


    …είμαστε στα 1976. Αίθουσα ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ του Χίλτον. Ανάδειξη του Μίστερ Ελλάς. Γίνεται γνωστός στον χώρο του Β.Β. Μετά,πάλι καπνά. Γυρίζει Αθήνα με τον αδερφό του τον Κώστα μαζί. Γυμνάζονται. Κατεβαίνουν σε αγώνες.

    1979. Πρόεδρος ο 4 φορές ΜΙΣΤΕΡ ΥΦΗΛΙΟΣ REITZ PARK.Σαρώνουν τους τίτλους. Ο Σπύρος στα 21 χρόνια του, ο Κώστας στα 16.Φωτογραφία με τον πατέρα τους στη μέση. Οι τίτλοι των εφημερίδων πηχυαίοι: »Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ, ΟΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΑΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ, ΕΝΑ ΜΠΑΜΠΑΣ-ΔΥΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ!». Ταξίδια, Αμερική, Λός Άντζελες, πρώτη φορά επαφή με τα σοβαρά βιβλία στο σπίτι ενός Ομογενή, καθηγητή Πανεπιστημίου, Ελληνα. »ΣΩΚΡΑΤΗΣ,Ο ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ». Χάνει στους αγώνες στο Λάς Βέγκας. ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΗ Η ΤΡΑΠΟΥΛΑ! Γυρίζει Αθήνα. Προτάσεις για διαφημίσεις, σινεμά κ.α σαν την βροχή! Ξεσαλώνει διασκεδάζοντας. Πολύ άνετη η ζωή πιά. Διαβάζει. Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία. Και όχι μόνο. Διαβάζει πολύ. ΑΛΛΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΗ. ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΠΟ.

    Όνομα: BODYBULDING-SPYROS-BOURNAZOS-010.jpg Εμφανίσεις: 1484 Μέγεθος: 172,2 KB


    1985. Βγαίνει ΜΙΣΤΕΡ EUROPE. 1989. Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΤΟΥ. ΑΠΟΣΥΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΑ 32 ΤΟΥ. Στο αποκορύφωμα της δόξας του. Ψάχνεται αλλιώς, βαθιά, από μέσα του. ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΧΟΣ! (τώρα, ΠΩΣ χωρούσαν 107 κιλά μυϊκής μάζας από καθαρούς και δουλεμένους μύες σ΄ένα »ράσο», Θεός και ψυχή του!


    Μετά, κάνει κάτι υπέροχα όμορφο, μοναδικό και κλασσικό. Με φόντο την Ακρόπολη, φωτογραφίζεται. Πόζες Αρχαίου Έλληνα Θεού, αγάλματος… Αδυνατείς να πιστέψεις στην ομορφιά του σώματος και του προσώπου, αυτού του μεγαλείου! Και του φέρνουν νέες προτάσεις. Διαφήμιση στα περιοδικά, τηλεόραση, διεθνείς εταιρίες προϊόντων, γιγαντοαφίσες στους δρόμους και… ΤΡΙΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ! Να περπατάει στους δρόμους, εξομολογείται, και να γίνεται τ α ρ α χ ή! Απίστευτες εκδηλώσεις και αντιδράσεις από το » φιλοθεάμον» κοινό!


    ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΣ. Ο Σβαρτσενέγκερ της Ελλάδος. Ο »ΣΒΑΤΖΕΝΕΚΕΡ» όπως τον έλεγε η Ρίτα Σακελλαρίου και η Τζένη Βάνου στο μαγαζί του γιού της Ρίτας, του Τάκη. Το παιδί που πάντα έπαιρνε υπόψη τους γονείς του, να μην δώσει δικαίωμα να πικραθούν. Που, από σεβασμό, στα 40 του, έσβησε ένα τσιγάρο, σε μία παρέα, στην Αμφιλοχία, στο χέρι του επειδή ένας από τους φίλους του είπε »ΝΑ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ». Πού ήθελε το σώμα του πάντα υπό έλεγχο. Και το μυαλό του. Και τη ζωή του επίσης!

    Όνομα: Bournazos-Spyros-5-1.jpg Εμφανίσεις: 1677 Μέγεθος: 138,0 KB


    Ένα μεγάλο παράπονο έχει ο Σπύρος, ένα μεγάλο »ΓΙΑΤΙ;» από τους φορείς και άρχοντες του τόπου του. Που δεν αξιώθηκαν μία σωστή συμπεριφορά απέναντί του, που δεν βάζουν σε ένα έντυπο για δημοσίευση ούτε μια φωτογραφία του μικρή όσο της ταυτότητάς του! Κι ο ίδιος είναι ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΩΝ σε όλες τις εκδηλώσεις εκεί, στα ήθη, τα έθιμα…ούτε ένα μπράβο, ένα τηλεγράφημα έστω…ντροπή και πάλι ντροπή, λέει!


    Εγώ, είναι η αλήθεια, προσπάθησα να » τιθασεύσω» το αφήγημα του Σπύρου -σκέτη συνέντευξη ΔΕΝ το λές- να μαζέψω τα 45 χρόνια αθλητικής του ζωής και δραστηριότητας και τα 60 της συνολικής του, διαλέγοντας τα πιο »τρυφερά του κομμάτια». Ποταμός αφήγησης ο άνθρωπος… άνετος, χειμαρρώδης… Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ θα μπορούσε να τιτλοφορείται το θέμα. Σε ξαφνιάζει η στάση του, η ηθική του, η φιλοσοφία του, η ζυγαριά πού ΄χει η φωνή του, ο λόγος του. Σε βαθμό υπερβολής θα πρόσθετα. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΝΑΙ Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΑΟΡΑΤΟ ΕΧΘΡΟ!


    Αν έκανε κάποιος τον κόπο να ρωτήσει, να ψάξει γι αυτόν, μέσω ανθρώπων, μέσω ίντερνετ, θα μάθαινε αρκετά. Αλλά σίγουρα όχι αυτά που σε ΔΙΔΑΣΚΕΙ ο ίδιος ο άνθρωπος. Που έντυσε σώμα με απίστευτες προσπάθειες, που γύμνασε μύες και δεν άφησε αγύμναστη τη σκέψη, το πνεύμα, το μυαλό του….


    Φίλοι του, πολλοί. Αθλητές, καλλιτέχνες, επιχειρηματίες, διανοούμενοι, εικαστικοί, κόσμος καθημερινός…. Αντιμετώπισε με απλό τρόπο φήμες και κατηγορίες. Οπου χρειαζόταν, έδωσε απαντήσεις. Τους άλλους, τους άφησε στον μικροκοσμό τους, στις καχυποψίες τους... Λατρεύτηκε από το γυναικείο φύλλο, αλλά ποτέ δεν πίστεψε στην δημοσιότητά του γι αυτό και στάθηκε πάντα πολύ προσεκτικός. Γι αυτό και λειτουργεί πάντα με φυσικό τρόπο και τις αισθήσεις του, τις επιλογές που κάνει ο ίδιος χωρίς δεύτερες σκέψεις. ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΟΥΡΝΑΖΟΣ… «ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ Σ Κ Ο Ν Τ Α Ψ Ε Ι Κ Α Ι Δ Ε Ν Π Ε Σ Ε Ι… Κ Ε Ρ Δ Ι Ζ Ε Ι Β Η Μ Α Τ Α…»

    Όνομα: SPYROS-BOURNAZOS-040.jpg Εμφανίσεις: 1417 Μέγεθος: 133,7 KB


    Πιστεύει στον Θεό. Εχει απόλυτη εμπιστοσύνη και αφοσίωση στην Θεία Πρόνοια και Βούληση. Κι αυτά δεν είναι λόγια του νού αλλά της καρδιάς του. Τα αγνά και αληθινά συναισθήματα, λέει, ανδρών και γυναικών είναι πέρα απο μορφές, διασημότητες, συμφέροντα, ιδιοτέλειες, ακόμα και από τον φόβο της μοναξιάς… ΘΕΛΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΥΤΤΑΡΟ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΟΥ…ΠΟΣΟ ΔΕ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΣΟΥ! Με ξάφνιασε στα αλήθεια όλη αυτή η καταβύθιση που ένιωσα μιλώντας μαζί του. Στ΄ αλήθεια, δεν του τo ΄χα. Δεν το συναντάς και συχνά αυτό. Να φροντίζει ακόμα και σήμερα ο άνθρωπος το μέσα και το έξω του. Με συνέπεια!


    Παραδέχεται όλα τα κουσούρια που είχε και έχει κάθε άνθρωπος κι επιπλέον ένα τεράστιο »εγώ» με θέληση για επιτυχία και δόξα, αλλιώς ΠΩΣ θα πετύχαινε τους στόχους του; Έχει περάσει μία γρήγορη βόλτα από όλα τα πάθη, όμως δεν πρόλαβαν να του γίνουν συνήθεια και να ταυτιστεί, να εγκλωβιστεί. ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΣΤΟ ΓΚΑΖΙ, ΤΕΡΜΑ ΠΑΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΦΡΕΝΟ, ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ. Η Αγία Τριάδα του: ΣΩΜΑ, ΨΥΧΗ, ΝΟΥΣ. ΦΡΟΝΤΙΔΑ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ. Κι ο ίδιος πάντα σε συνεχή εγρήγορση κι επαγρύπνηση. Για να μην τον βρουν ανέτοιμο, στον ύπνο!


    Να παραδεχτώ ότι δεν ξεκίνησα, ούτε σκέφτηκα να κάνω μιά »ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΑ» του ανθρώπου. Είχε και έχει όλα εκείνα που αν τα μοίραζε, θα κάλυπτε κενά πολλών ανθρώπων. Νέος, όμορφος, γυμνασμένος, πρωτοπόρος. Με σκληρή δουλειά. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. Μένει πάντα το παιδί που μάζευε καπνά στην Αμφιλοχία. Δεν καταλαβαίνω-με την σειρά μου-γιατί στην ιδιαίτερη πατρίδα του, τον αγαπάει και τον χαίρεται ο απλός κόσμος και οι » ας πούμε παράγοντες» δεν χαίρονται, δεν τον αγκάλιασαν, δεν τον στήριξαν, δεν….

    »…μπορεί να φταίει ο όγκος σου ρε σύ Σπύρο… που φοβήθηκαν οι απλοί αγνοί κάτοικοι -ειρωνικά το λέω- της Αθάνατης Ελληνικής Υπαίθρου Χώρας… πρόστυχη χώρα… με πρόστυχους και ελλειμματικούς ανθρώπους που »ΛΙΓΟΙ» γεννήθηκαν και » ΠΙΟ ΛΙΓΟΙ» θα τελειώσουν! ΑΝΩΝΥΜΟΙ! Γεια σου Αμφιλοχία με τους ωραίους σου!…». Ποτέ του, μου είπε, ότι δεν διεκδίκησε θέσεις στο Δημόσιο. Ούτε κομματικοποιήθηκε ποτέ του. Εγώ, μου λέει, αθλητής ήμουν και θα είμαι. Και πάντα, ο Σπύρος Μπουρνάζος, απ΄ την Αμφιλοχία.


    »Σ΄ ευχαριστώ Αντρέα για την τιμή που μου κάνεις. Να σε βλέπει ο Θεός!». »


    ….και σένα Σπύρο….σ’ ευχαριστώ από καρδιάς που μου ξετύλιξες το κουβάρι της ζωής σου….ήταν ωραίο το ταξίδι…καλοτάξιδος πάντα…και μην ξεχνάς: ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΟ ΓΡΑΨΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΣΟΥ…ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΙΤΛΟ! ».

    του ΑΝΤΡΕΑ ΡΗΓΟΠΟΥΛΟΥ


    Υ.Γ: Με το σήμερα, τον ρώτησα, τι γίνεται; »… ζώ μιά ήσυχη ζωή, μου είπε. Γυμναστική, εδώ και 20 χρόνια ΚΑΙ χειμερινός κολυμβητής, ρακέτες, αερόβια και πάνω από όλα το αίσθημα της ευχαρίστησης… διατηρώ το Γυμναστηριό μου, ιστορικό-μουσειακό στην οδό Τροίας στην Κυψέλη… γεμάτος χώρος από θετική ενέργεια… και κόσμος πολύς που γυμνάζεται… η ΕΡΤ μου ετοιμάζει ένα αφιέρωμα… θα το μοιραστώ με αθλητές – ινδάλματα μου από το 1966-1979… ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑΜΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Σ΄ΑΥΤΟ..»


    Τού είχα ζητήσει λίγα λόγια για την μανούλα του την κυρία Σοφία που ταξίδεψε πριν λίγους μήνες για την »ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ». Υπερβολική αγάπη μου λέει, φροντίδα, έλεγχος, αδυναμία, σχέση στέρεη μεταξύ τους. Ο Σπύρος αφοσιωμένος και παραδομένος στην αγάπη για τη μάνα… ο «χαδιάρης» της!… Σουλιώτισσα από καταγωγή… με ελαφριά ψυχή… νοικοκυρά, ηθική, τίμια, εργατική, αφοσιωμένη. Δεμένοι. Η Μάνα και ο Πρωτότοκος της. Η μάνα και ο γιός της. Που τον καμάρωνε για όλη του τη ζωή. Μια ζωή σαν παραμύθι. Η κυρία Σοφία. Η καλή του νεράιδα.


    …μια φορά κι έναν καιρό… στην Αμφιλοχία… ο Σπύρος… Μπουρνάζος… ΑΘΛΗΤΗΣ!

    Όνομα: Capture-20.jpg Εμφανίσεις: 1381 Μέγεθος: 84,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 61 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 11515960616263 ... ΤελευταίαΤελευταία