Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 09-07-16 19:02 #1
    Προεπιλογή Αναλυτική βιβλιογραφία για διατροφή
    Καλησπέρα παιδιά

    Προσπαθώ το τελευταίο καιρό να εμβαθυνω τις γνώσεις μου στη διατροφή ώστε να μπορώ να καταλαβαίνω τι τρώω γιατί το τρώω τι θα μου προσφέρει και να διαμορφώνω τη διατροφή μου σίγουρος όχι στο περίπου...

    Για αυτό γράφτηκα εδώ ελπίζοντας μήπως κάποιος εδώ μέσα έχει τις γνώσεις να μου προτείνει κάποια καλή βιβλιογραφία που να είναι αναλυτική τόσο στη γενική θεωρεια της διατροφης (ποσοστά πρωτεϊνών υδατάνθρακα κλπ θερμίδες γκλυκαιμικοι δείκτες και γενικά όσο καλύτερη και αναλυτικότερη προσέγγιση γίνεται ) αλλά και συγκεκριμένα πίνακες για τη διατροφική αξία διαφορών τροφών(αυτα μπορώ να τα βρω και ονλαιν ίσως αλλά δε θα με χάλαγε να τα βρω συγκεντρωμένα σε βιβλιογραφία) .

    Για παράδειγμα πρόσφατα πήρα ένα βιβλίο του κ. Τουλιατου ασκησιολογια διατροφολογια και φαρμακοδιεργεση αλλά δεν ήταν αρκετά αναλυτικός στο θέμα της διατροφής...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Βασίλης (19 χρονών γυμνάζομαι περίπου τριαμιση χρόνια είναι 70 κιλά 180 ύψος (πρόσφατα έπεσα από τα 75 κιλά))
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-07-16 19:21 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Αν γνωριζεις αγγλικα ψαξε γι'αυτα τα 2:

    Girth Control: The Science of Fat Loss & Muscle Gain By Alan Aragon

    The New Encyclopedia of Modern Bodybuilding" by Arnold Schwarzenegger

    Τωρα μην περιμενεις να βρεις σε βιβλιο τι θερμιδες εχει το καθε φαγητο και γλυκαιμικους δείκτες, γι ' αυτα ψαχνε στο google.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-07-16 19:41 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση θα τα κοιτάξω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 12-07-16 01:24 #4
    Προεπιλογή
    Αν κάποιος κοίταξε το θέμα και είχε παρόμοια αναζήτηση με τη δικιά μου να σας πω ότι δανείστηκα από τη δημοτική βιβλιοθήκη ένα βιβλίο που λέγεται η διατροφική ζώνη ή the zone στα αγγλικά του Barry sears... Μου φαίνεται πάρα πολύ καλό και όσο έχω δει είναι ακριβώς ότι έψαχνα...
    Απάντηση με παράθεση