Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 44
  1. 26-04-10 04:43 #1
    Το avatar του χρήστη andybgr

    Εγγραφή
    06-08-2009
    Περ.
    Ορεστιάδα
    Μηνύματα
    36
    Προεπιλογή 1 κουταλάκι ζάχαρη....
    1 κουταλάκι ζάχαρη περιέχει λιγότερο απο 15 θερμίδες και 1-2 γρ υδατάνθρακες..

    είναι πολύ μικρά τα νούμερα, γιατί να περιορίσουμε τη ζάχαρη εντελώς απο τον καφέ μας όπως ακούω κάνουν πολλά άτομα που θέλουν να αδυνατίσουν? ανεβάζει τον γλυκαιμικό δείκτη στα 60-65 αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζω όμως και άλλα προιόντα, λαχανικά, φρούτα, κτλ, που το έχουν πολύ υψηλότερο..

    εγώ πίνω τον καφέ μου με 1 κουταλάκι ζάχαρη, και μου λέει άλλος να την κόψω εντελώς αν θέλω να αδυνατίσω...

    ξέρω είναι λίγο ανόητη η ερώτηση, αλλά βλέποντας τα νούμερα το έχω έτσι απο περιέργια να σας ρωτήσω..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andybgr : 26-04-10 στις 04:52
    Νους υγιής εν σώματι υγιή -και το αντίστροφο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-04-10 06:05 #2
    Το avatar του χρήστη stamthedrum

    Εγγραφή
    24-05-2009
    Περ.
    Γούβα
    Μηνύματα
    1.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andybgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 κουταλάκι ζάχαρη περιέχει λιγότερο απο 15 θερμίδες και 1-2 γρ υδατάνθρακες..

    είναι πολύ μικρά τα νούμερα, γιατί να περιορίσουμε τη ζάχαρη εντελώς απο τον καφέ μας όπως ακούω κάνουν πολλά άτομα που θέλουν να αδυνατίσουν? ανεβάζει τον γλυκαιμικό δείκτη στα 60-65 αν δεν κάνω λάθος, γνωρίζω όμως και άλλα προιόντα, λαχανικά, φρούτα, κτλ, που το έχουν πολύ υψηλότερο..

    εγώ πίνω τον καφέ μου με 1 κουταλάκι ζάχαρη, και μου λέει άλλος να την κόψω εντελώς αν θέλω να αδυνατίσω...

    ξέρω είναι λίγο ανόητη η ερώτηση, αλλά βλέποντας τα νούμερα το έχω έτσι απο περιέργια να σας ρωτήσω..
    Βασικά αφού έχει 15 θερμίδες, 1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη περιέχει 3-4γρ υδατάνθρακες (αφού 1γρ υδατάνθρακας είναι 4 θερμίδες). Επίσης, ο γλυκαιμικός της δείκτης είναι 80-90 (έχω δει και τα 2 σε πίνακες, σίγουρα όμως πάνω από 80, 60 με 65 αποκλείεται).

    Πέρα όμως από τέτοιες λεπτομέρειες, εννοείται πως δε θα παχύνεις ή πως δε θα δυσκολευτείς να αδυνατίσεις με ένα κουταλάκι ζάχαρη την ημέρα. Ας είμαστε ρεαλιστές. Πρόβλημα θα έχεις εφόσον πίνεις πολλούς καφέδες και βάζεις ζάχαρη σε όλους.
    Hypertrophy for the win!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-04-10 17:03 #3
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Λεπτομερειες...Εισαι σε τοσο καλο σημειο που σκεφτεσαι το ενα κουταλακι ζαχαρι?Ας μην ημαστε υπερβολικοι....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-04-10 17:07 #4
    Προεπιλογή
    Eγώ θα έλεγα όχι στην ζάχαρη...................
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-04-10 17:21 #5
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ θα έλεγα όχι στην ζάχαρη...................
    It's just a scoop beba...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-04-10 17:28 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paulakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    It's just a scoop beba...
    Είναι πράγματι μικρή ποσότητα αλλά ανεβάζει την ινσουλίνη και αυτό είναι καλό μόνο μετά την προπόνηση. Ακόμα η ζάχαρη παρότι έχει θερμίδες δεν μας προσφέρει ενέργεια . Εχει τις λεγόμενες "κενές θερμίδες". Αφού λοιπόν δεν μας προσφέρει ενέργεια τι γίνεται? μισητό λίπος.....να τι γίνεται.
    Επίσης κάνει κακό και στα δόντια.

    Πίνε τον καφέ σου σκέτο και στο τέλος θα καταλάβεις ότι είναι πολύ πιο νόστημος σκέτος. Η ζάχαρη "σκεπάζει" τις γευσεις και δεν τις καταλαβαίνεις. Ο καφές, το τσαί και γενικά τα ροφήματα είναι πολύ πιο νόστημα χωρίς ζάχαρη. Επίσης η σοκολάτα (το σνακ)΄με λίγη ζάχαρη είναι πολύ πιο ευγευστη από την κλασική (τίγκα στη ζάχαρη). Δοκίμασε σιγά σιγά να κόψεις την ζάχαρη και τότε θα καταλαβαίνεις και τις γευσεις καλύτερα.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-04-10 17:34 #7
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Το θέμα είναι ότι πίνεις καφέ και μετά ή θα αράξεις στον καναπέ σου ή στην καρέκλα της καφετέριας ή στο αυτοκίνητο για να πας δουλειά. Οπότε όλα τα σάκχαρα θα γίνουν λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-04-10 18:24 #8
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα η ζάχαρη παρότι έχει θερμίδες δεν μας προσφέρει ενέργεια . Εχει τις λεγόμενες "κενές θερμίδες". Αφού λοιπόν δεν μας προσφέρει ενέργεια τι γίνεται? μισητό λίπος.....να τι γίνεται.
    Οπα,,,οτι προσφερει ενεργεια προσφερει...μονο που αυτη ειναι αμμεση.Συνεπως αν δεν αξιοποιησεις αμεσα την ενεργεια που σου δινει,τοτε θα αποθηκευτει σαν λιπος..
    Κενες θερμιδες ονομαζονται αυτες που προερχονται απο πηγες με κανενα αλλο απαραιτητο θρεπτικο συστατικο, αλλα μονο θερμιδες.

    Σε ολα τα υπολοιπα +1

    υ.γ ενα κουταλακι ζαχαρη δεν δημιουργει προβλημα...μην ειμαστε υστερικοι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 26-04-10 στις 18:27
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-04-10 21:17 #9
    Προεπιλογή
    Δηλαδη μακιαβελι παραγγελνω μετριο και στις τουαλετες χτυπαω καμψεις?.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-04-10 21:33 #10
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Χτύπα/βάρα ο,τι βολεύεσαι sogoku.
    Πάντως η -beba- έχει δίκιο, άντε το τσάι είναι ψιλοχάλια γενικά, αλλά ο καφές με ζάχαρη δεν έχει την πραγματική γεύση του καφέ, χάνει πολύ από τη ζάχαρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-04-10 21:39 #11
    Προεπιλογή
    Η μαυρη ξερω οτι εχει ιδιες θερμιδες αλλα περισσοτερα ιχνοστοιχεια και μετταλα νομιζω.Νομιζω λεω.Απο γλυκαιμικο πως παει η μαυρη?Ν α την προτιμαμε γενικοτερα η μικρη η διαφορα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-04-10 21:45 #12
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Εγω παντως τη θελω τη ζαχαριτσα μου.2 καφεδες τη μερα απο 2 κουταλιες συνολο 4 κουταλιες=60cal.Ειναι ισως το τελευταιο που θα κοψω.Τον εναν τον πινω μετα την προπονηση μεταξυ αμινοξεων και πρωτεινης,εκεινο το 20λεπτο.

    Και μην λετε οτι καφες με ζαχαρη δεν ειναι καφες,και οτι για να καταλαβεις καφε πρεπει να τον πιεις σκετο..

    Αν ειναι ετσι και στο φαγητο πχ στο κοτοπουλο να μη βαζουμε αλατι λεμονι και μπαχαρικα γιατι δεν καταλαβαινουμε κοτοπουλιλα..

    Edit:Sogoku,δοκιμασα καποιο καιρο την μαυρη αλλα δε μου αρεσε.Διαλυεται πολυ δυσκολα και ειναι πιο χοντρη απο την κανονικη.Στις διαφορες που αναφερεις προσθεσε οτι η ασπρη ειναι απο ζαχαροτεφλο και η μαυρη απο ζαχαροκαλαμο.Καπου το πηρε το ματι μου αλλα δεν ειμαι 100%σιγουρος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eddie : 26-04-10 στις 21:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-04-10 21:53 #13
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Ε αν έχεις την επιλογή να βάλεις μαύρη ζάχαρη βάλε μαύρη, όχι ότι έχει διαφορά αλλά για την ιστορία. Μπορείτε να γλιτώσετε μερικά σάκχαρα βάζοντας φρουκτόζη η οποία είναι πιο γλυκιά από τη ζάχαρη, οπότε βάζοντας μισή ποσότητα θα έχει περίπου την ίδια γεύση το ρόφημα σας.
    Eddie μα γι' αυτό τα βάζουμε τα μπαχαρικά στο κοτόπουλο, για να σπάει η κοτοπουλίλα. Αν κάποιου του αρέσει η κοτοπουλίλα σαφώς και να μη βάλει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-04-10 22:04 #14
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε αν έχεις την επιλογή να βάλεις μαύρη ζάχαρη βάλε μαύρη, όχι ότι έχει διαφορά αλλά για την ιστορία.
    Ελεος
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-04-10 22:53 #15
    Προεπιλογή
    Αν καταφερεις για 15-20 ημερες να πινεις καφε χωρις ζαχαρη, ειμαι σιγουρος οτι απο εκει και μετα δεν θα θελεις να βαλεις ζαχαρη απο μονος σου γιατι θα σου χαλαει πολυ... την γευση του καφε. Οι πρωτες 15 ημερες ειναι δυσκολες αλλα μετα θα απολαμβανεις την ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ γευση του καφε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία