Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 07-06-15 21:57 #1
    Προεπιλογή Calisthenics και Βαρη
    Καλησπερα παιδια,
    Με λενε Μενελαο και ειμαι 18 χρονων (1,76,67 κιλά) και μου αρεσει πολυ η γυμναστικη.
    Εκανα για καποιο καιρο βαρη στο σπιτι 15-17 μετα σταματησα 3η λυκειου και τωρα που τελιωνω το 1ο ετος στο πανεπιστημιο ξαναρχιζω γυμναστικη.
    Γραφτηκα σε ενα γυμναστηριο και μετα απο 6 προπονησεις εχω ηδη βαρεθει..... γιατι το παθος μου παντα ηταν η καλισθενικη γυμναστικη.
    Για αυτο λεω να ξεκινησω απο αυριο προγραμμα με ασκησεις με το βαρος του σωματος μου.Αλλα υπαρχει ενα προβλημα διοτι και παλια ειχα ασχοληθει με το αθλημα αλλα επειδη προπονομουν καθημερινα μετα απο δυο βδομαδες
    τραυματιστηκα στον ωμο (σε ενα σετ που εκανα ελξεις καθως εκανα την "αρνητικη κινηση" ακουσα ενα κρακ και απο τοτε καθε φορα που κανω ανοιχτη η κανονικη λαβη ποναω)
    Ο ορθοπαιδικος μου προτεινε να το αφησω να ξεκουραστει(να μην κανω προπονηση) οποτε και τοτε ξενερωσα και την παρατησα τη φαση.Παντως ακομη και σημερα στις ελξεις ακομα ακοθω το κρακ και μετα παο 2 επαναλψεις ερχεται ο πονος.
    (το αφησα να ξεκουραστει περιπου 1,5 χρονο αν θυμαμαι καλα ειπε εκανα αποκολληση,μου ειπε επισης πως αμα ημουν επαγγελματιας θα το χειρουργουσε αλλα αφου δεν ειμαι μου ειπε απλα μην κανεις ελξεις)

    Παντως μπορω να κανω κανονικα chin ups και close grip pull ups(8-10 επαναληψεις).Για αυτο σκεφτομαι να συνεχιω να κανω και καποιες ασκησεις με βαρη ωστε να δυναμωσει ακομη η περιοχη (οπως pulldowns) η ακομα και καποιες βασικες ασκησεις οπως αρσεις θανατου,σκουοτ κλπ.Γενικα οπως βλεπεται ειμαι μπερδεμενος τελευταια.Παντως γουσταρω πολυ την γυμναστικη γενικα.Ειδα το 3μερο προγραμμα που ειναι στα προτεινομενα το οποιο ειναι πολυ καλο αλλα ηθελα να ρωτησω
    αν εχετε να προτεινετε κατι συνδυαστικο καλισθενικης και βασικων ασκησεων με βαρη (οχι απομονωσης),καποιο συγκεκριμενο σπλιτ ισως.
    Επισης γενικα θελω να ακουσω γνωμες τι προτεινετε απο αποψη προπονησης .Στοχος μου ειναι να εχω ενα υγειες και δυνατο σωμα.
    Σας ευχαριστω για την προσοχη και σορρυ για το μεγαλο ποστ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-06-15 22:15 #2
    Προεπιλογή
    και μερικες φωτο να δειτε την τωρινη μου κατασταση..
    Όνομα: rsz_20150607_220706.jpg Εμφανίσεις: 696 Μέγεθος: 72,9 KBΌνομα: rsz_20150607_220721.jpg Εμφανίσεις: 717 Μέγεθος: 249,5 KBΌνομα: rsz_20150607_220726.jpg Εμφανίσεις: 761 Μέγεθος: 256,2 KBΌνομα: rsz_120150607_220810.jpg Εμφανίσεις: 745 Μέγεθος: 250,8 KB
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες     
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Menelaos619 : 07-06-15 στις 22:23
    Απάντηση με παράθεση