Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 04-07-09 19:55 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω πάντως το HST δεν το έχω σε εκτίμηση.
    Και δεν μιλώ για τον διαχωρισμό του, δηλαδή το ότι υπάρχουν 3 προπονήσεις full body την εβδομάδα, αλλά για τις παραμέτρους κλπ που χρησιμοποιεί, που το κάνουν υπερβολικό και μπορει να εξαντλήσει κάποιον.
    Θα έλεγα ότι μπορει να χρησιμοποιηθεί και να δουλέψει καλά, μόνο απο κάποιον που έχει εμπειρία μεγάλη και ξέρει καλά το σωμα του.

    full body 3 φορες/εβδομάδα υπάρχουν καλύτερα κατα τη γνωμη μου, και με καλύτερη ρυθμιση των παραμέτρων/ασκήσεων/επαναλήψεων/εντάσεων.
    π.χ. το 5Χ5 στυλ
    Billy συγχαρητήρια για τη δουλειά σου!!! sorry που το λέω αργοπορημένα πάντως.. :-/ μεταφρασμένο ωραία,με απλά λόγια & κατανοητό από όλους.. Ενώ από το νετ,στις αγγλικές σελίδες άντε να βγάλεις άκρη. Μόνο 2 πραγματάκια αν γίνεται να διευκρινήσετε:
    1)στο σημείο: 'Κάτι άλλο τώρα που αφορά τη δύναμη.Με το HST είναι αυτονόητο ότι θα κερδίσετε και μύες και δύναμη,αλλα εμπειρικά προκύπτει ότι η υπερτροφία ξεπερνά την αύξηση της δύναμης με αυτό το προπονητικό πρόγραμμα.' τι θες να πεις? Δε μπορώ να ξεχωρίσω την υπετροφία από την δύναμη βασικά.
    2) 'Ας πάρουμε τώρα το σκουώτ και ας πούμε ότι το maximum βάρος στις 15 επαναλήψεις είναι 50 κιλά.Οι προπονήσεις θα πάνε ως εξής.

    Προπόνηση 1-25 κιλα
    Προπόνηση 2-30 κιλα
    Προπόνηση 3-35 κιλα
    Προπόνηση 4-40 κιλα
    Προπόνηση 5-45 κιλα
    Προπόνηση 6-50 κιλα (max weight)' αν κάθε βδομάδα υπάρχει πρόοδος τότε τα κιλά δεν αυξάνουν? πως στέκει δηλαδή αυτό?Δηλ. αν την πρώτη βδομάδα το 1RM είναι 50κιλά, ως την 6η βδομάδα δε θα έχει φτάσει σε περισσότερα κιλά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-07-09 04:12 #17
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Να 'σαι καλα Stephany Να απαντησω τωρα

    1) Καταρχας,υπερτροφια ειναι η αυξηση του μεγεθους των μυικων κυταρρων.Στην ερωτησω σου τωρα,εννοω οτι δεν υπαρχει με αυτο το προγραμμα η λογικη "εχω υπερτροφια με το να σηκωνω περισσοτερα κιλα",αλλα οτι παιζει περισσοτερο με τις ορμονες και τον ερεθισμο που δεχεται ο μυς απο αυτες.Με λιγα λογια,δεν δινει εμφαση στην υπερτροφια μεσω της αυξησης της δυναμης

    2) Ναι λογικα θα εχει ανεβει το μεγιστο σου,απλα ξαναγυριζω παραπανω και λεω οτι το προγραμμα δεν στηριζεται στα κιλα αλλα στο ορμονικο ερεθισμα του μυ.

    Ελπιζω να καταλαβες ετσι οπως τα γραψα,αν θελεις κατι αλλο απλα ρωτας
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-08-09 16:39 #18
    Προεπιλογή
    κατατοπιστικότατος billy!! αν & άργησα να ξαναμπω σε αυτό το τόπικ,έπρεπε να απαντήσω νωρίτερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-10-09 20:40 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Thes Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατατοπιστικότατος billy!! αν & άργησα να ξαναμπω σε αυτό το τόπικ,έπρεπε να απαντήσω νωρίτερα...
    χμ, τα διαλλείματα πόσο τα κρατάτε μεταξύ των σετ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-10-09 16:15 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Thes Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ, τα διαλλείματα πόσο τα κρατάτε μεταξύ των σετ??
    απλή ερωτησούλα έκανα... Πόσο να κρατάμε το διάλειμμα, όσο οι ίδιοι πιστεύουμε δηλαδή η υπάρχει κάποιο όριο? Εμένα με βολεύουν 3λεπτά, άντε 2.30 πχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-10-09 16:35 #21
    Προεπιλογή
    εγω μισο με 1 λεπτο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-10-09 22:21 #22
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    και μολις διαβαζα κατι αρθρα ξενα και μπηκα να ρωτησω αν το εχει δοκιμασει κανεις.

    λοιπον, ποιος το εχει δοκιμασει ετσι ακριβως οπως ειναι και τι αποτελεσματα ειδε?

    τα full-body εχουν δουλεψει επανω μου στο παρελθον, και απ πτ θυμαμαι ειναι πολυ παλια μεθοδος, και δοκιμασμενη. δεν καταλαβαινω που βρησκεται το 'καινουριο' σε ολο αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-10-09 16:15 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μολις διαβαζα κατι αρθρα ξενα και μπηκα να ρωτησω αν το εχει δοκιμασει κανεις.

    λοιπον, ποιος το εχει δοκιμασει ετσι ακριβως οπως ειναι και τι αποτελεσματα ειδε?

    τα full-body εχουν δουλεψει επανω μου στο παρελθον, και απ πτ θυμαμαι ειναι πολυ παλια μεθοδος, και δοκιμασμενη. δεν καταλαβαινω που βρησκεται το 'καινουριο' σε ολο αυτο?
    μισό με ένα kyriako23?? πω, πολύ ζόρι.. εγώ τόσο δε μπορώ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-10-09 16:46 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Thes Εμφάνιση μηνυμάτων
    μισό με ένα kyriako23?? πω, πολύ ζόρι.. εγώ τόσο δε μπορώ..
    2λεπτά κάνω το διάλειμμα στις 15επ(σχεδόν ως κόπωση μου βγαίνουν btw). Well.. μου δημιουργήθηκαν κάτι απορίες εδώ πέρα.. Στις επικλινείς πιέσεις στήθους παρατηρώ πως δε μπορώ να σφίξω όλο μου το σώμα έτσι ώστε η 'δουλειά' να γίνεται μόνο από το στήθος.. Στις οριζόντιες/ελαφρώς επικλινείς πιέσεις έκανα ακριβώς ότι προτείνει ο mark rippetoe(τσεκάρετε το αντίστοιχο βιντεο) ενώ στις επικλινείς δύσκολο η θα έλεγα αδύνατο. Επομένως.. είναι προτιμότερο slighty(ελαφρώς) incline από incline?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-10-09 17:17 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Thes Εμφάνιση μηνυμάτων
    2λεπτά κάνω το διάλειμμα στις 15επ(σχεδόν ως κόπωση μου βγαίνουν btw). Well.. μου δημιουργήθηκαν κάτι απορίες εδώ πέρα.. Στις επικλινείς πιέσεις στήθους παρατηρώ πως δε μπορώ να σφίξω όλο μου το σώμα έτσι ώστε η 'δουλειά' να γίνεται μόνο από το στήθος.. Στις οριζόντιες/ελαφρώς επικλινείς πιέσεις έκανα ακριβώς ότι προτείνει ο mark rippetoe(τσεκάρετε το αντίστοιχο βιντεο) ενώ στις επικλινείς δύσκολο η θα έλεγα αδύνατο. Επομένως.. είναι προτιμότερο slighty(ελαφρώς) incline από incline?
    30 μοιρες κλιση ειναι αρκετη κατα τη γνωμη μου,βασικο ειναι να εχεις καλα προτεταμενο το στηθος και τους ωμους καρφωμενους στον παγκο,επισης τα ποδια σου πρεπει να ειναι καρφωμενα καλα στο εδαφος και να πατας "σιγουρα" ωστε να μπορεσεις να λυγισεις τη μεση σου λιγο.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-10-09 12:03 #26
    Προεπιλογή
    thanks a lot.. θα το ακολουθήσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-10-09 22:21 #27
    Προεπιλογή
    HST utilizes, when practical, eccentric workouts for 2 consecutive weeks. This suggestion is only for exercises that can be performed in eccentric fashion without risk of injury. Eccentric sets are performed with weight that exceeds their 5 rep max. This is done to extend the progression in load, began at the beginning of the HST cycle, for an additional 2 weeks. The fear of over training is no greater during these two weeks than previous weeks if volume is controlled for. Recent research has demonstrated this.


    θα ηθελα μια μεταφραση απο αυτο. Που να βρω στο google μια απλη μηχανη μεταφρασης κειμενου? Χρησιμοποιεί κανείς?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 28-10-09 22:48 #28
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Για να παρεις απλα μια ιδεα του τι λεει μπορεις να το μεταφραζεις μεσω του google translate, http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#
    Για καλύτερη μετάφραση ο isis ειχε προτεινει καποιο προγραμμα σε αλλο threat. Δοκιμασε το αν θες http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2840
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-10-09 22:54 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Thes Εμφάνιση μηνυμάτων
    HST utilizes, when practical, eccentric workouts for 2 consecutive weeks. This suggestion is only for exercises that can be performed in eccentric fashion without risk of injury. Eccentric sets are performed with weight that exceeds their 5 rep max. This is done to extend the progression in load, began at the beginning of the HST cycle, for an additional 2 weeks. The fear of over training is no greater during these two weeks than previous weeks if volume is controlled for. Recent research has demonstrated this.


    θα ηθελα μια μεταφραση απο αυτο. Που να βρω στο google μια απλη μηχανη μεταφρασης κειμενου? Χρησιμοποιεί κανείς?
    To google translate σου δινει μια ιδεα..αυτο που λεει το κειμενο περιπου ειναι :

    To HST χρησιμοποιεί, κατά την πρακτική, εκκεντρικες προπονήσεις για 2 συνεχόμενες εβδομάδες. Αυτή η πρόταση είναι μόνο για τις ασκήσεις που μπορούν να εκτελεστούν με εκκεντρικό τροπο χωρις κίνδυνο τραυματισμού. Οι εκκεντρικες ασκησεις εκτελούνται με βάρος που υπερβαίνει τις 5 max rep. Αυτό γίνεται για να παραταθεί η αυξηση του φορτίου(βαρους) με το οποιο ξεκίνησες στην αρχή του κύκλου HST, για επιπλέον 2 εβδομάδες. Ο φόβος της υπερπροπονησης δεν είναι μεγαλύτερος κατά τη διάρκεια αυτών των δύο εβδομάδων από τις προηγούμενες εβδομάδες, εάν ο όγκος της προπονησης ελέγχεται. Πρόσφατη έρευνα το απέδειξε αυτό.
    Carbs "Burn Them Or Wear Them"
    DoggCrapp follower
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-10-09 19:45 #30
    Προεπιλογή
    αυτό με τις εκκεντρικές ασκήσεις με μπέρδεψε, εννοεί μήπως push κατεύθυνση? τελοσπάντων, σας ευχαριστώ για τα λινκ & τη βοήθεια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία