Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 185
  1. 18-09-10 13:24 #31

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    stevevais ναι μπορεις να τρεχεις 40 λεπτα μετα τα βαρη 2-3 φορες τη βδομαδα αλλα προσοχη στις μερες που θα το κανεις.οπως ειπα και στον lef


    "(οχι μετα απο ποδια και οχι τις επομενες 2 μερες απο τα ποδια) .πχ εσυ που εισαι στον 1ο μηνα κανε αεροβια καποια/καποιες μερες μετα απο πλατη η/και στηθος η/και ωμους."

    οσο για τα 2 σπριντακια εννοεις κυριολεκτικα 2???
    αυτο θα σου παρει λιγα δευτερα μονο.η το ειπες ως σχημα λογου??

    δεν ειμαι κατα της αεροβιας,καθε αλλο.απλα να φροντιζεις να παιρνεις επαρκης θερμιδες ωστε ν αναπτυξεις τη μυικοτητα σου.και οπως εχω ξαναπει,παμε παντα ψαχνοντας σε αυτα τα πραματα.βλεποντας και κανοντας.καθε μερα ανακαλυπτουμε το σωμα μας καλυτερα.

    πχ μπορει να κανεις 3 αεροβιες τη βδομαδα και να λιπωνεις,ενω μπορει να μην κανεις και καθολου και να μην λιπωνεις,αναλογως με το τι τρως.
    συμβουλη μου ειναι να τρως οσο περισσοτερο μπορεις(ποιοτικα παντα) χωρις να λιπωνεις.δηλ οσο βλεπεις οτι δεν παχαινεις(δε μιλαμε να θολωσεις λιγακι,αυτο ειναι φυσιολογικο),συνεχιζεις να αυξανεις την τροφη σου.
    οταν δεις οτι αρχιζεις να ξεφευγεις σημαινει οτι βρηκες τα ορια σου.
    επισης οσο αυξανεις την τροφη σου ανα βδομαδα η ανα μηνα(σταδιακα παντα οχι μεγαλες αυξησεις θερμιδων),τοσο να προσπαθεις να πιεζεσαι πιο πολυ στην προπ και να σηκωνεις πιο πολλα κιλα και πιο πολλες επαναληψεις,που ειναι και ο στοχος του προγραμματος.

    περιμενω νεοτερα και απο σενα.καλες προπονησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-09-10 15:52 #32
    Προεπιλογή
    Ευχαριστουμε φιλε

    Υ.Γ θα μπορουσε καποιος mod να μαζεψει λιγο το προγραμμα ωστε να ειναι λιγο πιο καλα δομημενο Χωρις παρεξηγηση αλλα εχω μπερδευτει λιγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-09-10 17:36 #33
    Προεπιλογή
    Φιλε savage ωραιο σπλιτ το προγραμμα και σαν ιδεα 8α την ακολου8ησω.....ωστοσο 8ελω να σε ρωτησω γ το 8εμα του διαλειμματος ..1 λεπτο λες για ποιον στοχο ομως..???ογκο-γραμμωση-συντηρηση..??δεν 8α ηταν προτιμοτερο 2 λεπτα για ογκο και 30 δευτερα για γραμμωση? Π.χ στον ογκο 8α δουλεψει το 1 λεπτο?? (με οποια μετατρομη ομως να το κρατησουμε στην 1 ωρα τ προγραμμα σαν διαρκεια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-09-10 21:39 #34

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Vidal you're welcome



    kolakos για μυικη υπερτροφια διαλειμματα 1 λεπτου ειναι μια χαρα.ετσι και η προπ βγαινει στην ωρα της(45-50 λεπτα) και δεν ανεβαινει πολυ η μυοστατινη και η κορτιζολη.
    επιπλεον διαλειμματ μεχρι 90 δευτερα βοηθουν στην εκκριση IGF-1 απο τον οργανισμο.
    επιπλεον εχεις καλυτερα πρηξιματα και καλυτερη αιματωση,αρα καλυτερη μεταφορα των θρεπτικων στοιχειων στους μυες(η μεταφορα γινεται μεσω της αιματωσης).

    αλλα και καθαρα εμπειρικα/πρακτικα να το δεις το ζητημα,εγω τετοιου ειδους διαλειμματα κανω τον περισσοτερο καιρο,και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τα σωματικα μου αποτελεσματα.γιατι καλη η θεωρια αλλα καλο ειναι να εχεις και αποτελεσματα στην πραξη.

    απο κει και περα φυσικα δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει το προγραμμα μου η τα διαλειμματα που προτεινω.ο καθενας μπορει να κανει ο,τι θελει αλλα πιστευω πως οποιος το τηρησει κατα γραμμα,δε θα χασει.

    το παρακατω σκελος δε το καταλαβα.τι εννοεις?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kolakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    (με οποια μετατρομη ομως να το κρατησουμε στην 1 ωρα τ προγραμμα σαν διαρκεια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-09-10 22:29 #35
    Προεπιλογή
    thanks savage για την απαντηση.....αυτο που εγραψα με την μετατροπη σημαινε πως σε περιπτωση που γινει τ διαλειμμα 3 λεπτα ι προπονηση 8α γινει 1και μιση ωρα (και αυτο δεν τ 8ελουμε γιατι μεχρι μια ωρα ειναι βελτιστο το προγραμμα) οποτε μειωνουμε τον ογκο.....

    τωρα αυτο που λες ειναι πολυ σωστα.Εγω προτεινα τα μεγαλα διαλειμματα γιατι ξερω πως .....1)διατηρουμε τ καρδιακο μας ρυ8μο σε επι8υμητα επιπεδα στον ογκο και δεν καιμε τοσο πολυ..2)απο 75% περιπου φωσφοροκρεατινη φτανει τα 90 και % 3)αν στον ογκο 1 λεπτο στη γραμμωση ποσο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-09-10 22:32 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων





    απο κει και περα φυσικα δεν υποχρεωνω κανεναν να κανει το προγραμμα μου η τα διαλειμματα που προτεινω.
    Προς αποφυγη τυχον παρεξηγησεων απλα μια συζητηση κανω κα8ως 8εωρησα ενδιαφερον το 8εμα.....δεν τ εγραψα για να υποβα8μισω το προγραμμα η οτιδηποτε...ισα ισα που το βρηκα ωραιο και 8α τ ακολουθησω για αλλαγη...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-09-10 22:40 #37
    Προεπιλογή
    λοιπον βγηκε η 1η εβδομαδα του προγραμματος.πλεον ξερω σε ποια κιλα κινουμαι για να συνεχισω σωστα την λογικη του προγραμματος.
    νικο για φωτογραφιες θα προσπαθησω καποια στιγμη.μετρηθηκα ομως..
    περιμετρο στηθους 107
    μεσης 93
    δικεφαλοσ 35
    ειναι πολυ πεσμενος μετα απο το καλοκαιρι αλλα τωρα θα πεσω με τα μουτρα στο φαι

    σχετικα με την αεροβια λεω να κανω δευτερα και τριτη γτ δεν θελω να κανω την πεμπτη που ειναι πριν τα ποδια
    γτ ομως μου προτεινες ποδηλατο?αυτες τισ μερες που κανω αεροβια λες να ανεβαζω περισσοτερο τους υδατανθρακες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-09-10 10:23 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    stevevais ναι μπορεις να τρεχεις 40 λεπτα μετα τα βαρη 2-3 φορες τη βδομαδα αλλα προσοχη στις μερες που θα το κανεις.οπως ειπα και στον lef


    "(οχι μετα απο ποδια και οχι τις επομενες 2 μερες απο τα ποδια) .πχ εσυ που εισαι στον 1ο μηνα κανε αεροβια καποια/καποιες μερες μετα απο πλατη η/και στηθος η/και ωμους."

    οσο για τα 2 σπριντακια εννοεις κυριολεκτικα 2???
    αυτο θα σου παρει λιγα δευτερα μονο.η το ειπες ως σχημα λογου??

    δεν ειμαι κατα της αεροβιας,καθε αλλο.απλα να φροντιζεις να παιρνεις επαρκης θερμιδες ωστε ν αναπτυξεις τη μυικοτητα σου.και οπως εχω ξαναπει,παμε παντα ψαχνοντας σε αυτα τα πραματα.βλεποντας και κανοντας.καθε μερα ανακαλυπτουμε το σωμα μας καλυτερα.

    πχ μπορει να κανεις 3 αεροβιες τη βδομαδα και να λιπωνεις,ενω μπορει να μην κανεις και καθολου και να μην λιπωνεις,αναλογως με το τι τρως.
    συμβουλη μου ειναι να τρως οσο περισσοτερο μπορεις(ποιοτικα παντα) χωρις να λιπωνεις.δηλ οσο βλεπεις οτι δεν παχαινεις(δε μιλαμε να θολωσεις λιγακι,αυτο ειναι φυσιολογικο),συνεχιζεις να αυξανεις την τροφη σου.
    οταν δεις οτι αρχιζεις να ξεφευγεις σημαινει οτι βρηκες τα ορια σου.
    επισης οσο αυξανεις την τροφη σου ανα βδομαδα η ανα μηνα(σταδιακα παντα οχι μεγαλες αυξησεις θερμιδων),τοσο να προσπαθεις να πιεζεσαι πιο πολυ στην προπ και να σηκωνεις πιο πολλα κιλα και πιο πολλες επαναληψεις,που ειναι και ο στοχος του προγραμματος.

    περιμενω νεοτερα και απο σενα.καλες προπονησεις
    Οκ savage την επιασα την γενικη ιδεα! Ευχαριστω πολυ για τις οδηγίες!

    Εννοειται θα σου αναφερω νεοτερα μου!

    Οσο για τα σπριντακια εννοουσα 2 διαλειμματικες προπονησεις. Και συγκεκριμενα εγω το παω ως εξης: 45 δευτ με 1 λεπτο σπριντ και χαλαρο τρεξιμο 2 λεπτα. Αυτος ο κυκλος για 6 εως 12 φορες..οσο αντεξεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-09-10 15:39 #39

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    kolakos δεν παρεξηγουμαι τοσο ευκολα,don't worry!!
    εγω απλα εγραψα οτι ο καθενας κανει ο,τι θελει,οχι γιατι στραβωσα μαζι σου η με καποιον αλλο που τυχον διαφωνει μαζι μου,απλα διοτι δε μου αρεσει να ειμαι απολυτος η δογματικος.
    απο την αλλη ομως υποστηριζω τις ιδεες μου οπως ειναι λογικο,ιδιως απο την στιγμη που και εγω και ολοι οσοι με συμβουλευτηκαν ολα αυτα τα χρονια και τα εφηρμοσαν ειχαν καλα αποτελεσματα.

    τωρα οσον αφοτα τα ερωτηματα που θετεις:
    1)θεωρω ως πλεονεκτημα οτι με αυτου του ειδους τα διαλειμματα διατηρεις τους παλμους σου ψηλα συνεχως.ετσι και βελτιωνεις την αντοχη στη δυναμη(που ειναι πολυ σημαντικο στο bbing) και την καρδιαγγειακη λειτουργια.
    2)αυτο που λες ενδεχομενως ισχυει,αλλα και παλι τι θα κερδισεις?
    οκ ξερω.θα σηκωσεις περισσοτερα κιλα.απλα εδω ειναι η ενσταση μου.οτι δε θεωρω τα πολλα κιλα πανακεια(ισως γιατι εγω αναπτυχθηκα χωρις αυτα).αντιθετως θεωρω πως εχει περισσοτερα ωφελη κανεις για μυικη υπερτροφια,αν πιεστει ωστε να μπορει να ξανασηκωσει επανηλλημενα ενα σχετικα μεγαλο βαρος(60-80% της 1MR),σε μικρα χρονικα διαστηματα.
    3)τα διαλειμματα στη γραμμωσητα ιδια ειναι πανω κατω.απλα μονο την εβδομαδα της απογλυκογονωσης πριν τους αγωνες κανω μονο 20 δευτερα διαλειμμα.για μενα τη διαφορα στη γραμμωση θα την κανει κυριως η διατροφη και η αεροβια!


    lef αεροβια αυτες τις μερες ειναι οκ.προτεινω ποδηλατο με τη λογικη του οτι σου δινει μεγαλυτερα περιθωρια αναπτυξης στα ποδια,ενω με το τρεξιμο τα κουραζεις πιο πολυ.σαφως παντως μιλαμε για ψιλα γραμματα.θα μπορουσες να κανεις και διαδρομο.
    οσον αφορα τη διατροφη σου θεωρω καλο να εναλλασεις τη ληψη υδατανθρακων μεσα στη βδομαδα.πχ τις μερες που ειναι πιο δυσκολες(πλατη ποδια η αυτες που εχουν αεροβια) φαε περισσοτερο απο τις μερες που εχεις μονο βαρη και μαλιστα μια μικρη μιυκη ομαδα,και φαε ακομα λιγοτερους τις μερες των ρεπο.βεβαια ολα αυτα χωρις ακροτητες.αν δεις οτι δεν αναπτυσεσαι και δεν ανεβαινει η ζυγαρια,θα αυξανεις κατα 200-250 θερμιδες.αν δεις οτι αυξανεις χωρις να λιπωνεις ,ξανααυξανεις,αν δεις οτι λιπωνεις αρκετα κοβεις.ετσι πανε αυτα.δεν υπαρχει μια εννιαια οδος για ολους,ετσι δεν ειναι?

    stevevais you're welcome.
    ωραια η διαλειμματικη που προτεινεις.θα κρατησει ενεργο το μεταβολισμο σου ολη μερα.απλα φροντισε να τρεφεσαι επαρκως
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-09-10 18:34 #40
    Προεπιλογή
    απλος και κατανοητος....8α το ακολου8ησω ως εχει λοιπον....να σαι καλα σαβατζ,ευχαριστω...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-09-10 22:47 #41
    Προεπιλογή
    Καλησπερα savage!

    Μεχρι στιγμής ολα καλα! Δυνατο και συντομο το προγραμμα σου..

    Θα θελα ομως να μου προτεινεις μια εναλλακτικη της "κωπηλατικης με τριγωνικη λαβη απο σκυφτη θεση στο χαμηλο crossover" γιατι το παρακμιακο γυμναστηριο που πηγαινω δεν εχει cross over.

    Προφανως μεγαλη ελλειψη και θα το εγκαταλειψω συντομα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-09-10 23:14 #42

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    δε χρειαζεσαι ολοκληρο το κρος οβερ.
    κανε την ιδια ασκηση σε μια μονη κατω τροχαλια(δε χρειαζεσαι διπλη τροχαλια).
    να σαν αυτην την τροχαλια. http://www.youtube.com/watch?v=ahDR0OeSTjc

    φυσικα εσυ δε θα κανεις δικεφαλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-09-10 23:20 #43
    Προεπιλογή
    νικο σημερα εκανα την 2η προπονηση στηθους και μπορω να πω οτι ανεβηκα σε ολες τις ασκησεις ειτε σε κιλα ειτε με 1-2 επαναληψεις παραπανω.εκανα και μιση ωρα ποδηλατακι..
    οποτε ολα καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-09-10 01:07 #44

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    ωραια πολυ χαιρομαι που εχεις καλα αποτελεσματα
    keep training
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-09-10 11:47 #45
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Εδω και 2 μερες αρχισα το προγραμμα σου σκεφτηκα ας ξεφυγω λιγο απο τα δικα μου να δοκιμασω κατι καινουριο να δω πως θα παει.Το δικο σου προγραμμα το επελεξα γιατι μου φανηκε απλο και κατανοητο χωρις πολυ μπλαμπλα με ενταση-διαλλειματα κτλπ.Επειδη εδω και 1 χρονο εκανα μονο πυραμιδες πραγματικα το να κανω 10-12 επαναληψεις χ4 σετ με εριξε πολυ στα κιλα αλλα το πιασιμο την επομενη μερα υπαρχει τωρα αν με ρωτησεις αν ειχα το ιδιο πιασιμο με τοτε που εκανα πυραμιδες θα σου πω οχι ειναι λιγοτερο αλλα ισως να μην χρειαζεται να εισαι ΠΟΛΥ πιασμενος για να αναπτυχθεις ισως να μην χρειαζεται και καθολου γιατι οταν ειχα πιασιμο την επομενη μερα κρατουσε για αρκετες μερες 3-4 μπορει και 5 και δεν ξερω αν θα επρεπε να κραταει τοσο πολυ.Τεσπα θα το ακολουθησω 3 μηνες και θα δω πως θα παει.

    Τα στατς μου ειναι 1.89 και 91 κιλα
    Περιφερια χεριου 41.5
    Θα βγαλω και φοτο μαλλον σε λιγες μερες
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία