Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 11-09-12 20:29 #1
    Προεπιλογή Προβλημα με squat και προβολες...
    Θα ηθελα να ξερω αν μονο εγω εχω το εξης προβλημα...οποτε κανω squat (ελευθερο,high bar και τερμα βαθια,με καλη τεχνικη) οπως επισης και προβολες εκεινη την ωρα νιωθω μια ενταση στους τετρακεφαλους,ειδικα στις προβολες,στα καθισματα ειναι πιο γενικη η αισθηση του πρηξιματος,ομως την αλλη μερα εχω φοβερα doms στους γλουτους (δε μπορω να κατσω!),αρκετα στους δικεφαλους και καθολου η ελαχιστα στους τετρακεφαλους...λες και δεν τους χτυπησα ποτε!!και αναρωτιεμαι...πως γινεται?!?!ειδικα στα καθισματα φτυνω αιμα κυριολεκτικα κατι φορες...υπαρχει τοσο μεγαλη μυικη ανισσοροπια η μηπως κανω εγω κατι λαθος!?δοκιμασα και pre-exhaust με εκτασεις τετρακεφαλων αλλα μονο στην αισθηση εκεινη τη στιγμη με βοηθησαν...την αλλη μερα τα ιδια...καμια ιδεα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-09-12 09:18 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    το αν εχεις ντομς στους τετρακεφαλους η οχι,δεν θα επρεπε να σε ανησυχει..
    εχουμε πει αρκετες φορες οτι τα ντομς δεν ειναι ενδειξη μυικης αναπτυξης..
    ετσι κ αλλιως οι περισοτεροι ανθρωποι,εχουν αλλη ανοχη στα ντομς αποτι εχω καταλαβει..
    τι εννοω..υπαρχουν καποιοι που σε καποιες ομαδες δεν εχουν σχεδον ποτε ντομς,ενω σε αλλες εχουν σχεδον σε καθε προπονηση.
    κ αυτο μαλλον εχει να κανει με το σωμα του καθενος..
    αν το δεις ετσι,καταλαβαινεις πως εγω πχ που δεν εχω ποτε ντομς στην πλατη,δεν σημαινει πως η πλατη μου ειναι ιδια με πριν 10 χρονια..
    απο την αλλη στα ποδια εχω ντομς σε καθε προπονηση ακομα..ετσι λειτουργει το σωμα μου μαλλον.

    για τα ποδια που λες,μπορει οι τετρακεφαλοι σου να ανταποκρινονται ετσι,κ να εχουν ανοχη στα ντομς,ενω οι αλλες μυικες ομαδες οχι τοσο..
    το θεμα ειναι,οταν κανεις την ασκηση να καταλαβαινεις που σε πιανει,κ η τεχνικη σου να ειναι σωστη..απο κει κ περα,θα εισαι κομπλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-09-12 10:58 #3
    Προεπιλογή
    Φίλε μου απλά κάνεις σωστά την άσκηση και δουλεύουν και οι μηριαίοι δικέφαλοι στο πίσω μέρος του ποδιού. Μη σε ανησυχεί καθόλου ανακαλύπτεις πόσους μυς χτυπάει το squat. Έκπληκτος? Θα έρθεις και θα σιάξεις, συνέχισε καλή τεχνική και διατάσεις ΠΡΙΝ την προπόνηση και ίσως λίγες μετά και θα είσαι κομπλέ. Καλωσόρισες στις πολυαρθρωτικές ασκήσεις. Θα σε κάνουν άνθρωπο Δεν μπορείς να φανταστείς πόσες μυικές αδυναμίες-ανισορροπίες έχει ο σύγχρονος 'ανθρωπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-09-12 11:05 #4
    Το avatar του χρήστη spartan77

    Εγγραφή
    24-07-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.066
    Προεπιλογή
    συμφωνω με τα παιδια στα παραπανω ποστς,

    επισης να συμπληρωσω ειδικα για προπονηση ποδια πολυ καλο ζεσταμα
    και διατασεις πριν και μετα την προπονηση

    εμενα προσωπικα στις προβολες εχω περισσοτερα πιασιματα απ οτι στα καθισματα..αλλα γενικοτερα
    στα ποδια εχω σε καθε προπονηση κ γω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spartan77 : 14-09-12 στις 11:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-09-12 11:28 #5

    Εγγραφή
    21-06-2011
    Περ.
    Βόλος
    Μηνύματα
    141
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο swimmer_90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να ξερω αν μονο εγω εχω το εξης προβλημα...οποτε κανω squat (ελευθερο,high bar και τερμα βαθια,με καλη τεχνικη) οπως επισης και προβολες εκεινη την ωρα νιωθω μια ενταση στους τετρακεφαλους,ειδικα στις προβολες,στα καθισματα ειναι πιο γενικη η αισθηση του πρηξιματος,ομως την αλλη μερα εχω φοβερα doms στους γλουτους (δε μπορω να κατσω!),αρκετα στους δικεφαλους και καθολου η ελαχιστα στους τετρακεφαλους...λες και δεν τους χτυπησα ποτε!!και αναρωτιεμαι...πως γινεται?!?!ειδικα στα καθισματα φτυνω αιμα κυριολεκτικα κατι φορες...υπαρχει τοσο μεγαλη μυικη ανισσοροπια η μηπως κανω εγω κατι λαθος!?δοκιμασα και pre-exhaust με εκτασεις τετρακεφαλων αλλα μονο στην αισθηση εκεινη τη στιγμη με βοηθησαν...την αλλη μερα τα ιδια...καμια ιδεα?
    Δοκίμασε χακ-σκουωτ με σωστή τεχική που απομονωνει πιο πολύ τετρακέφαλους, εχω ακριβώς το ίδιο θέμα.Μπορείς να εναλλάσεις μια προπονηση χακ-σκουωτ μια σκουωτ ελέυθερο για να είσαι οκ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-09-12 17:02 #6
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ωστόσο αν θες δοκίμασες και front squat.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-12 17:28 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jminas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε χακ-σκουωτ με σωστή τεχική που απομονωνει πιο πολύ τετρακέφαλους, εχω ακριβώς το ίδιο θέμα.Μπορείς να εναλλάσεις μια προπονηση χακ-σκουωτ μια σκουωτ ελέυθερο για να είσαι οκ.
    Δεν αξίζει τον κόπο. Το squat με ελεύθερα πάντα εννοείται, είναι ανώτερη άσκηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-09-12 10:43 #8
    Προεπιλογή
    εγω παντα πιανομε την επομενη μερα οταν κανω προβολες.
    οπως ειπε και ενα παιδι ποιο πανω ποιο πολυ με πιανουν οι προβολες απο το σκουοτ.
    παει να πει φιλε που ανοιξες το ποστ οτι κανεις σωστες τις ασκησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-09-12 13:14 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    το αν εχεις ντομς στους τετρακεφαλους η οχι,δεν θα επρεπε να σε ανησυχει..
    εχουμε πει αρκετες φορες οτι τα ντομς δεν ειναι ενδειξη μυικης αναπτυξης..
    ετσι κ αλλιως οι περισοτεροι ανθρωποι,εχουν αλλη ανοχη στα ντομς αποτι εχω καταλαβει..
    τι εννοω..υπαρχουν καποιοι που σε καποιες ομαδες δεν εχουν σχεδον ποτε ντομς,ενω σε αλλες εχουν σχεδον σε καθε προπονηση.
    κ αυτο μαλλον εχει να κανει με το σωμα του καθενος..
    αν το δεις ετσι,καταλαβαινεις πως εγω πχ που δεν εχω ποτε ντομς στην πλατη,δεν σημαινει πως η πλατη μου ειναι ιδια με πριν 10 χρονια..
    απο την αλλη στα ποδια εχω ντομς σε καθε προπονηση ακομα..ετσι λειτουργει το σωμα μου μαλλον.

    για τα ποδια που λες,μπορει οι τετρακεφαλοι σου να ανταποκρινονται ετσι,κ να εχουν ανοχη στα ντομς,ενω οι αλλες μυικες ομαδες οχι τοσο..
    το θεμα ειναι,οταν κανεις την ασκηση να καταλαβαινεις που σε πιανει,κ η τεχνικη σου να ειναι σωστη..απο κει κ περα,θα εισαι κομπλε.
    Αργησα λιγο να απαντησω αλλα ειχα χασει το ποστ ...νομιζα οτι το ειχα κανει στις γενικες συζητησεις και το εψαχνα εκει...εχεις δικιο σ'αυτο που λες για τα doms απλα τυγχανω φανατικος οπαδος τους!δηλαδη ξερω πως αν εχω doms την επομενη μερα εχω χτυπησει το μυ σωστα...κι ενα update στο θεμα,δοκιμασα μπροστινο σκουωτ και αν και παλι δεν πιαστηκα στους τετρακεφαλους,η αισθηση εκεινη τη στιγμη ηταν φοβερη...μιλαμε για απιστευτο καψιμο...+ οτι την αλλη μερα ειχα πιασιμο και στους κοιλιακους!!!
    Απάντηση με παράθεση