Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 43
  1. 25-08-10 12:20 #1
    Προεπιλογή υδατανθρακας; εχθρος τελικα;
    Επειδη εχω ψιλοανχωθει ηθελα την αποψη των εμπειρων σχετικα με την ποσοτητα του υδατανθρακα που πρεπει να καταναλωνουμε σε περιοδου ογκου

    πολλα ξενα site οπως iron manmagazine και bodybuilding.com στα προγραμματα τους προτεινουν αρκετα μειωμενη ληψη υδατανθρακα και ανεβασμενα καλα λιπαρα προκειμενου να βαζουμε μυες με ελαχιστη εως καθολου λιπωση μαζα.(μαλιστα προτεινουν 2κιλο μαχιμουμ αυξηση βαρους τον μηνα για τους νεους, και 1 κιλο μηνα για επαγγελματιες.)

    τοσο χαμηλο υδατανθρακα που αναρωτιεμαι εμεις που παμε.
    για μεσο ασκουμενο προτεινουν

    ειναι εως 200γρ για μερες προπονησης
    και οχι πανω απο 100-130 τις οφφ μερες
    μιλαω παντα για ογκο
    εγω πρωσοπικα με αυτες τις ποσοτητες υδατανθρακα (και με το cardio που εκανα)χανω βαρος..

    τον τελευταιο καιρο που εχω ξεκινηση ογκο εδω και 2 μηνες προσλαμβανω υδατανθρακες
    απο 300-350.
    εχω βαλει γυρω στα 4 κιλα εδω και 1,5 μηνα χωρις αξιολογη μεταβολη στην λιπομετρηση
    ομως εντελως κουφα εχω δει θολωμα στους 4κεφαλους ποδια και στις γαμπες μου.
    αντιθετος καλυτερη κοιλια ενω στηθος αμεταβλητο.
    πλατη σταθερη δυστηχος ακομα λιγο παχυ derma χωρις μεταβολη στο caliper.

    να σημειωσω οτι επι 14 μηνες εκανα καθε πρωι ξημερωματα 5-6 φορες cardio προκειμενου να αποβαλω 50 κιλα οπως πολλοι γνωριζετε.

    τωρα τι να κανω ποσο υδατανθρακα; εχω σταματηση το cardio φυσικα τωρα
    και κανω 2-3 30λεπτα καπου μεσα στην ευδομαδα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manosvdm : 25-08-10 στις 12:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-08-10 12:58 #2
    Προεπιλογή
    να σου πω εγω την αποψη μου...που κανω διατροφη ογκου χωρις υδατανθρακες καθολου...και με πολλα λιπαρα στη θεση των υδατανθρακων...ενταξει το καθολου ειναι περιπου 50-80 γραμμαρια απο πρασινες σαλατες που δεν μπορω να τους μετρησω....τεσπα...
    οπως ειπες τρως 300-350 γραμαμρια..και παροτι δεν εβαλες λιπος θολωσες...λογικο αφου τρως υδατανθρακες...μην ξεχνας οτι οσο περισσοτερους τρως τοσο περισσοτερη κατακρατηση γινεται...στο λεω εγω που εχω τεραστιο προβλημα κατακρατησης απο τους υδατανθρακες...εγς σε μια μερα εαν φαω ενα κιλο υδατανθρακες μπορω να βαλλω και 4 κιλα ...που θα ειναι νερα ομως...κυριως..
    τωρα ισχυει οτι αμα δεν τρως και υδατανθρακες σιγα σιγα με τον καιρο θα αρχισεις να χανεις...και ειναι λογικο...ειδικα εαν κανεις και σκληρη προπονηση και καρντιο τοτε ναι..θα γραμμωνεις σιγα σιγα...συνηθως οι διαιτες με ελαχιστους εως καθολου υδατθρακες θελουν αναλογα τον ανθρωπο παντα υπερυδατνθρακωση καθε 5-6 μερες..[καποι θελουν ακομη πιο γρηγορα]...
    βεβαια με τ αλιπαρα μονο θα μπορουσες να μεινεις γραμμενος χωρις να κανεις καν καρντιο...γιατι θα εκαιγες ουτως η αλλως καθε μερα και ολη μερα μονο λιπος αφου αυτο θα ειχες μονο σαν αποθηκευαμ ενεργειασ.....ακομη με τα λιπαρα ο μεταβολισμος πεφτει...επειδει οι πολλοι υδατανθρακες ανεβαζουν το μεταβολισμο δεν εβαζεις ευκολα λιπος εαν αθλησε εντονα και κανεις καρντιο...ομως θολωνεις και κρατας καποια νερα...αντιθετα με τα λιπαραδεν μπορεις να θολωσεις,μειωνεται ο μεταβολισμος αρα δεν εχει τοσες θερμιδικες δαπανες αρα δεν χανεις μαζα,σε εντονοτερη γυμναστικη ομως υπαρχει μεγαλο ενδεχομενο να χασεις ...
    ο υδατανθρακες μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα σπρινταρισμα.για μια hi-intensity προπονηση,ειναι το πρωτο πραγμα που καιει ο οργανισμος οταν ξεπερασουμε συνηθως τους 120 παλμους...σε καταστασεις πιο ηρεμες ασ πομε80-90 παλμων ο οργανισμος χρισημοποιει λιπαρα επειδει ειναι αργης απορροφησης,χρειαζονται μεγαλυτερες θερμιδικες δαπανες για αν αποροφηθουν και χρησιμοποιουνται σε ηρεμια κυριως ασ πουμε πχ στο περπατημα[αυτα δεν στα λεω επιστημονικως εξακρυβομενα γι ανα μην παρεξηγηθω αλλα απο διαφορα πραγματα που εχω διαβασει..
    τωρα ο καθενας κανει τις απαραιτητες αλλαγες στη διατροφη αναλογα με τον οργανσμο του...εαν θολωνβεις παρα πολυ τρως λιγους υδατανθρακες,εαν καις πολλες θερμιδες τρεως πολλους,εαν κανεις πολυ εντονη ζωη ή γυμναστικη τρως πολλους εαν ακθεσαι την περισσοτερη ωρα προτιμοτερο ειναι τ αλιπαρα..εαν κανεις ηπιες προνησεις παλι τα λιπαρα...εαν κανεις τρεξιμο υδατανθρακες,περπατημα λιπαρα...εσυ ξερεις και κρινεις...σου εδωσα μερικες ιδδεεσ..
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-08-10 13:05 #3
    Προεπιλογή
    Επισης, κατι σημαντικο..

    Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-08-10 13:15 #4
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, κατι σημαντικο..

    Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!
    Οταν εννοουμε χαμηλους υδατανθρακες,ποσο δλδ ανα κιλο σωματικης μαζας??Κατω απο 2γρ πχ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-08-10 13:26 #5
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pepeismenos karga Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο υδατανθρακες μπορει να χρησιμοποιηθει για ενα σπρινταρισμα.για μια hi-intensity προπονηση,ειναι το πρωτο πραγμα που καιει ο οργανισμος οταν ξεπερασουμε συνηθως τους 120 παλμους...
    Η κύρια πηγή ενέργειας(δηλαδή ATP) σε ένα σπριντάρισμα είναι η φωσφοκρεατίνη - αν μετρήσουμε τα επίπεδα γλυκογόνου στους μύες μετά από ένα σπριντ είναι σχεδόν τα ίδια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης, κατι σημαντικο..

    Οι διατροφες με χαμηλους υδατανθρακες επιδρουν αρνητικα στην ινσουλινοευαισθησια!
    Όχι ρε συ, ίσα ίσα οι περισσότεροι διαβητικοί τύπου 2 , δεν έκαναν δίαιτα Ατκινς πρίν γίνουν διαβητικοί αλλά έτρωγαν πολλά ψωμιά και αναψυκτικά με ζάχαρη. Αν ένας παχύσαρκος κάνει πλήρη νηστεία τότε η ινσουλινοευαισθήσια βελτιώνεται , όπως βελτιώνεται και με την γυμναστική. Θα με ενδιέφερε να γράψεις πού το διάβασες αυτό, μήπως men's health?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-08-10 13:45 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κύρια πηγή ενέργειας(δηλαδή ATP) σε ένα σπριντάρισμα είναι η φωσφοκρεατίνη - αν μετρήσουμε τα επίπεδα γλυκογόνου στους μύες μετά από ένα σπριντ είναι σχεδόν τα ίδια.



    Όχι ρε συ, ίσα ίσα οι περισσότεροι διαβητικοί τύπου 2 , δεν έκαναν δίαιτα Ατκινς πρίν γίνουν διαβητικοί αλλά έτρωγαν πολλά ψωμιά και αναψυκτικά με ζάχαρη. Αν ένας παχύσαρκος κάνει πλήρη νηστεία τότε η ινσουλινοευαισθήσια βελτιώνεται , όπως βελτιώνεται και με την γυμναστική. Θα με ενδιέφερε να γράψεις πού το διάβασες αυτό, μήπως men's health?
    χαχα! οχι ρε δεν διαβαζω τετοια!

    Το διαβασα η σε αρθρο του Berardi η του Mcdonald! Δεν θυμαμαι! Θα το ψαξω και θα σου πω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-08-10 14:01 #7
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχα! οχι ρε δεν διαβαζω τετοια!

    Το διαβασα η σε αρθρο του Berardi η του Mcdonald! Δεν θυμαμαι! Θα το ψαξω και θα σου πω!

    Υπ΄ όψιν ο δεύτερος έχει γράψει βιβλίο για δίαιτα χαμηλών υδατανθράκων (The Ketogenic Diet) , και γενικά ότι γράφει "πατάει καλά" από βιβλιογραφία - το βλέπω χλωμό να κατηγορεί τις δίαιτες χαμηλού υδατάνθρακα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-08-10 14:02 #8
    Προεπιλογή
    Λοιπον το βρηκα! ειναι του Berardi τελικα!

    On the flip side, stimulants like ephedrine and caffeine can decrease insulin sensitivity due to their effects on metabolism. Furthermore, the low carb, high-fat diets that have become popular can also lead to decreased insulin sensitivity. That's why my trainees don't take stimulants or go on no-carb diets (unless they're dieting down for a show and then they'll do occasional no-carb diets every few months for a maximum of three weeks at a time).

    εχω και λινκ αν θες!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-08-10 14:05 #9
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον το βρηκα! ειναι του Berardi τελικα!

    On the flip side, stimulants like ephedrine and caffeine can decrease insulin sensitivity due to their effects on metabolism. Furthermore, the low carb, high-fat diets that have become popular can also lead to decreased insulin sensitivity. That's why my trainees don't take stimulants or go on no-carb diets (unless they're dieting down for a show and then they'll do occasional no-carb diets every few months for a maximum of three weeks at a time).

    εχω και λινκ αν θες!
    Ναι για βάλε , κουταμάρα πάντως γράφει ο Berardi και ήμουν σίγουρος ότι δεν θα το έβλεπες από τον McDonald , παλιά ο Berardi έγραφε πράγματα που έβγαζαν νόημα αλλά τελευταία έχει χαλάσει πολύ την ποιότητα του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-08-10 14:10 #10
    Προεπιλογή
    http://www.johnberardi.com/articles/...sseating_2.htm

    Ειναι κατω χαμηλα, εκει που λεει Let's Get Sensitive!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-08-10 14:15 #11
    Προεπιλογή
    δηλαδη PEPEISMENE KARGA εσυ μετα την προπονα ποσους υδατανθρακες καταναλωνεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-08-10 14:18 #12
    Προεπιλογή
    Κατ`εμέ τα πράγματα είναι απλά...

    -- Θες να είσαι συνέχεια κομμένος κάτω από 10% λίπος? Δεν τρως πολύ υδατάνθρακα και όσο φας τον μετράς με το σταγονόμετρο. Και συμβιβάζεσαι με μικρότερο ρυθμό μυικής ανάπτυξης.

    -- Δεν σε νοιάζει να είσαι συνέχεια κομμένος, αλλά σε νοιάζει να βγάζεις heavy metal προπονήσεις και να βάζεις όσο πιο πολλά μυικά κιλά μπορείς? Τρως υδατάνθρακα (καθαρό φυσικά) και τρως πολύ! Συμβιβάζεσαι όμως με το λίπος που θα αποθηκεύσεις και με ότι συνεπάγεται αυτό...

    ------------------------------------------------

    Εγώ τώρα στον όγκο καταναλώνω 350γρ. υδατάνθρακα / ημέρα και κάθε 8η ημέρα θα καταναλώσω 700γρ.
    Το κάνω έτσι, γιατί θέλω να είμαι θηρίο στις προπονήσεις και να έχω ενέργεια. Μη κρεμάει η γλώσσα μετά το δεύτερο σετ (όπως γίνεται 1 χρόνο τώρα ).

    Τι ανάπτυξη να `χεις, άμα δε σηκώνεις σίδερα σαν δαιμονισμένος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-08-10 14:22 #13
    Προεπιλογή
    αυτο το παρατηρησα μια 10 μερες που πλακωθηκα στα συκα εβαλα 3 κιλα και φυσικα μολις ελατωσσα τους υδατανθρακες εφυγαν τα 2 κιλα.

    επισης εβαλα παλι στην ζωη μου το αλατι

    θα κοιταξω λοιπων τις ημερες προπο να μην ξεπερνω τα 250 και με targeting και τις off ta 200.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-08-10 14:40 #14
    Προεπιλογή
    Το γνωρίζεις φυσικά, ότι τα σύκα είναι κακή επιλογή υδατάνθρακα! Μαζί με τα σταφύλια είναι τα χειρότερα φρούτα που μπορείς να φας.

    Εγώ πάντως θα σου έλεγα να μην φοβάσαι τον υδατάνθρακα και να προσθέσεις και άλλο. Απλώς πρόσεξε να είναι όσο πιο καθαρός γίνεται. Απέκλεισε εντελώς, γρήγορους και επεξεργασμένους... Και φρούτα επιλεκτικά και με μέτρο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-08-10 14:52 #15
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noz1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.johnberardi.com/articles/...sseating_2.htm

    Ειναι κατω χαμηλα, εκει που λεει Let's Get Sensitive!
    Δεν παραθέτει βιβλιογραφία σε ότι λέει , μερικά είναι σωστά , μερικά λάθος ή αναπόδεικτα. Καλύτερα διάβαζε τον McDonald. Ο Berardi κάνει πολλά σφάλματα , κατά την γνώμη μου δεν είναι όσο αξιόπιστος είναι ο Jamie Hale, ο Αragon και ο McDonald και αυτά που γράφεί είναι marketing όχι facts.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία