Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 38
  1. 18-04-07 22:30 #16
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Ακριβως Mike... ξερω οτι ξες πως να το κανεις και αυτο σου φτανει. Ενταξει εγω μπορω να το κανω αλλα οχι τοσο με natural τροπο γιατι δεν πειραματιστηκα αρκετα natural.

    P.S "Δλδ γουσταρεις ή δεν γουσταρεις τον Tom ?"
    P.S 2 "Εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει παντως. Αν και μπορει να πεισει ακομη και γιαγιαδες να ανεβουν σε bike και να κανουν αεροβικη..."
    Ρε συ, ποιός σου είπε ότι έχει διαφορά στο αν το κάνεις natural ή μη natural?
    Είναι ακριβως το ίδιο.
    Επίσης, εγω το δοκίμασα και natural και μη natural και να σου πω ότι αν δεν είσαι natural όταν το κάνεις, θέλει περισσότερη προσοχή.

    Αυτό που δεν πάω στον Τom Venuto είναι το ότι δεν παραδέχεται ότι δεν είναι εντελώς natural και ότι λέει τα μισά απο όσα πρέπει και ίσως παραποιεί λίγο κάποια πράγματα.
    Άτομα που κάνουν αγωνιστικό μποντυμπίλντιγκ ή φιτνες και κατ'επέκτασην και επαγγελματικό, δεν είναι δυνατό να αποκαλύπτουν όλα τα πράγματα και δεν εννοώ αν παραδέχεται ή όχι αν ειναι natural, εννοώ ότι περι διατροφής π.χ. δεν τα λέει όλα, γιατι υπάρχει "ανταγωνισμός" και πολλές φορές αφηνει να φανει ότι κάτι δουλεύει ας πούμε πάνω του, ενω δεν το χρησιμοποιέι στην πραγματικότητα, αν με πιάνεις και καταλαβαίνεις που το πάω και τι εννοώ.
    Εδω εγω που δεν είμαι επαγγελματίας και δεν κάνω αγωνιστικό μποντυμπίλντιγκ, κάποια πράγματα δεν τα αποκαλύπτω όλα (για διαφορετικούς λόγους βέβαια) και θα κάτσει ένας που αγωνίζεται να αποκαλύψει π.χ. με ποιόν τρόπο πετυχαίνει στέγνωμα πριν τους αγώνες και ειδικά και free χωρις να πληρωθεί.

    Είναι σαν να ένας ζαχαροπλάστης δίνει την συνταγή για κάποιο γλυκό, εσυ τι λες, τον συμφέρει?
    Το μόνο που μπορει να πει ζαχαροπλάστης και φυσικά να το γράφει και στην συσκευασία, είναι τα συστατικά, πουθενά δεν θα δεις τον τρόπο που χρησιμοποίησε τα συστατικά, με ποιά σειρά κ.λ.π.
    Αα και ξέρεις κάτι, το πιό σημαντικό, ο ζαχαροπλαστης ποτέ δεν θα σου πει ότι τα γλυκά είναι κακή διατροφή, θα σου πει αυτά που θες να ακούσεις.
    Κάποτε είμουν ζαχαροπλάστης και έκανα και διανομή, όταν προωθούσα π.χ. τα τουλουμπάκια μου, δεν έλεγα ότι κάνουν κακό στην υγεία ή τέλος πάντων δεν είναι καλή διατροφή, έλεγα τα αντιθετα αν με πιάνεις και φυσικά ότι τρωω και εγω.
    Επίσης δεν αποκάλυπτα σε κανέναν με ποιόν τρόπο τα φτιάχνω και ειναι διαφορετικά απο του αλλουνού.


    Γιατι περισσότερα απο αυτά που διαβάζουμε απο αυτά που λέει ο Venuto, τα βρίσκουμε free χωρις να πληρώνουμε.

    Eπίασης εγω, αφου δεν έχω κάποιο όφελος, δεν λέω στον άλλον να κάνει κάτι που δεν το κάνω εγω.
    Δεν λέω σε κάποιον π.χ. κάνε έτσι, τρωγε και γαλακτοκομικά και δεν τρέχει τίποτε θα πετυχεις αυτό που θες, όταν μιλάμε για γράμμωση.
    Βέβαι το ότι μπορει να πετυχει κάποιος αποτέλεσμα θα πετύχει, αλλά αποτέλεσμα με αποτέλεσμα έχει διαφορά, αν με πιάνεις.
    Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν ο άλλος με ξεπεράσει, μάλιστα θα σου έλεγα ότι με ενδιαφέρει το αντίθετο, θέλω να με ξεπεράσει, ειδικά αν το αξίζει και είναι απο αυτούς που πραγματικά ενδιαφέρονται, σε αυτούς τα λεω όλα.
    Όταν καμμιά φορά απανταω σκληρά και φαινεται σαν να μαλώνω κάποιον, στην πραγματικότητα είναι σαν να μαλώνω εμένα, γιατι βλέπω να κάνει (κατα την δική μου άποψη και κριση βέβαια) τα λάθη που έκανα και εγω και δεν υπήρχε κάποιος να με "μαλώσει".
    Απο την αντιδρασή του θα φανεί αν με κατανόησε και αν πραγματι ενδιαφέρεται και εμπιστεύεται αυτά που θα του πω και επίσης φαινεται αν μπορει πλεόν να εστιάζεται καλύτερα και να "αφομοιώσει" αυτά που θα ακούσει, αν δε τότε χαμένα θα πάνε αυτά που θα πω.
    Και όλα αυτά βέβαια όταν κάποιος κάνει κατα κάποιον τρόπο την αρχή και ζητήσει απαντήσεις απο μένα.
    Όταν κάποιος με ρωτάει και ζητάει απαντήσεις ή την γνώμη μου, να ξέρει ότι δεν θα του πω αυτό που θα θέλει ίσως να ακούσει και ότι η απάντησή μου μπορει να μη του αρέσει, θα του πω αυτό που πραγματι πιστεύω.
    Κι αν δείξει ότι ακούει την γνωμη μου και ξαναρωτάει, πάλι θα του πω, αλλιως δεν θα με ρωτήσει.
    Αυτο που με πειράζει πάντως είναι όταν κάποιος σου ζητάει αυτη την βοήθεια και του την δίνεις και σε ευχαριστεί κιόλλας για αυτό (ειδικά για τον χρόνο που του δίνεις) και όταν μια μέρα μια απάντηση που θα δωσεις δεν του αρέσει ή του κακοφαίνεται, γυρίζει μετά και λέει ότι του επιτίθεσαι προσωπικά και ότι του το παίζεις έξυπνος και αυτό έχει συμβει αρκετές φορές και πρόσφατα απο κάποιον εδω μέσα.
    Όταν μου έστελνε pms και με ζητούσε ευγενικά αν μπορω να διαθέσω τον χρόνο μου για αυτόν, και το έκανα, γιατι το έκανε?
    Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, αυτός για τον οποίο αναφέρομαι τωρα, το nickname του ΔΕΝ αρχίζει απο "ο".

    σόρρυ που μακρυγόρησα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-07 00:12 #17
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Eκκριση αλδοστερονης,hydrocortisone, κορτιζολη,υποδόρειο νερό,ογκο πλασματος,απογλυκογόνωση..
    χαχαχααχαχα

    wolf ΜΗΝ μασας μαν...εγω απλα αναλυσα τι θα γινει στο σωμα σας οταν θα ακολουθησετε το μελοντικο αρθρο του BraWNy για carb load κτλ.
    Δεν χρειαζεται να τα αποστηθισεις εκτως και αν εισαι τπτ φοιτητης ιατρικης κτλ.
    Που να δείς πώς "είδα" τις εικόνες-πίνακες....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-04-07 00:51 #18
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Κατα την γνωμη το πρηξιμο που εχεις στους μυς οταν κανεις carb load μετα απο διαιτα low carb οφειλεται κυριως στο Καλιο(potasium) που περιεχεται σε μεγαλες ποσοτητες στα τροφιμα με υψηλα ποσοστα υδατανθρακων. Αυτο γινεται γιατι οταν δεν προσλαμβανεις καλιο ενεργοποιουνται οι μηχανισμοι αμυνας του οργανισμου ωστε να διατηρησει το ηδη υπαρχον και οταν εσυ ξαφνικα στουπωνεσαι στο καλιο αυξανονται οι συγκεντρωσεις καλιου μεσα στον μυ και λογο ωσμωσης πρεπει να μπει νερο μεσα στον μυ ωστε να εξισωθουν οι εξωκυτταρικες με τις ενδοκυτταρικες συγκεντρωσεις.
    αν και κάνεις καλή προσπάθεια, τα στοιχεία σου και η θεωρία σου δε με πείθουν....

    θα έλεγα ότι διαφωνώ, προς τον προτεινόμενο μηχανισμό σου... ακόμη και να δεχθούμε ότι οι τροφές περιέχουν μεγάλες ( ; ) ποσότητες καλίου, ποιος ο λόγος για μεγαλύτερη ενδομυική συγκέντρωση καλίου ώστε να παρατηρηθεί όπως λές το φαινόμενο της ώσμωσης;
    θα θεωρούσα πιο πιθανό να συμβεί ακριβώς το αντίθετο σε φόρτωμα καλίου...

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-04-07 08:32 #19
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Αυτο γινεται γιατι οταν δεν προσλαμβανεις καλιο ενεργοποιουνται οι μηχανισμοι αμυνας του οργανισμου ωστε να διατηρησει το ηδη υπαρχον
    Ποιός ο λόγος σε μία δίαιτα να μην προσλαμβάνει κανείς κάλιο?
    I think it's not wise.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-04-07 09:23 #20
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Αυτο γινεται γιατι οταν δεν προσλαμβανεις καλιο ενεργοποιουνται οι μηχανισμοι αμυνας του οργανισμου ωστε να διατηρησει το ηδη υπαρχον
    Ποιός ο λόγος σε μία δίαιτα να μην προσλαμβάνει κανείς κάλιο?
    I think it's not wise.
    χμ...not exactly γιατι και οι ισχυροτερες αμυνες πεφτουν.
    τσεκαρε στον πινακα τι γινεται στα muscle levels καλιου σε 35μερες "low K diet".
    Η αλδοστερονη στα νεφρα δινει εντολη για κατακρατηση Νατριου και νερου αποβαλοντας Καλιο στα ουρα οποτε αν προσθεσεις σε αυτο και τα high cortisol επιπεδα της διαιτας που στα νεφρα προκαλουν aldosterone effect εχεις μια κατασταση οπου μεσα στο κυτταρο οι συγκεντρωσεις καλιου ειναι μικρες και εξωκυτταρικα εχεις υψηλες συγκεντωσεις Νατριου οποτε παλι λογο ωσμωσης θα μετακινηθει νερο απο τον ενδοκυτταρικο χωρο στον εξωκυτταρικο για να εξισωθουν οι συγκεντρωσεις.
    Φαντασου τι μπορει να γινει σε 3 μηνες διαιτας πχ με μικρη προσληψη καλιου και ταυτοχρονη αποβολη του στα ουρα λογο κορτιζολης.


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-04-07 09:31 #21
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Κατα την γνωμη το πρηξιμο που εχεις στους μυς οταν κανεις carb load μετα απο διαιτα low carb οφειλεται κυριως στο Καλιο(potasium) που περιεχεται σε μεγαλες ποσοτητες στα τροφιμα με υψηλα ποσοστα υδατανθρακων. Αυτο γινεται γιατι οταν δεν προσλαμβανεις καλιο ενεργοποιουνται οι μηχανισμοι αμυνας του οργανισμου ωστε να διατηρησει το ηδη υπαρχον και οταν εσυ ξαφνικα στουπωνεσαι στο καλιο αυξανονται οι συγκεντρωσεις καλιου μεσα στον μυ και λογο ωσμωσης πρεπει να μπει νερο μεσα στον μυ ωστε να εξισωθουν οι εξωκυτταρικες με τις ενδοκυτταρικες συγκεντρωσεις.
    αν και κάνεις καλή προσπάθεια, τα στοιχεία σου και η θεωρία σου δε με πείθουν....

    θα έλεγα ότι διαφωνώ, προς τον προτεινόμενο μηχανισμό σου... ακόμη και να δεχθούμε ότι οι τροφές περιέχουν μεγάλες ( ; ) ποσότητες καλίου, ποιος ο λόγος για μεγαλύτερη ενδομυική συγκέντρωση καλίου ώστε να παρατηρηθεί όπως λές το φαινόμενο της ώσμωσης;
    θα θεωρούσα πιο πιθανό να συμβεί ακριβώς το αντίθετο σε φόρτωμα καλίου...

    ΜΒ
    ΜB το τοπικ ηταν για να εξηγησω οτι το γλυκογονο δεν ειναι ο κυριως μηχανισμος που γινεται το φαινομενο. Αμα εχεις καποια ερευνα που αποδεικνυει οτι υπαρχει καποια μαθηματικη συσχετιση γλυκογονου-νερου τοτε παρεθεσε την αν θες.

    Κατα την γνωμη μου ειπα οτι η ωσμωση ειναι ο κυριος μηχανισμος αλλα οχι και ο μονος. Επισης αμα συνθεθει γλυκογονο μεσα στον μυ τοτε παλι οι συγκεντρωσεις στον μυ θα αλλαξουν αρα παλι λογο ωσμωσης θα μπει νερο μεσα. Δλδ εχει και το γλυκογονο καποια σχεση αλλα οχι οτι ντε και καλα δεσμευει νερο.

    Για το καλιο κτλ θα το αναλυσω οταν δεν θα τα βλεπω διπλα απο το cutting...

    Μονο για το καλιο εχεις διαφωνια ή και για τα αλλα περι body water control που ειπα?
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-04-07 09:46 #22
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Ρε συ, ποιός σου είπε ότι έχει διαφορά στο αν το κάνεις natural ή μη natural?
    Είναι ακριβως το ίδιο.
    Επίσης, εγω το δοκίμασα και natural και μη natural και να σου πω ότι αν δεν είσαι natural όταν το κάνεις, θέλει περισσότερη προσοχή.
    Με διουρητικα λες?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Αυτό που δεν πάω στον Τom Venuto είναι το ότι δεν παραδέχεται ότι δεν είναι εντελώς natural και ότι λέει τα μισά απο όσα πρέπει και ίσως παραποιεί λίγο κάποια πράγματα.
    Άτομα που κάνουν αγωνιστικό μποντυμπίλντιγκ ή φιτνες και κατ'επέκτασην και επαγγελματικό, δεν είναι δυνατό να αποκαλύπτουν όλα τα πράγματα και δεν εννοώ αν παραδέχεται ή όχι αν ειναι natural, εννοώ ότι περι διατροφής π.χ. δεν τα λέει όλα, γιατι υπάρχει "ανταγωνισμός" και πολλές φορές αφηνει να φανει ότι κάτι δουλεύει ας πούμε πάνω του, ενω δεν το χρησιμοποιέι στην πραγματικότητα, αν με πιάνεις και καταλαβαίνεις που το πάω και τι εννοώ.
    Εδω εγω που δεν είμαι επαγγελματίας και δεν κάνω αγωνιστικό μποντυμπίλντιγκ, κάποια πράγματα δεν τα αποκαλύπτω όλα (για διαφορετικούς λόγους βέβαια) και θα κάτσει ένας που αγωνίζεται να αποκαλύψει π.χ. με ποιόν τρόπο πετυχαίνει στέγνωμα πριν τους αγώνες και ειδικά και free χωρις να πληρωθεί.

    Είναι σαν να ένας ζαχαροπλάστης δίνει την συνταγή για κάποιο γλυκό, εσυ τι λες, τον συμφέρει?
    Το μόνο που μπορει να πει ζαχαροπλάστης και φυσικά να το γράφει και στην συσκευασία, είναι τα συστατικά, πουθενά δεν θα δεις τον τρόπο που χρησιμοποίησε τα συστατικά, με ποιά σειρά κ.λ.π.
    Αα και ξέρεις κάτι, το πιό σημαντικό, ο ζαχαροπλαστης ποτέ δεν θα σου πει ότι τα γλυκά είναι κακή διατροφή, θα σου πει αυτά που θες να ακούσεις.
    Κάποτε είμουν ζαχαροπλάστης και έκανα και διανομή, όταν προωθούσα π.χ. τα τουλουμπάκια μου, δεν έλεγα ότι κάνουν κακό στην υγεία ή τέλος πάντων δεν είναι καλή διατροφή, έλεγα τα αντιθετα αν με πιάνεις και φυσικά ότι τρωω και εγω.
    Επίσης δεν αποκάλυπτα σε κανέναν με ποιόν τρόπο τα φτιάχνω και ειναι διαφορετικά απο του αλλουνού.

    Γιατι περισσότερα απο αυτά που διαβάζουμε απο αυτά που λέει ο Venuto, τα βρίσκουμε free χωρις να πληρώνουμε.
    Κοιτα οταν γραφεις ενα βιβλιο ομως οφειλεις να πεις την αληθεια γιατι ο αλλος πληρωνει για την γνωση σου. Αnyway εγω καταλαβαινω πια ανετα τις μπουρδες του Venuto τοσο γιατι 1ον θεωρειτικα δεν στεκουν και 2ον επειδη εχω δοκιμασει μερικα πραγματα.

    Οσο για τους ζαχαροπλαστες που λες νταξει λογικο αλλα το να κανεις τουλουμπακια δεν ειναι επιστημη και μπορει με την πρωτη φορα να μην τα πετυχω αλλα καποια στιγμη θα τα πετυχω και επειδη δεν ειμαι ζαχαροπλαστης και τα κανω απο hobbie μετα αφου τα πετυχω θα μπω στο www.toyloympakia.gr και θα κανω ποστ την συνταγη και το τροπο παρασκευης . Επισης μ'αυτο δεν θα "φαω" την πελατεια του ζαχαροπλαστη γιατι το να κανω μια κυριακη τουλουμπακια επειδη εχω χρονο δεν θα στερησω δουλεια απο τον ζαχαροπλαστη. Μεσοβδομαδα προτιμο να πληρωσω και τα παρω ετοιμα.
    Κατι σαν το linux πχ...
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-04-07 09:56 #23
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Όχι ρε συ, δεν μιλάω για διουρητικά.
    Κατα την γνώμη μου δεν χρειάζονται.
    Όταν λέω natural ή μη natural, εννοώ με "φάρμακα" ή χωρις.

    Όσο για το θεμα του ζαχαροπλάστη....
    Ήταν παράδειγμα και ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα σχεδόν και φυσικά παράδειγμα για να σου δωσω να καταλάβεις τι εννοώ πάνω στο θέμα μας στα σχόλια για τον Venuto.
    Κατα τα άλλα, αν γίνεις ποτε ζαχαροπλάστης θα αλλάξεις γνώμη για όσα είπες, δεν "έπιασες" τι εννοώ με τις συνταγές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-04-07 10:37 #24
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Μιχαλη οταν γραφεις ενα βιβλιο ομως δεν γινεσαι λιγο Μ.Λ.ΚΑΣ στα ματια των αλλων οταν βρησκουνε τις εν γνωση σου ανακριβιες ?

    Εννοειται οτι αμα γινω ζαχαροπλαστης δεν θα δωσω την συνταγη.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-04-07 11:18 #25
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Kοίτα, αν δεις σε κάποιο άλλο τόπικ κατέληξα τελικά ότι ο Venuto δεν λέει ψέμματα (όσων αφορά το βιβλίο του), απλά δεν λέει όλη την αλήθεια.

    Για το θέμα του αν ειναι "φυσικός" ή όχι, πιστεύω ότι λέει ψέμματα και φυσικά αυτό το θέμα δεν έχει να κάνει τόσο με το βιβλίο του.

    Η διαφορά ξέρεις ποιά είναι κατα την γνώμη μου?
    Ότι αυτά που προτείνει αυτός σε αναλογία με αυτά που προτείνω εγω, "πιάνουν" λιγότερο στους άλλους ή στους περισσότερους.
    Έτσι πιστεύω και το βλέπω και απο εμπειρία.
    εμπειρία λέγοντας, εννοώ ότι δεν έχω δει αυτούς που προπονεί ή προτείνει ο Tom, απλά έχω δει σε άλλους γυρω μου, ότι αυτά που προτείνει αυτός όταν τα κάνουν, δεν πιάνουν σε όλους κι αν πιάσουν, δεν πιάνουν optimum.
    Ενω αυτά που πιστεύω εγω, τα έχω δει να δουλεύουν σε όλους όσους ξέρω που τα εφάρμοσαν.
    Μιλάμε βέβαια για αυτά που λέει μόνο στο βιβλίο και όχι για περιπτώσεις + άλλων διαδικασιών ή τεχνικών ή μυστικών, που δεν τα αναφέρει στο βιβλίο του.

    Αυτά που λέω για αυτόν, δεν σημαίνουν ότι ο άνθρωπος δεν έχει γνώσεις ή δεν είναι καλός προπονητής, αν και σε μερικά πράγματα (πανω σε προπόνηση) κατα την δική μου άποψη
    δεν "σκέφτεται" όπως ή όσο πρέπει, πράγμα που ήταν και αυτό ένας απο τους λόγους που πιστευω ότι δεν είναι natural.
    Θα σου στείλω pm για ένα περιστατικό σχετικό, δεν κάνει να το αναφέρω εδω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-04-07 11:54 #26
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    ΜB το τοπικ ηταν για να εξηγησω οτι το γλυκογονο δεν ειναι ο κυριως μηχανισμος που γινεται το φαινομενο. Αμα εχεις καποια ερευνα που αποδεικνυει οτι υπαρχει καποια μαθηματικη συσχετιση γλυκογονου-νερου τοτε παρεθεσε την αν θες.
    ίσως το κάνω κάποια στιγμή.

    Κατα την γνωμη μου ειπα οτι η ωσμωση ειναι ο κυριος μηχανισμος αλλα οχι και ο μονος. Επισης αμα συνθεθει γλυκογονο μεσα στον μυ τοτε παλι οι συγκεντρωσεις στον μυ θα αλλαξουν αρα παλι λογο ωσμωσης θα μπει νερο μεσα. Δλδ εχει και το γλυκογονο καποια σχεση αλλα οχι οτι ντε και καλα δεσμευει νερο.

    Για το καλιο κτλ θα το αναλυσω οταν δεν θα τα βλεπω διπλα απο το cutting...

    Μονο για το καλιο εχεις διαφωνια ή και για τα αλλα περι body water control που ειπα
    διαφωνώ για το μηχανισμό καλίου που προτείνεις. με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να κάνουμε potassium depletion πριν ένα αγώνα και τις τελευταίες μέρες αντί για υδατανθράκωση φόρτωμα καλίου...
    (ενώ αν ξέρεις πολλοί κάνουν το αντίθετο με το νάτριο)

    ξέρεις πως θα έβγαινές; άστο... μάλλον θα ντρεπόσουν να βγείς... 8)

    νομίζω γενικά ότι το κάλιο δε συμμετέχει στην όλη διαδικασία. συνέχισε να το παλεύεις αλλά πολύ δύσκολα θα με πείσεις...

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-04-07 12:16 #27
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Muscleboss

    διαφωνώ για το μηχανισμό καλίου που προτείνεις. με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να κάνουμε potassium depletion πριν ένα αγώνα και τις τελευταίες μέρες αντί για υδατανθράκωση φόρτωμα καλίου...
    (ενώ αν ξέρεις πολλοί κάνουν το αντίθετο με το νάτριο)

    ξέρεις πως θα έβγαινές; άστο... μάλλον θα ντρεπόσουν να βγείς... 8)

    νομίζω γενικά ότι το κάλιο δε συμμετέχει στην όλη διαδικασία. συνέχισε να το παλεύεις αλλά πολύ δύσκολα θα με πείσεις...

    ΜΒ
    θα το παλεψω λιγο ακομη...
    Το συστημα με το καλιο λειτουργει συνεργιστηκα.
    Συμφωνω 100% σε αυτο που λες οτι αμα κανεις φορτωμα καλιου θα γινεις χειροτερα αφου το καλιο ειναι no1 παραγοντας εκκρισης αλδοστερονης οποτε περισσοτερο sodium+water retention. Ενω αμα παρεις εχτρα sodium μπρορει να λειτουργησει στην αρχη σαν διουρητικο και inhibitor εκκρισης αλδοστερονης.
    Αμα παρεις ομως καποιο drug που εμποδιζει την συνθεση αλατοκορτικοειδων + potassium τοτε εκει τα πραγματα αλλαζουν. Με ενα που εκανα κατι πειραματα εβγαλα μερικα πολυ κιριλε results.
    Λογικα επισης ενας συνδιασμος με εναν ανταγονιστη του MR(αλατοκορτικοειδους υποδοχεα) πρεπει να δουλευει. θα τα δοκιμασω ολα και μετα θα σε πεισω με real facts.
    Κοιτα δεν λεω οτι δεν πρεπει να κανουμε carb load κτλ. Εννοειται οτι το γλυκογονο βοηθαει και οτι δεν γινεται χωρις αυτο. Απλα δεν ειναι ο κυριως μηχανισμος...κατα την γνωμη μου παντα.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-04-07 12:30 #28
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    by the way o Venuto στο blog του λεει οτι στο τελος μειωνει οσο μπορει το Νατριο και παιρνει Καλιο συμπληρωμα αν θυμαμαι καλα. Κατι εντελως αντιθετο απο αυτο που κανει στην πραγματικοτητα δλδ.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-04-07 15:34 #29
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.918
    Προεπιλογή
    jiu, προσπαθείς να φτιάξεις μια θεωρία, την οποία εγώ δεν τη καταδικάζω αλλά δε μπορώ να τη δεχθώ ώς σωστή.

    έχω δοκιμάσει πολλές τακτικές, τόσο πάνω μου αλλά και σε άλλους αθλητές bodybuilding... πολλές θεωρίες, πολλά παιχνίδια με τους ηλεκτρολύτες και με τους υδατάνθρακες.

    γενικα τα παιχνιδια με τους ηλεκτρολύτες ειναι τα πιο ευαισθητα, δεν υπολογίζονται εύκολα και μερικές φορές η όλη θεωρία αποτυγχάνει... πάνω που μου έλεγες για "φόρτωμα καλίου", τώρα μου βάζεις μέσα φαρμακετυικές ουσίες που εμποδιζουν την συνθεση αλατοκορτικοειδων...

    προσωπικά θα προτιμούσα τις πιο δοκιμασμένες μεθόδους, τόσο για μένα όσο κ για τους αθλητές μου και δε θα ρίσκαρα ούτε από άποψη υγείας, ούτε από άποψη επιτυχίας...

    αν νομίζεις ότι μπορείς να παράγεις δεδομένα που θα με πείσουν, κάντο, αλλά αμφιβάλω...

    και μια συμβουλή... μη παίζεις με τους ηλεκτρολύτες σου παρα μόνο αν είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος τι κάνεις... :fresse:

    ΜΒ
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-04-07 16:02 #30
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Aπιστος Θωμας !

    πλακα κανω Boss...
    Δεν ειπα οτι το φαινομενο με το καλιο μπορει να σταθει μονο του... το carb load + οι τακτικες με το νατριο που κανουν οι bodybuilder επηρεαζουν αυτα τα συστηματα που ανεφερα.
    Δλδ το καλιο μονο του θα δουλεψει αντιθετα απο αυτο που θελει καποιος.

    Δεν ειπα οτι θα βρω ενα τροπο να το κανω "χημικα" και οχι με τον πατροπαραδοτο τροπο και εννοειται οτι τα φαρμακα και τα παιχνιδια με τους ηλεκτρολυτες ειναι επικινδυνα.
    Δηλαδη παιζοντας μ'αυτες τις ορμονες και συστηματα με τα φαρμακα θα μπορεσω να δω αν οντως και κατα ποσο συμετεχουν στην διαδικασια ωστε να στηριξω την θεωρεια μου περι γλυκογονου.
    Δηλαδη αν καταφερω ν'αναπαραγω χωρις carb load το 90% των αποτελεσματων του πατροπαραδοτου κολπου τοτε σημαινει οτι στοχευω τα ιδια συστημα που συμετεχουν και εκει.
    Αφηνω ενα 10% γιατι ενταξει το γλυκογονο και απο μονο του προσθετει ογκο στους μυς.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία