Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 24 από 24
  1. 06-10-10 14:19 #16
    Master of Pain
    Το avatar του χρήστη GEORGEXX1

    Εγγραφή
    01-12-2009
    Μηνύματα
    2.468
    Προεπιλογή
    Περαστικα σου Fuhrer, ειναι ενα θεμα με τα χερια,και ειδικα με τους πηχεις που κατα καιρους εμας που ασχολουμαστε με το αθλημα αυτο μας πιανει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-10-10 19:19 #17
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Εύχομαι το καλύτερο φίλε.
    Αν μπορείς ρώτα τον γιατρό για την τεχνική διάτασης των νευρικών ινών κατά Shacklock...και την άποψή του.Είναι σχετικά πρόσφατη και έχω δει να δουλεύει.


    Υ.Γ.με τρέλανες με το avatar σου μεγάλε...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-10-10 15:40 #18
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή
    Εκανα την εξεταση πριν απο λιγο.Δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω η οχι ακομα.Το χερι δεν εχει κατι.Το ηλεκτρομυογραφημα δεν εδειξε καποια βλαβη.Απο οτι μου ειπε ο γιατρος ειναι θεμα κατασκευης του καναλιου απο οπου περναει το ωλενιο νευρο κ ειναι πιο ευαισθητο.Κανονικα μου ειπε δεν πρεπει να κανω γυμναστηριο ουτε οτιδηποτε που να εμπλεκει το ανοιγοκλειμα του χεριου.Θεωρητικα μπορει να υποτροπιασει καποια στιγμη παλι αν το πιεσω πολυ.
    Απο εκει κ επειτα εκανε κ ηλεκτρομυογραφημα στον δικεφαλο-βραχιονα για να δει τι γινεται με τον αυχενα.Εδω αρχιζει το παρτυ.Απο οτι μου ειπε εχω ηπιες χρονιες νευρογενεις αλλοιωσεις κατανομης Α5-Α6.Δεν ειναι καποια βλαβη απο οτι ειπε απλα ρωτησε αν ειχα καποιο ατυχημα η αν ειχα ποτε μυικους πονους στον αυχενα.Του ειπα οτι δεν ειχα ποτε κατι τετοιο κ ουτε ειχα αδυναμια ποτε στους μυς.
    Θα παω κ σε αλλο νευρολογο να δω τι θα μου πει.Απο εκει κ επειτα δεν μου προτεινε να κανω αλλη εξεταση η καποια θεραπεια.
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-10-10 15:47 #19
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fuhrer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παω κ σε αλλο νευρολογο να δω τι θα μου πει
    το καλύτερο που εχεις να κανεις για να εισαι σίγουρος φιρερ, περαστικα να ειναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-10-10 16:20 #20
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή
    Να σαι καλα ρε Φωτακη.Ε δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο αλλιως θα μου ελεγε να κανω κ αλλες εξετασεις.Ε του πο*** τοσα χρονια εκανα γυμναστηριο κ το ειχα κ δεν ειχε γινει κατι.Ο χρονος θα δειξει.
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-08-15 11:26 #21
    Προεπιλογή ωλενια νευριτιδα αντιμετωπιση αιτια?
    Τελευταια ταλαιπωρουμαι απο την συγκεκριμενη παθηση και ακολουθωντας συντηρητικη αγωγη (δεν στηριζομαι στους αγκωνες μου, εκοψα το gym τελειως, παιρνω αντιφλεγμονωδη) ειδα μια βελτιωση της ταξεως του 50% μεσα σε 2 εβδομαδες αλλα απο τοτε η κατασταση ειναι στασιμη. Τι περιπτωση υπαρχει η ωλενια νευριτιδα μου να προκαλειται απο καποιον αλλο τραυματισμο στον αγκωνα οπως πχ τενοντιτιδα? Αν περασει η τενοντιτιδα θα επανελθει και το νευρο? Ειχε παθει καποιος το ιδιο και αν ναι πως το αντιμετωπισε? Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-08-15 17:37 #22
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Διατάσεις, διατάσεις, διατάσεις.

    Ωλενια νευριτιδα
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-08-15 17:59 #23
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για το λινκ δεν το ειχα βρει. Διατασεις οποτε εκανα γινομουν χειροτερα, ειδικα στον τρικεφαλο. Ειναι λεπτο το ζητημα(οπως και το νευρο χεχε). Δεν πρεπει να καμπτεται ο αγκωνας γιατι τεντωνεται το νευρο. Οταν ο αγκωνας δεν ειναι σε καμψη το νευρο ειναι χαλαρο, οταν παω να τον λυγισω αρχιζουν τα προβληματα. μετα τις 90 μοιρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-08-15 18:17 #24
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οι διατάσεις είναι το κλειδί ώστε να ΜΗΝ παθαίνεις τενοντίτιδες. Οι τένοντες σου πρέπει να είναι λάστιχο.

    Στην οξεία φάση, ακολούθούμε φαρμακευτική αγωγή με ΜΣΑΦ, κρυοθεραπεία κ.α. 1-2 εβδομάδες και αφού λογικά νιώθουμε ήδη καλύτερα περνάμε στο δεύτερο στάδιο αυτό της ενδυνάμωσης με στατικές διατάσεις και αργότερα με λάστιχα, ελαφριά βάρυ κλπ.

    Οφείλω να σε παροτρύνω να ακολουθείς τις οδηγίες του ορθοπεδικού-φυσικοθεραπευτή σου, τα παραπάνω όμως αποτελούν έναν γενικό μπούσουλα για συνηθισμένες τενοντίτιδες.

    Και πάλι, διατάσεις-διατάσεις-διατάσεις!!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12