Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 24

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 23-08-10 14:55 #1
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή Ωλενια νευριτιδα
    Και ναι ειμαι ακομα ζωντανος!!!!Δεν πιστευω να με ξεχασατε ετσι απλα!!!Τι κανει η τρελοπαρεα?Εχω καιρο να μπω λογω στρατου.Να μπω ομως κατευθειαν στο θεμα γιατι εδω κ ενα μηνα σχεδον απεκτησα στο δεξι χερι ωλενια νευριτιδα.Μου ειπαν απτο ΓΝΑ στις 20 σεπτεμβρη να ξαναπαω να δουμε τι γινεται.Αν κ το νευρο δεν εχει ζημια κ απλα νιωθω ενοχλησεις οταν παω να σηκωσω βαρος μηπως ειναι κανεις απο εδω μεσα παθων να μου πει τιποτα πανω στο θεμα?Θα μπορω να ασχοληθω με τα βαρη η θα κανω με τα 2κιλα απο εδω κ περα...?
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-08-10 16:21 #2
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή
    ρε παιδια δεν ξερει κανεις τπτ για την ωλενια νευριτιδα...?
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-08-10 16:23 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fuhrer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια δεν ξερει κανεις τπτ για την ωλενια νευριτιδα...?
    φιρερ εγω δεν το ξερω φιλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-08-10 20:02 #4
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    που εισαι ρε τρελε? ασε τωρα τις νευριτιδες και τα αλλα κολπα και λεγε πως τα περνας! που εισαι?
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-08-10 21:45 #5

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    ωλενεια νευριτιδα ειχα παθει εγω το 2003.ειναι μια παθηση στον αγκωνα,αλλα το περιεργο ειναι οτι τα συμπτωματα εμφανιζονται στα 2 μικρα δαχτυλα του χεριου,τα οποια λογικα θα νιωθεις να μουδιαζουν.

    αν δεν τα νιωθεις να μουδιαζουν ισως δεν εισαι σε τοσο ασχημο σταδιο.αν αρχισουν να μουδιαζουν τοτε πρεπει καποιος ορθοπεδικος να σου βαλει ενα ειδικο ναρθηκα.αν δεν περασει ουτε με αυτο,πας για εγχειρηση.

    αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-08-10 00:48 #6
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι περιεργο καθως το ωλενιο νευρο ειναι υπευθηνο για την λειτουργια των 2 ακριανων δακτυλων.Μουδιασμα ειχα τις 5 πρωτες μερες μετα εφυγε και απλα ειχα ενοχλησεις οταν πηγαινα να σηκωσω βαρος.Τωρα ενα μηνα ακριβως μετα δεν νιωθω καν πιασμενο το νευρο και αυτο με χωρις ιδιαιτερη θεραπεια.Απλα αντιφλεγμονωδες και ξεκουραση.Θα παω στις 20 Σεπτεμβρη για επανεξεταση για να μου πουν τελικα αν θα κυκλοφορω με γατζο η οχι.Δεν εχω τεσταρει τι βαρος μπορω να σηκωσω ακομα απλα φοβαμαι μηπως ειναι σαν την τενωντιτιδα δλδ υπαρχει περιπτωση στο γυμναστηριο αν το πιεσω να ξαναεμφανιστει?

    Σημειωση γυμναστηριο πηγαινα μια-μια.Μια μερα προπονηση μια διαλλειμα.Το λεω αυτο απλα για να υποδηλωσω οτι υπηρχε διαλλειμα ενδιαμεσα και ξεκουραση.
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-08-10 00:50 #7
    Το avatar του χρήστη Fuhrer

    Εγγραφή
    13-10-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    534
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    που εισαι ρε τρελε? ασε τωρα τις νευριτιδες και τα αλλα κολπα και λεγε πως τα περνας! που εισαι?
    .
    Καλα μωρε παλικαρε.Εδω στρατα τελειωνουμε κ απο νοεμβρη αρχιζουμε παλι σε κανα σιδεραδικο.Λογικα παλι στο Joe αν και μου ειχε πει ο Σαρηγιαννης οτι θα ανηγε gym.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fuhrer : 27-08-10 στις 00:54
    I'll give you my gun when you take it from my cold, dead hands!

    Charlton Heston
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-08-10 17:01 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Σου κάνανε μαγνητική; Σε τι στάδιο βρίσκεται;
    Αν δεν είναι προχωρημένη μπορεί να τη γλυτώσεις με μερικά χάπια και κανένα μήνα ξεκούραση.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-08-15 11:26 #9
    Προεπιλογή ωλενια νευριτιδα αντιμετωπιση αιτια?
    Τελευταια ταλαιπωρουμαι απο την συγκεκριμενη παθηση και ακολουθωντας συντηρητικη αγωγη (δεν στηριζομαι στους αγκωνες μου, εκοψα το gym τελειως, παιρνω αντιφλεγμονωδη) ειδα μια βελτιωση της ταξεως του 50% μεσα σε 2 εβδομαδες αλλα απο τοτε η κατασταση ειναι στασιμη. Τι περιπτωση υπαρχει η ωλενια νευριτιδα μου να προκαλειται απο καποιον αλλο τραυματισμο στον αγκωνα οπως πχ τενοντιτιδα? Αν περασει η τενοντιτιδα θα επανελθει και το νευρο? Ειχε παθει καποιος το ιδιο και αν ναι πως το αντιμετωπισε? Ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-08-15 17:37 #10
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Διατάσεις, διατάσεις, διατάσεις.

    Ωλενια νευριτιδα
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-08-15 17:59 #11
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για το λινκ δεν το ειχα βρει. Διατασεις οποτε εκανα γινομουν χειροτερα, ειδικα στον τρικεφαλο. Ειναι λεπτο το ζητημα(οπως και το νευρο χεχε). Δεν πρεπει να καμπτεται ο αγκωνας γιατι τεντωνεται το νευρο. Οταν ο αγκωνας δεν ειναι σε καμψη το νευρο ειναι χαλαρο, οταν παω να τον λυγισω αρχιζουν τα προβληματα. μετα τις 90 μοιρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-08-15 18:17 #12
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Οι διατάσεις είναι το κλειδί ώστε να ΜΗΝ παθαίνεις τενοντίτιδες. Οι τένοντες σου πρέπει να είναι λάστιχο.

    Στην οξεία φάση, ακολούθούμε φαρμακευτική αγωγή με ΜΣΑΦ, κρυοθεραπεία κ.α. 1-2 εβδομάδες και αφού λογικά νιώθουμε ήδη καλύτερα περνάμε στο δεύτερο στάδιο αυτό της ενδυνάμωσης με στατικές διατάσεις και αργότερα με λάστιχα, ελαφριά βάρυ κλπ.

    Οφείλω να σε παροτρύνω να ακολουθείς τις οδηγίες του ορθοπεδικού-φυσικοθεραπευτή σου, τα παραπάνω όμως αποτελούν έναν γενικό μπούσουλα για συνηθισμένες τενοντίτιδες.

    Και πάλι, διατάσεις-διατάσεις-διατάσεις!!
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση